Kniha Vrania šestka, www.ipark.sk

K tejto knihe som sa dostala, samozrejme, cez instagram, kde mnoho zahraničných knihovertov ospevovalo tento príbeh. Práve preto som sa nechcela do tejto knihy pôvodne púšťať, keďže nerada čítam to isté ako ostatní a nechcem ísť s prúdom, nemožno opomenúť aj vysoké nároky, keď počujete samé chváli na ňu. Mala som obavy, či táto kniha nie je preceňovaná. Napokon ma to ako takmer vždy zlomilo a rozhodla som sa ju kúpiť. 


Musím priznať, že po prečítaní knihy som sa chvíľami obviňovala, prečo som ju nečítala skôr. Túto knihu by som určite s kľudným svedomím odporučila všetkým milovníkom YA literatúry, fantasy ale aj skeptickým čitateľom, ktorý si dokážu v takomto príbehu prísť na svoje. Hodlám si tvrdiť, že nemožno nájsť čitateľa, ktorého by čo i len jedna udalosť alebo jedna postava nezaujala.

Autorkin štýl písania je neporovnateľný, príbeh písaný tak pútavo, že sa od neho nemožno odtrhnúť. Začiatky čítania knihy, sú samozrejme trochu ťažšie, no nenechajte sa tým odradiť, stojí to naozaj za to. Za mňa najviac pútavým na tejto knihe nie je až tak dej, ale tie dokonalé postavy. Každá postava je úplne iná, s inými kvalitami, ale aj negatívami. Takou pre mňa najviac zaujímavou postavou, o ktorej bol aj príbeh a možno ju označiť za najviac hlavnú postavu, je dokonalý Kaz. Myslím, že mnoho čitateľov tejto knihy má podobný názor. I keď autorka v podstate pracuje so šiestimi hlavnými postavami, čo je náročné nielen napísať, tak aj na prvý pohľad pre čitateľa. Opak je však pravdou, L. Bardugo to zvládla na výbornú bez najmenších pochýb.

Ale vráťme sa ku Kazovi, už som povedala, že je dokonalý? Myslím, že áno, ale jedenkrát to nestačí. Kaz bol práve ten, kto zostavil tím, aby splnili nesplniteľnú úlohu. Páči sa mi ako autorka opísala spôsob výberu členov tímu, ktorých si Kaz vybral. Dokonale vystihuje celý jeho charakter. Je to bojovník, ktorý ukazuje svoju prefíkanosť, keďže mu nikto v živote nič nepodal na „zlatej tácke.“ O všetko sa musel vedieť postarať sám, či už čestne alebo nie. Najlepšie na Kazovi je, že celá jeho postava je zahalená akýmsi rúškom tajomstva, nikto si nie je istý, či chýry a legendy, čo o ňom kolujú sú pravdivé alebo nie, pretože niektoré sám šíri. Miestami mi pripomína génia a Sherlocka Holmesa zároveň, keď dokáže z ničoho, vyťažiť úplne všetko. Dokáže ľudí vydierať spôsobmi, čo len sám majster umenia dokáže, vyhrabať toľko „zabudnutej špiny“ na ľudí vo svoj prospech a byť humorný zároveň je až neuveriteľné.

,,Som podnikateľ, " vysvetlil jej. 
,,Nič viac, nič menej."
,,Si zlodej, Kaz."
,,Nepovedal som to práve?"

Ďalšími postavami sú Inej, nenápadná špiónka, a pravá ruka Kaza, ktorú prezývajú Prízrak. Páči sa mi na nej najviac to, že aj keď je nenápadná, nikoho sa nebojí a povie si svoje. Ďalší z tímu je Wylan, úplný opak Inej, on je tichý a nervózny, no o to viac roztomilý. Ďalej je tu Jasper. Ach, takto opísanú postavu, ktorej je všetko jedno som ešte nečítala. Jednoducho zbrklý, neuvážený pohoďák. Máme tu Ninu, postava pre mňa dobrá, avšak vadilo mi na nej, že sa javila spočiatku povrchne a rozmaznane, to sa mi nieslo celým príbehom a nevedela som sa toho pocitu zbaviť. Ale na druhej strane, úžasná bojovníčka, ktorá mala magické schopnosti, keďže bola Griša, a jej tvrdohlavosť a nebojácnosť ju povyšovalo na viac ako len sarkastickú krásku. Čo sa týka Matthiasa bol príjemným odľahčením deja, keďže bol trošku jednoduchší ako ostatní, no aj tak stále drsný bojovník. Všetky postavy dokonale pasovali k celému príbehu. Autorka sa „vyhrala“ s každou jednou postavou, čo bolo cítiť na silných opisoch ale aj pohľadmi do minulosti.

„Šesť ľudí, ale tisíc spôsobov, ako sa tento šialený plán môže pokaziť.“

Na záver už len pár viet, i keď si myslím, že som Vás presvedčila si túto zaujímavú knihu prečítať, ak ste ešte tak neurobili, najmä tými šiestimi hlavnými postavami, ktoré sa len tak nevidia. Túto knihu by mal každý čitateľ, čo rád číta neobyčajné, magické fantasy príbehy povinne prečítať. Avšak ak ešte stále váhate, či si ju prečítať alebo nie, tak musím prezradiť, že sa číta neuveriteľne rýchlo, až mi bolo ľúto, že som ju dočítala. Knihu som „zhltla“ za 3 večery. Niet pochýb o tom, že najmenej jednu postavu si zamilujete a po prečítaní sa nebudete vedieť dočkať jej pokračovania. Chýry o tejto knihe, že je vynikajúca sú pravdivé, tak na čo ešte čakať!

„Nemožná úloha, takmer istá smrť, mizerné šance na úspech, no mali by to zmáknuť.“

Autorka recenzie: Katarína Pólyová (instagram: @hobbit_bookworm)

Kniha Vrania šestka, www.ipark.sk