Keďže v našom tíme je značná prevaha žien a všetky Vianoce milujeme, je jasné, že predvianočná atmosféra dýcha v každej z nás už niekoľko týždňov dopredu. Nedávno sa sa jednej z nás dostala pod ruku úchvatná kuchárská kniha. Viete si asi predstaviť, kam naša debatala smerovala. Áno, presne tak: pečenie vianočných dobrôt. Už sa nevieme dočkať a vy? :)

Nakoniec sme si všetky kolegyne s nadšením začali vymieňať tipy na najobľúbenejšie vianočné recepty. Niektoré z nás ostávajú verné tradičným, iné sa už tešíme ako vyskúšame tento rok niečo nové. A keďže vieme, že medzi našimi zákazníkmi máme veľa mamičiek, babičiek, mladých cukráriek, kucháriek a “jedákov” rozhodli sme sa, že pre vás vyberieme niekoľko kníh, v ktorých nájdete inšpiráciu (nielen) na vianočné recepty, ale určite ich využijete aj počas celého roka.

V našich knižných tipoch nájdete inšpiráciu na aj tradičné recepty, ktoré ste možno ešte neskúšali, ale taktiež aj zdravšie verzie rôznych chutných receptov. Čiže prídú si na svoje aj fit, vegan, paleo, raw maškrnté jazýčky. Verte, že každá z vás, ktorá sa rozhodne niektorú z kníh zadovážiť, bude už len pri listovaní “jesť očami”. Tak poďme nato!

Tip č. 1: 77 tradičných receptovkniha 77 tradičných receptov, www.ipark.sk

Rokmi overené recepty a rady našich babičiek nesmú zapadnúť prachom. Veď predsa každý nám dá za pravdu, že koláčiky našich babičiek sa ničomu nevyrovnajú. Vďaka krásne spracovanej knihe 77 tradičných receptov, ktorá vás prevedie slovenskými tradíciami, spoznáte našu skutočne rozmanitú a chutnú kuchyňu.

Autorka Silvia je hrdá Slovenka, ktorá na knihe pracovala 2 roky. Ako sama tvrdí: “Nikdy by som nepovedala, že naša tradičná kuchyňa je taká rozmanitá, že má pre naše jedlá toľko krásnych názvov a že popri jej skúmaní sa vynoria fakty, ktoré zaskočili dokonca aj mňa.” Kniha je naozaj krásna už len na pohľad – krásne farby, úchvátne fotografie a zaujímavé fakty o jednotlivých jedlách.

Nájdete v nej recepty rozdelené do niekoľkých kategórií, ako predjedlá, polievky, hlavné jedlá, nechýbajú však ani omáčky, prívarky, chutné kaše či koláče – samozrejme, že aj tie sviatočné, ktoré sa vám teraz budú hodiť.

Tip č. 2: Lahodne s Elloukniha Lahodne s Ellou, www.ipark.sk

Najpredávanejšia kulinárska kniha vo Veľkej Británii si získala svojich obľúbencov aj u nás, preto nechýba ani v našich knižných tipoch. Nejde však o klasickú kuchársku knihu. Lahodne s Ellou to sú hlavne zdravé, prírodné a nadovšetko lahodné recepty na 247 stranách. Okrem chutných receptov s peknými fotografiami kniha obsahuje  zaujímavé informácie, ktoré pomôžu na ceste za zdravším stravovaním.

V úvode knihy Ella opisuje svoj príbeh – v roku 2011 jej bola diagnostikovaná pomerne zriedkavá choroba s názvom syndróm posturálnej tachykardie. Veľmi zvláštne ochorenie, ktoré vyradí z funkcie autonómnu nervovú sústavu: sústavu, ktorá kontroluje všetko, čo má v tele fungovať automaticky – tlkot srdca, trávenie, krvný obeh, imunitný systém a podobne. Bola rozhodnutá bojovať. A jej boj zahŕňal aj zmenu stravovacích návykov, ktorú môžete o pár dní držať vo svojich rukách aj vy.  

Tip č. 3: Príbehy z kuchyne 2
kniha Príbehy z kuchyne 2, www.ipark.sk

Milujú vôňu čokolády, chuť lesných čučoriedok a makové úsmevy im tiež nie sú cudzie. Zbožňujú visieť na dvierkach rúry, dýchať vôňu dopekajúceho sa koláčika a netrpezlivo prešľapovať, či bude jeho chuť tak neodolateľná, ako si ju naplánovali v myšlienkach pred pečením.

Takéto nadšenie a lásku k pečeniu preniesli do jednej z najchutnejších kníh roku 2017 jej dve autorky, známe foodblogerky Marta a Martina. Kniha Príbehy z kuchyne 2 je rozdelená do 6 kapitôl a je plná úchvatných fotiek dobrôt, ktoré budete chcieť hneď zjesť. Ukrátený nebude nik. Sladké dobroty z knihy si môžu dopriať aj alergici na lepok či laktózu.

Tip č. 4: Dneska sladko zlatko! recepty
kniha Dneska sladko zlatko!recepty, www.ipark.sk

Dali by ste ste niečo dobré a zároveň zdravé pod zub? Že to je nemožné? Že sa to vylučuje? Opak je však pravdou. Presvedčí vás o tom ďalší náš tip. V poradí už 4. kniha z kuchyne FitnessGuru. Recepty nenáročné na prípravu potešia každý mlsný jazýček. Vianočné zázvorové pečivo (bez laktózy), ihneď mäkkučké medovníčky s kúskami orechov (bez laktózy), užasná vianočná štóla bez kysnutia, vianočné snehové guľky s proteínom? Toto všetko a vela ďalšieho v tejto pekne spracovanej knihe. Dneska sladko zlatko! recepty vám vyčaria sladko-zdravé Vianoce (i celý ďalší rok).

Tip č. 5: 160 gramov sacharidov
kniha 160 gramov sacharidov, www.ipark.sk

Vianoce bez rýb? To si asi ani nevieme predstaviť. Losos, kapor, pstruh, či filé – nájdeme snáď už na každom štedrovečernom stole. Vianoce bez kokosových guliek alebo pomarančovo-makovej štrúdli? Áno, áno, áno. Kniha 160 gramov sacharidov (ktorá zaznamenala veľký úspech) ponúka tieto a vela ďalších chutných receptov, s ohľadom na cukrovkárov. Veď aj im treba pripraviť chutné (vianočné) dobroty.


Cukrovka, inzulínová rezistencia či diéta značne obmedzujú stravovacie možnosti ľudí. Keď sa Krisztina Vrábel, autorka knihy, dozvedela, že trpí inzulínovou rezistenciou, musela upraviť svoj jedálniček. Výsledkom je táto 165 stranová kniha s chutnými receptami, ktoré ocenia hlavne ľudia, trpiaci cukrovkou. Inšpiráciu v nej však nájde každý, kto sa chce vo svojom tele cítiť dobre. Určite odporúčame.

Máte doma šikovnú kuchárku, ktorej vášňou je pečenie a skvelé jedlo? Aj kuchárska kniha môže byť pekným darčekom pod vianočný stromček. Tak čo, ktorá bude tá vaša? ;)