Krisztina Vrábel sa pred dvomi rokmi dozvedela, že trpí inzulínovou rezistenciou a tak musela upraviť svoj jedálniček. 
Zostavila tak zbierku chutných, zaujímavých a zdravých receptov, pri ktorých si ani neuvedomíte, že sa v niečom obmedzujete. 
Volá sa 160 gramov sacharidov.

 

Cukrovka, inzulínová rezistencia či diéta značne obmedzujú stravovacie možnosti ľudí. Krisztina Vrábel predstavuje možnosti, ako dodržať príjem predpísaných 160 gramov sacharidov denne tak, aby váš jedálny lístok bol pestrý a obsahoval chutné jedlá. Dennú dávku je potrebné rozdeliť na päť jedál, aby bol ľudský organizmus rovnomerne zásobovaný energiou a aby nekolísala hladina cukru v krvi. 

 Kniha je ideálna pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú cítiť vo svojom tele dobre. Potrebná je pre ľudí, ktorí majú cukrovku alebo problémy s cukrom v krvi. 

 Treba si uvedomiť, že citlivosť organizmu na inzulín sa počas dňa mení, ráno a večer je zlá, preto vtedy musíme naše telo odbremeniť a je dovolené jesť iba sacharidy s pomalým vstrebávaním. Týmto predídeme rýchlemu a výraznému zvýšeniu hladiny cukru, resp. inzulínu v krvi. V ostatných častiach dňa je citlivosť inzulínových receptorov lepšia, vtedy je možné konzumovať aj sacharidy s rýchlym vstrebávaním.

 Treba si dávať pozor na to, aby sme konzumovali jedlá, ktoré obsahujú sacharidy s pomalým uvoľňovaním v črevnej sústave, a preto pomaly a rovnomerne zvyšujú hladinu cukru v krvi. Je dôležité vedieť, že namiesto sacharidov s rýchlym vstrebávaním je možné zjesť sacharidy s pomalým vstrebávaním, opačne sa však nesmie!

 

Recept z knihy 160 gramov sacharidov

Horčicovo-syrové karfiolové fašírky

Ingrediencie na dve porcie:

25 dkg karfiolu

5 dkg syra

1 vajce

4 dkg semolinovej múky

soľ, čerstvo pomleté čierne korenie

1 čajová lyžička horčice

2,5 dkg strúhanky

olej na vyprážanie

 Karfiol rozobratý na ružičky uvaríme v slanej vode domäkka. Scedíme ho a nožom nakrájame na malé kúsky.  Keď sa trocha ochladí, zmiešame ho s múkou, strúhaným syrom a vajcom.  Ochutíme soľou, korením a horčicou.  Masu necháme odležať 15 minút a potom z nej formujeme malé fašírky.  Obalíme ich v strúhanke a potom ich vo veľkom množstve horúceho oleja opražíme dochrumkava.  Podávame ich s čerstvým octovým zeleninovým šalátom.

Obsah sacharidov v jednej porcii: 21 g

Energia: 238,8 kcal

Príprava: 45 minút