Recenzia: Abby Fabiaschi: Bavilo ma žiť
 Kniha Bavilo ma žiť - www.ipark.sk
 
Prečo šťastný človek, s chuťou do života, plný elánu a energie, sa rozhodne skoncovať so životom?
Záhadným rozhodnutím vás prevedie kniha "Bavilo ma žiť" od Abby Fabiaschiovej.
 
Usmievavá štyridsiatnička, spokojná mama a manželka, žena v domácnosti, príjemná hostiteľka a pozitívnym nábojom nabitá Maddy. Vždy mala po ruke správne citáty, ktorými iných povzbudzovala, či poučovala. Zanietená knihovertka a dobrovoľníčka v knižnici, mama, ktorá si servítku pred ústa nedávala. Aj keď jej manželstvo nebolo vždy dokonalé, stálo jej to za to, aby si vzala život?
 
Táto otázka vás bude sprevádzať celou knihou. Nebudete chápať, kde sa stala chyba, čo bolo zle, čo sa stalo, že taký človek plný života, si ho vezme?! Bola na vine snáď jej minulosť? Jej detstvo? Manžel, či nebodaj dcéra?
 
Kniha je písaná štýlom pohľadu troch postáv Maddy, Eve (dcéra) a z pohľadu Bradyho (manžel). Každý sa na tregédiu pozerá inak, má svoje vlastné myšlienky, postoje a správanie. Musím podotknúť, že autorka veľmi dobre vystihla správanie 40-ročnej matky, vedela upútať pozornosť pri rozprávaní 17-ročnej pubertiačky a tiež sa vedela prevteliť do manžela a písať z mužského pohľadu. Nič nebolo prehnané, skôr reálne.
 
No rozprávanie je okorenené o jednu zvláštnosť. Moja prvá myšlienka bola: Prosím, len toto nie. Ale, povedala som si, že toto nemôžem predsa brať subjektívne. Možno to bude divné pre viacerých z vás, no dúfam, že to zoberiete, ako okorenenie príbehu. Kniha je v podstate písaná z pohľadu mŕtvej Maddy. Vstupuje do deja, "z tej druhej strany". Viem, ako to znie, tiež som si pomyslela svoje, ale šancu tomu treba dať rozhodne. Ja som dala a neľutujem. 
 
Možno vy sami ste mali blízkeho človeka, ktorý už nie je medzi nami, no možno aj vám sa stalo, že ste mali pocit, že je stále tu s nami, v ušiach vám znel jeho smiech, alebo ste presne vedeli, akoby daný človek reagoval v istej situácii. Maddy im taktiež vstupovala do života a snažila sa pre nich spraviť to najlepšie, tak im vsugerovávala svoje myšlienky. Či to bol osud, náhoda, nezmysel, alebo ten niekto, kto na nich dával pozor, nechám už na každom z vás...

Kniha Bavilo ma žiť - www.ipark.sk
 
Je to krásny príbeh o strate matky, manželky, priateľky, sestry..., ktorý ale ovplýva záhadou, ktorú ale nikto nechápe. Manžel a dcéra však nachádzajú útechu a odpovede z jej denníka, ale nájdu dôvod, prečo sa rozhodla pre samovraždu? 
 
Nechýba láska, porozumenie, odpustenie, hnev, či pocit zlyhania. Na scéne sa objavia ďalšie postavy, ktoré dotvárajú celý príbeh a na konci mu dajú harmonický záver, aj keď taký by som rozhodne nečakala ;) 
 
No a rozlúsknutie jej smrti vám neprezradím, to si už budete musieť prečítať sami, aj keď ani tento záver som nečakala.Takže nakoniec vás čaká hneď niekoľko prekvapení :)
 
Knihu odporúčam každému. Či už ste romantická duša, či ste prišli o niekoho milovaného, alebo potrebujete povzbudiť a dodať nádej, tak táto kniha je presne pre Vás.
 
Môj dojem z knihy je veľmi pozitívny, znova som ju prečítala behom jedného kľudného dňa, dodala mi vieru, že snáď je "tam" niečo viac, pripomenula mi hodnoty života, aj to, že treba vedieť milovať, súcitiť a odpúšťať. 
 
Je to kniha, ktorá Vás vylieči, zarmúti, alebo povzbudí. Zamilujete sa do nej, alebo zostanete zatrpknutí, že Vám pripomenula... No rozhodne budete niečo cítiť, a tým niečím bude pravdepodobne veľká vďaka.
 
Kniha Bavilo ma žiť vyšla vo vydavateľstve IKAR v apríli 2018.

Víkendová akcia: Od dnes 18. mája do 20. mája 2018 môže byť kniha vaša za ešte výhodnejšiu cenu! Zadajte v nákupnom košíku v časti KÓDY ZLIAV heslo: somknihovert-bavilomazit a cena sa automaticky zníži :) 

Kniha Bavilo ma žiť - www.ipark.sk