V úžasnej sérii vydavateľstva Dajama Po Slovensku a v nadväznosti na časopis Krásy Slovenska vyšli dve novinky, ktoré potešia každého turistu a cyklistu.

 

Najkrajšie cyklookruhy

 

 

 

Tento 1.diel ponúka 50 najkrajších okruhových trás (z toho 25 náročnejších základných trás a 25 menej náročných alternatívnych okruhov vo vzájomnej blízkosti) rozmiestnených pomerne rovnomerne na celom území Slovenska.
Pri ich výbere boli uplatnené základné kritériá ako atraktívnosť, bezpečnosť a geografická poloha.
Každá trasa vedie k najzaujímavejším miestam danej lokality a neobchádza pritom žiadnu významnú kultúrnu či prírodnú pamiatku.

 

„Po viacerých regionálnych tituloch sme sa rozhodli pripraviť „celoslovenskú“ publikáciu, pretože cyklisti podnikajú nielen výlety do svojho bezprostredného okolia, ale radi objavujú aj vzdialenejšie končiny,“ vysvetľuje autor a riaditeľ vydavateľstva Dajama Daniel Kollár. „Cykloturistika sa v poslednom období rozvíja naozaj nevídaným spôsobom a na cestách po celom Slovensku stretávame stále viac a viac cyklistov. Tí vyrážajú na bicykli nielen za športovým výkonom, ale aj za poznávaním jednotlivých kútov našej krajiny.“

 

V knihe Najkrajšie cyklookruhy nájdete napríklad tieto okruhy:

 

Slovensko-rakúskym pohraničím
Okolo rieky Dunaj
Malokarpatské okruhy
Štefánikovým krajom
Štiavnické okruhy
Malofatranské okruhy
Okolo Poľany
Košické okruhy

 

Najkrajšie cyklookruhy

 

 

Najkrajšie mestské prechádzky

Kniha predstavuje tzv. mestskú turistiku a pešie poznávanie kultúrnych a historických hodnôt slovenských miest.
Nájdete v nej stručný návod ako v rámci jednej prechádzky prejsť najzaujímavejšími mestami na Slovensku a urobiť si o nich základný obraz.
Autor Ján Lacika, známy a skúsený fotograf i cestovateľ, v nej navrhuje 40 peších trás, ktoré optimálnym spôsobom prepájajú najzaujímavejšie miesta a zákutia 39 slovenských miest. Každá z týchto trás je akousi prípravou pred hlbším poznávaním daného mesta, prvotným oboznámením sa s pamiatkami, ktorým by sme pri ďalších návštevách mohli venovať viac pozornosti.

 

Knižka Najkrajšie mestské prechádzky nemá ambície byť podrobným turistickým sprievodcom, pretože na detailnejšie predstavenie pamätihodností slovenských miest nemá publikácia tohto formátu dostatok miesta. „Koncipovali sme ju tak, aby čitateľom poslúžila ako stručný návod, ako by sa v rámci jednej prechádzky dalo prejsť najzaujímavejšími mestami na Slovensku a urobiť si o nich základný obraz,“ približuje autor Ján Lacika. „Vychádzajúc z dlhoročných osobných skúseností autora, sme navrhli 40 peších trás, ktoré optimálnym spôsobom prepájajú najzaujímavejšie miesta a zákutia 39 slovenských miest.
Každá z týchto trás je akousi prípravou pred hlbším poznávaním daného mesta, prvotným oboznámením sa s pamiatkami, ktorým by sme pri ďalších návštevách mohli venovať viac pozornosti.“

Kniha: Najkrajšie mestské prechádzky