Sú to dve knihy, ale nie obyčajné. Už dva roky je o nej vždy pred Vianocami obrovský záujem. Možno podobné publikácie poznáte u detí – na uchovanie spomienok na prvé mesiace a roky života. Ale toto je novinka, ktorá teraz vychádza aj v slovenčine. A ide vlastne o obchodný zázrak: predávajú sa knihy, hoci ešte nie sú napísanéJKnihy pre uchovanie spomienok.

Knihy Babička, rozprávaj a Dedko, rozprávaj sú ideálnym darčekom nielen na Vianoce, ale na akýkoľvek sviatok. Dokážu prepojiť starých rodičov s deťmi i vnúčatami, a po vyrozprávaní...či skôr v tomto prípade vypísaní svojich zážitkov sa v rodinnej knižnici objaví skutočne osobný životný príbeh.

 

Každý človek má totiž svoj príbeh a ten je najsilnejší a najzaujímavejší práve pre jeho najbližších. Kde máme svoje korene? Po kom sme? Čo prežili tí, ktorým vďačíme za to, že sme tu? Z čoho sa radovali a čo ich trápilo? Aké ponaučenie si môžeme zobrať pre seba a ďalšie generácie?

 

Babička, rozprávaj (a verzia pre starých otcov Dedko, rozprávaj) je otvorená kniha na zaznamenávanie spomienok od detstva po súčasnosť. Babička bude môcť sama alebo s vašou pomocou vypĺňať knižku a zodpovie tak celý rad starostlivo vybraných otázok. Napríklad:
- čím chcela byť, keď bola malá
- akí boli jej rodičia a prarodičia
- kde sa hrávala
- kedy stretla dedka – svojho muža
- čo spolu zažili
- ako babička vnímala historické udalosti
- čo sa podľa nej zmenilo od čias jej mladosti...

 

Toto všetko zistíte vďaka jedinečným knihám Babička, rozprávajDedko, rozprávaj. Pre starkých bude určite príjemné zaspomínať si na minulosť, pre mladšie a budúce generácie bude tiež zaujímavé vedieť, ako sa žilo a ako naši prarodičia vnímali historické udalosti počas svojho života. Autorkou tohto nápadu je Monika Kopřivová, ktorá sa zaujíma o život seniorov a medzigeneračné vzťahy.

 

Nie je to teda len obyčajná kniha, ale kniha spomienok. Ideálna príležitosť, ako sa podeliť so svojimi deťmi a vnúčatami o silné a zaujímavé príbehy. Vždy na pravej strane je miesto na vpisovanie a vľavo na vlepovanie (alebo prelepovanie grafiky), či vpisovanie ďalších spomienok, keď už riadky nebudú stačiť. Sprievodné obrázky a dobové fotografie tak pomôžu prebudiť spomienky.

Kniha má formát pripomínajúci album (na šírku s tvrdými doskami), takže tak rýchlo sa nezničí. Pre dobré vlepovanie a vpisovanie textu bol pre všetky stránky vybratý tvrdý papier s veľkou gramážou.   

Aj si teda aj vy lámete hlavu, čo darovať na Vianoce alebo na ktorýkoľvek sviatok svojím starým rodičom, toto je geniálny tip. Každého poteší hoci aj malý darček a vašich starých rodičov nadchne kniha spomienok. Takto sa určite nebudú cítiť osamelí, odstrčení a zabudnutí.