Kniha sa venuje iba jeho účasti na rally pretekoch, ktoré absolvoval v rokoch 2010 - 2016. Opisuje samotné zápolenie, ale aj zákulisie, techniku a históriu Dakaru. 
Viac ako pol roka intenzívne na nej pracoval samotný Štefan Svitko a skúsený motoristický novinár Peter Haršáni, ktorý je amatérsky rally pretekár, autor vyše 300 odborných článkov z prostredia diaľkových súťaží a dvojnásobný účastník 6000 km dlhej Intercontinental Rally (Almeria - Dakar).

„Dakar mi pripadal ako niečo, čo je mimo môjho dosahu,“ spomína si Štefan Svitko. „Africké dobrodružstvo som samozrejme sledoval, dokonca s napätím. Na sklonku africkej verzie Dakaru totiž pretekal Jaro Katriňák, k nemu časom pribudol Ivan Jakeš. Jasné, že som chlapcom fandil a inak tieto preteky neriešil.“

Števo dlho nad Dakarom neuvažoval, pretože preteky si vyžadovali špeciálnu motorku, veľa peňazí a vo vzduchu viselo aj viacero nezodpovedaných otázok. Sústredil sa preto na ľahké endurá, výkonnostne postupne rástol a sen o Dakare v ňom stále vŕtal. 
Napokon prišiel koniec roka 2009, v novembri sa so všetkým vybavením presunuli do prístavu vo francúzskom Le Havre a následne loď odplávala do Južnej Ameriky. Prvý tím bol jednoduchý: Štefan Svitko ako pretekár, Fero Hostinský ako mechanik a Ivo Kaštan v úlohe poradcu. 

„Števo má za sebou takú bohatú a úspešnú kariéru, že ani nie je možné venovať sa jej celej,“ vysvetľuje P.Haršani. „Preto opisujeme iba preteky, ktorými sa preslávil aj mimo motoristické kruhy. Slováci poznajú hlavne jeho účinkovanie na Dakar Rally a tak kniha opisuje príbehy na tomto podujatí.“

Aby sme pochopili fenomén Dakaru, texty a obrázky objasňujú okrem samotnej rally aj históriu, vývoj techniky, zákulisie, navigáciu a motorky, na ktorých Štefan Svitko Dakar odjazdil. 
Výťažok z predaja knihy Štefan Svitko a Dakar bude použitý na ďalšie pretekanie Števa, ktorý pravidelne s problémami zabezpečuje financie na Dakar.
180 farebných strán je rozhodne odmenou za vynaloženú námahu.