Existuje vôbec spravodlivosť? Osud či Boh?
Aj na to Vám odpovie autorka knihy "Boh plače potichu 2", Hana Repová

 Autorka recenzie: Kristína Kalinová (IG @kalinova.kristina)

Kniha Boh plače potichu 2 - www.ipark.sk

Pred čítaním tejto recenzie, odporúčame prečítať (ak ste ešte nečítali) recenziu aj na prvú časť knihy. Recenzia tu >>

Pokračovanie dvojdielneho románu Boh plače potichu, som otvárala s veľkým nadšením a nedočkavosťou. Po jednotke, som jednoducho chcela vedieť, ako sa príbeh štyroch priateľov skončí. Aj keď to znamenalo, že po prečítaní, sa s týmito postavami, budem musieť rozlúčiť...

Anna, Everett, Stella a Philip. Pri čítaní som premýšľala, či aj bežní ľudia môžu prežiť toľko zlého, negatívneho, ako to bolo pri týchto štyroch. Postihovalo ich nešťastie rad za radom, až som si vážne niekedy hovorila, že predsa jeden človek nemôže prísť behom "chvíľky" o tak veľa. Alebo snáď môže?
2. diel románu, ktorý ma vážne prekvapil a znova raz som sa utvrdila v tom, že nemám mať žiadne očakávania. Je síce pravda, že ľudia po druhých častiach nesiahajú ľahko, pretože sa boja, či bude druhá časť minimálne taká dobrá, ako tá prvá... Ale poviem Vám, že je omnoho viac, než len dobrá!

Ja osobne som sa nebála, resp. som nemala pochybnosti o tom, že aj druhá časť ma bude baviť. Ale rozhodne som nečakala, že ma autorka prekvapí akčnosťou a politikou. Očakávala som riešenia na ich problémy z prvej časti a nie to, že sa k nim pridajú aj ďalšie. A áno, čakala som aj sladký "happy end". Lenže dočkáme sa ho vôbec, po toľkých nástrahách a strastiach?

Čo naozaj oceňujem, je ľudskosť a až vdýchnutie života postavám. Naozaj budete (chcieť) veriť, že tam, niekde v Nemecku postavy naozaj žijú a existujú. Pri čítaní sa budete cítiť, že ste reálne v deji a stojíte vedľa nich, budete chcieť byť ich priateľ. Pretože tam, kde láska zanecháva slzy, priateľstvo dokáže vyčariť úsmev na perách. 
 
V knihe sa stretávame s bojom o dcéru so zákernou chorobou; s politikou a intrigami; s vydieraním a vyhrážaním; s kompromismi; s bojom so svojimi démonmi, ale aj s políciou; a naozaj opäť raz so silou lásky a priateľstva. 

Kniha Boh plače potichu 2 - www.ipark.sk
Knihu som naozaj prečítala veľmi rýchlo, ešte rýchlejšie, ako jednotku, pretože jednoducho nešlo ju pustiť z ruky. Zo začiatku som fakt bola nahnevaná na Everetta, že vždy len zbabelo zmizne, keď ide do tuhého, hrá sa na martýra, ale po čase som mu dokázala odpustiť. Mala som radosť že tí dvaja (Stella a Philip) sa umúdrili, niekedy som sa zasmiala nad vtipnými poznámkami a samozrejme, že som cítila aj trošku adrenalínového napätia. O hneve, radosti, slzách a smútku, asi ani písať nemusím. To je samozrejmosť.
No a jasné, že autorka nás obdarovala happy endom. Iný záver by som ani neprijala! Ale o aký ide a čo všetko si postavy museli preskákať, na to musíte prísť už sami. Dvojdielny román, ktorý Vás nesklame, zaujme, pri ktorom prehodnotíte význam slova priateľstva, aj to Vás čaká pri knihe "Boh plače potichu" (2).
 
A posledná vec. Tou žiadosťou o ruku ste potešili nielen mňa, ale asi každú knihovertku na svete. Teraz už len dúfať, že aj naši chlapi, budú mať taký zmysel pre kreativitu :) 

Kniha Boh plače potichu 2 - www.ipark.sk