Fakt č. 1: knihovert miluje útulnosť

Zababušiť sa pod svojou obľúbenou dekou, urobiť si chutný čajík, zapnúť pohodovú hudbu a otvoriť knihu... tomu sa vraví atmosféra. Knihoverta potešíte čímkoľvek, pretože ide zväčša o príjemného a milého človeka. Ešte krajší úsmev na tvári sa mu však zjaví vtedy, ak ho obdarujete knihou, ponožkami, zápisníkom alebo hoci aj obyčajnou záložkou. Život je o maličkostiach, využite to. 

knihovertske ponožky, zápisník a vankúš, www.ipark.sk

Fakt č. 2: knihoverti majú veľkú fantáziu

Mozog knihoverta pracuje na inej frekvencii. V ceste autom vidí možnosť spoznať krajinu, v práci zisťuje, ako sa obohatiť, a pri hre s dieťaťom zase vidí drakov a prenesie sa do čias dávno minulých. Knihovertov však spoznáte aj ako dobrých kuchárov. V kuchyni dokážu totiž priam zázraky - nie vďaka kuchárskym knihám, ale ich kreativite.

Fakt č. 3: či je leto, či je zima, knihoverta nezaujíma

V každom ročnom období je niečo krásne. V lete sú to zážitky pri vode a na pláži, v zime zase nádherné pahorky hôr a zasnežená príroda. Knihoverti zacítia príležitosť čítať na kilometre ďaleko. Či sú to prvé lúče jarného slnka a prvý deň vonku vo svetríku a bez vetrovky, prvý náznak padajúceho lístia a dážď na jeseň alebo nádherné prvé sneženie a vianočná hudba... knihovertovi na tom nezáleží.

Rovnako rád vybehne čítať novú knižku von na lavičku alebo na deku, sadne si do zimnej záhrady v daždi alebo sa zababuší do deky s vareným vínkom. Knižka môže byť o čomkoľvek, dôležitá je predstavivosť.

Fakt č. 4: nevyžadujú drahé dovolenky

Knihoverti k životu nepotrebujú luxus, stačí im atmosféra a útulnosť domova. Taktiež nepotrebujú predražené dovolenky (hoci sa im nebránia). Najdôležitejšie je pre nich mať pri sebe dostatočnú zásobu kníh a tiež aj nejaké tie skutočné, hmatateľné zážitky. Vyrovnaná kombinácia ležania na ležadle s dobrou knihou a troška turistiky sú pre nich ideálnou predstavou dokonalej dovolenky. 

Fakt č. 5: byť knihovertom je diagnóza

Pozor, neľakajte sa: keď zistíte, že máte doma knihoverta, nemusíte utekať k lekárovi. Nič nové vám totiž nepovie. Táto choroba je, našťastie, dodnes nevyliečiteľná, a zrejme sa na ňu (dúfame) vakcína ani nikdy nenájde. J Knihovert potrebuje liečbu, ktorú mu môžete poľahky dožičiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Stačí „zbehnúť“ (v skutočnosti nikam chodiť nemusíte) do online kníhkupectva a objednať mu nejaké tie knižky. Pár tipov sme si pre vás pripravili, inšpirujte sa. Dávkovanie je v tomto prípade jednoduché – nič netreba jesť (iba ak dobrú horkú čokoládku a chutný čajík alebo vínko), stačia oči alebo uši. Nepodceňujte človeka s touto diagnózou. Pri nedostatku čitateľských vnemov môžu byť menej príjemní než obyčajne.

Spoznali ste aj vy v dnešnom článku vo vašom okolí knihoverta? Ak áno, nečakajte a vyčarujte mu dokonalý vianočný darček. Čitateľský balíček pre knihovertov obsahuje pohodlné ponožky, malý vankúšik, záložku do knižky a nádherný knižný Myšlienkovník (na zápisky zo života a z kníh). A ako taký Knihovertský balíček vyzerá?

Som knihovert balíček obsahuje ponožky, vankúšik, Myšlienkovník (zápisník) a záložku do knihy


Je krásny, však? Okrem tohto balíčka máme v ponuke aj krásny Kde bolo, tam bolo balíček – nakuknite ;)