Doma sa vám život zmení a začne prevládať plač a krik. Začnete opakovane klásť svojmu dieťaťu otázky typu „Prečo to robíš? Prečo sa tak správaš?...“ A odpoveď?

Vyšli dve skvelé knižky, ktoré vám odpovedia na množstvo otázok. Doslova spoznáte planétu, na ktorej vaše dieťa žije, takže budete môcť začať so svojím synom alebo dcérou komunikovať, začnete si rozumieť a postupne sa prestanete pýtať „Prečo?“. Doma aj v škole sa to zlepší a všetci budete spokojnejší – menej kriku, menej plaču, viac radosti...

Autormi sú Kamila a Petr Kopsovci, ktorí sa dlhé roky venujú práci s deťmi i dospelými. V Česku i v zahraničí sú známi ako autori metódy Životných máp.


V knižkách Ako sa krotí tiger a Tiger robí uáá uáá sa v niekoľkých lekciách praktickým spôsobom naučíte zaobchádzať s tigrami, chápať ich, rozumieť im a skrotiť si ich. Tieto lekcie sú skutočne pre všetkých, či som pojašený, dospelý alebo s nálepkou ADHD. Či som pediater, pedagóg alebo rodič.

Vitajte v detskom svete prváčika Jakuba, chlapca s hyperaktivitou, ktorý rozpráva čitateľovi príbeh o sebe a svojom tigrovi. Tiger tu reprezentuje časť vnútorného sveta dieťaťa, ktorú nemá vždy pod kontrolou a prejavuje sa hyperaktivitou a poruchami pozornosti.


Jakub postup
ne spoznáva seba a svojho tigra, ktorého sa učí ovládať a trénovať, až napokon pochopí, že vlastne skrotil sám seba. 

Príbeh Jakuba je spojením niekoľkých skutočných príbehov detí s prejavmi ADHD – hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Archetyp tigra je nosným archetypom, ktorý tieto deti skutočne majú a dokonale mu rozumejú. Prenesene tak môže rodič alebo pedagóg pochopiť tento vnútorný svet dieťaťa. Príbeh je motivačný aj pre samotné deti, kedy (tak ako tomu bolo v našich skutočných príbehoch) chápu, že nechcú ubližovať rodičom a samy sa rozhodujú pre zmenu.

Uvedené lekcie vychádzajú čisto z praktických skúseností, nejde teda o žiadne teoretizovanie. Pokiaľ zvládnete aspoň jednu úplnú lekciu, uvidíte, že sa život vo vašej rodine môže veľmi príjemne zmeniť. Cieľom je, aby sa dieťa aj rodič vzájomne pochopili, pochopili aj svoje tigre a spoločne ich zvládli.

Každá kapitola je dôležitá, práve tak, ako sú dôležité strasti vaše i vášho dieťaťa. Buďme si však stále vedomí toho, že to, čo sa môže nám zdať nedôležité, pre niekoho iného sa môže stať nočnou morou. Preto verme deťom ich splíny a problémy a nezatvárajme pred nimi oči.

 

Zaujímavosťou metódy Životných máp je, že prostredníctvom nej vedia Kopsovci už medzi 4. a 5. rokom dieťaťa odhaliť, kam bude smerovať jeho život, respektíve, či sa u neho vyvinie bulímia, alkoholizmus a podobne. 
Lektorov metódy majú Kopsovci po celom svete, i na Slovensku, v Poľsku, Kanade, Francúzsku, pripravujú sa na USA a Veľkú Britániu.