Veľmi obľúbená a využívaná zoznamovacia aplikácia Tinder sa stala nástrojom smrti. Vďaka nej vraždí brutálny zločinec a neštíti sa ničoho. Dokonca si z krvi jednej z obetí pripraví smoothie...Bloody Ewa, podľa jej mena. Jediný, kto ho môže dostať, je detektív Harry Hole. 

Áno, vyšla 11.kniha v sérii s týmto populárnym detektívom a Jo Nesbo opäť dokázal, že vie napísať vynikajúce krimi, z ktorého mrazí.

 

Je tu Smäd.

V Osle nájdu mŕtve ženské telo vo vlastnom byte obete. Na krku má stopy po železnom chrupe a z tela vycicanú krv. 
Vyšetrovací tím vedie Katrine Brattová. Vražda odkazuje na prejavy vampirizmu, ktorý mnohí kriminálni psychológovia vnímajú veľmi kontroverzne. Pribúdajú ďalšie obete, ale spája ich jedno: všetky ženy boli aktívne na internetovej zoznamke.

Harry Hole si už tri roky užíva pokojný rodinný život a odovzdáva svoje skúsenosti nádejným vyšetrovateľom na policajnej škole. Je šťastne ženatý s Rachel, na jeho prednášky chodí aj jej syn Oleg a Harry si uvedomuje, aký má skvelý život.
Osud ho však prinúti vrátiť sa do hry. Požiadajú ho, aby zostavil paralelný vyšetrovací tím. Harry odmieta, no policajný šéf ho prinúti podrazáckym trikom. Harry sa púšťa do prípadu a čoskoro jedine on vidí za brutálnymi vraždami aj iný motív. 
Je vrahom skutočne vampirista?

„Mŕtvi majú prednosť pred živými.“
Harry Hole

 

S novou holeovkou Smäd sa môžete zahrať aj na detektíva. Pre všetkých milovníkov severskej detektívky odštartovala veľká súťaž Vydajte sa po stopách vraha. V každej knihe je vložený herný plánok a vašou úlohou je vypátrať 12 indícií v knihe Smäd, zložiť výsledné heslo a hráte tak o 103 cien vrátane poznávacieho zájazdu do Nórska od BUBO, a ďalšie super ceny. Viac sa dozviete v článku Vydajte sa po stopách vraha.

 

Pod otvorenými ústami sa jej otvorili nové ústa. Krvavá vyhryznutá diera v krku, kde predtým mala hrtan. 
Tlačil ju k stene, z rozťatej vzduchovej trubice striekali ružové kvapky krvi. Zúfalo sa usilovala nadýchnuť a svaly v krku sa jej napínali a uvoľňovali ako u človeka s chronickým ochorením pľúc. A keďže jej pľúca ďalej pracovali, ešte bude niekoľko sekúnd žiť. To ho však teraz nefascinovalo. Úžasné bolo to, že svojimi železnými zubami definitívne prerušil jej nekonečný škrekot. 
Prehryzol jej hlasivky.

 

Dánsky denník Jyllands-Posten napísal: 
Smäd v sebe spája to najlepšie z americkej a severskej detektívky. Harry Hole je úžasný. Neprezlieka sa v telefónnej búdke ako Superman. A nemení neoprén za elegantný oblek ako James Bond. Ale jeho misia je rovnaká: robí všetko pre to, aby to klapalo. Aj keď v reálnom živote to nie je možné, je skvelé, že nám to vynahradí aspoň literatúra.“