Predovšetkým si treba uvedomiť jedno! - Svoje zdravie vieme ovplyvniť my sami. Jednoduchá samoliečba posilní náš imunitný systém. Stačí si zapamätať niekoľko základných pravidiel.

„V budúcnosti lekár nebude musieť svojim pacientom predpisovať žiadne lieky, ale prebudí v nich záujem o starostlivosť o ľudské telo, stravu a príčiny a prevenciu chorôb.“

 

Thomas Edison

Kniha Zdravie – novodobé bohatstvo sa snaží vysvetliť jednoduchosť zdravého žitia, ako si udržať zdravie a poskytuje človeku poznatky potrebné na to, aby sa pohol vpred a urobil niečo pre svoje zdravie. Pretože často ignorujeme signály, ktoré nám telo ukazuje.

Telo je náš chrám o ktorý sa musíme starať. Musíme myslieť na svoje telo ako na fyzickú schránku, ktorá nás vezie životom. Čím viac bude zanedbaná, veľmi rýchlo sa opotrebuje. Nepovažujte dnes dobré zdravie za samozrejmosť. Je to nielen o zdravej výžive a cvičení, ale aj o pozitívnom mentálnom zdraví samého seba a životnom štýle.

 

Naše zážitky a duševná pohoda sú oveľa vzácnejšie než materiálny svet. Keď  toto pochopíme, oveľa ľahšie sa nám podarí dosiahnuť hlavný cieľ v živote - Šťastie.

 

Autor sa snaží o ucelený pohľad na zdravie, zdravotné aj psychické problémy a ich riešenie. Pojednáva o výžive, trávení, spánku, držaní tela, strese, citoch, medziľudsksých vzťahoch, dnešnej záplave vzruchov a zníženej citlivosti, komunikácii, strachu. Ku každej z týchto tém ponúka aj konkrétne rady. Časť knihy venuje aj diagnostike a prevencii.

 

Najjednoduchšie tipy, ako sa zdravo a vyvážene stravovať:

  • pomaly jesť:  každý to vie, ale nikto to nerobí , potrava sa počas pomalšieho jedenia riadne strávi, preto treba potravu dobre požuť a navlhčiť slinami
  • hudba: nás odvedie od starostí všedného dňa, aktivuje nám mozgové centrá a naladí inú senzorickú úroveň a to veľmi prospieva tráveniu
  • dostatok vody pred jedlom: keď zapíjame počas jedenia, tráviace šťavy sa riedia a už nemajú taký dobrý účinok, preto je lepšie vypiť dostatok vody štvrť hodiny pred jedlom
  • pri pocite sýtosti prestať: záhada je medzi rozdielom pocitu byť sýty (ďakujem, už neprosím) a prejedením (už viac nemôžem, je mi zle)