Kniha Milovanie s vanilkou - www.ipark.sk

Milovanie s vanilkou, romantický príbeh s prvkami erotiky, je najnovšia kniha slovenskej autorky Petry Hederovej (debutovala pod pseudonymom Lena Lemonová). Petra pracuje v IT sfére, hoci dušou vôbec nie je  technický typ. Vyštudovala politológiu, no písanie o politike nechala na iných. Má veľa nevšedných zážitkov a bujnú fantáziu. 

V čase, keď som začala písať knihu, som prechádzala náročným obdobím rozvodu. Predstava idylického rodinného života sa mi zosypala ako domček z karát. Navyše mi končila rodičovská dovolenka a nastal čas hľadania nového zamestnania po štyroch rokoch. Vedela som, že sa budem musieť presťahovať, čo znamenalo, že budem musieť riešiť hypotéku a kupovať byt. Budeme sa musieť dohodnúť na starostlivosti o maličké deti, pre mňa ako matku hotová katastrofa. 
Aby toho nebolo málo, robila som štátnice na vysokej škole. Naozaj na psychiku náročné obdobie. Aby som sa nervovo nezrútila, krátila som si čas písaním a „visením“ na rôznych internetových zoznamkách, kde som hľadala rozptýlenie a zdroj inšpirácie. Samozrejme, neregistrovala som sa iba kvôli písaniu. Povedzme si otvorene, že nikto nechce byť sám a v kútiku duše som tiež dúfala, že budem mať šťastie a stretnem svojho nového životného partnera. 
Niektorí by tvrdili, že takto sa zoznamujú len samí zúfalci, dávno to však nie je tak. Je nová doba, na internete visíme asi všetci. Ľudia sú rôzni, majú rôzne osudy a internet je miestom, kde sa dozviete veľa. Mnoho mužov mi vyrozprávalo svoj životný príbeh, ktorý mi bol inšpiráciou pri tvorení. Jedným z ľudských zdrojov, na ktorý som natrafila, bol istý Čech z menšieho mesta na západe, ktorý mi poslúžil ako predloha pre napísanie knihy o sadomasochistickom motorkárovi.

Marcel je skutočný
Hlavná postava príbehu je teda vykreslená autenticky. Marcel naozaj žije, hoci sa tak krstným menom nevolá a nie je z Tachova, ale z iného mesta na západe Čiech. Skutočne vlastní autoservis a jazdí na motorke Suzuki Hayabusa. Viac informácií o ňom nebudem prezrádzať s ohľadom na jeho súkromie. Predsa, je ženatý (pokiaľ sa neskôr nerozviedol) a má dve deti. 


Marcel je skutočný - Kniha Milovanie s vanilkou - www.ipark.skPráve tento človek mi dal “background” celej BDSM filozofie a praktík. Dokonca sme sa raz aj osobne stretli na káve a zanechal vo mne veľmi silný dojem. Asi rovnaký, aký urobil Marcel na Lenu pri ich prvom rande. Prišiel len kvôli nášmu stretnutiu na svojej efektnej motorke a ja som odpadla. Povedala som si, čo tak postaviť na tom knihu, obzvlášť v čase, keď je téma sado-maso v kurze. Marcel je teda reálny. Lena je, naopak, vymyslená postava. Samozrejme sa čiastočne podobá na mňa, jej tvorcu. Mnohí sa ma pýtajú či je to môj príbeh. Smejem sa na tom, pretože už Slasti rozvodu sú celkom silne autobiografické a nemôžem všetko, o čom píšem, skutočne zažiť. To by som mala veľmi pestrý až šialený život, neskĺbiteľný s prácou, rodinou a písaním. 


Veľa ľuďom to prirodzene vŕta v hlave, či to tá Petra zažila na vlastnej koži. Nuž, nechám to teda na fantázii čitateľa. Aj tak by mi neverili, nech už by som sa vyjadrila akokoľvek. 

“V poslednom období mi skutočne nebolo veľmi do smiechu. Patrik, môj muž, si pred vyše rokom našiel frajerku, a tak som podala návrh na rozvod. Samozrejme, ani ja som nezaháľala a hľadala som si zaňho náhradníka. Nebudem predsa sama v najlepšom veku a kondícii.”

Lena je, podobne ako ja, rozvedená, má dve deti a chodí na zoznamky. Je prirodzené, že autori pri vykresľovaní postáv, vkladajú do nich svoje vlastnosti. Lena však nie je mojou kópiou. Povedala by som, že oproti mne je viac narcistická, puritánska a menej originálna. Svojím spôsobom ma trochu rozčuľuje. Lena a Marcel sa v knihe zoznámia na internetovej zoznamke a začnú spolu nezmyselný vzťah na diaľku, ktorému okrem nich samých nikto neverí. Ich fungovanie je založené na nekonečnom dopisovaní a príležitostnom stretávaní sa v hoteloch. Trávia veľa času plánovaním spoločnej budúcnosti, o ktorej Lena pochybuje, vyvíja na Marcela tlak a kazí romantiku.

Byť prevozníkom
V jednom článku vydavateľstvo poskytlo veľmi výstižnú charakteristiku príbehu, s ktorou som sa okamžite stotožnila. Neviem celkom presne, ako to autor článku sformuloval, ale išlo zhruba o toto: Ide vraj o vzťah dvoch zranených ľudí, ktorý sa snažia vzájomným zdieľaním sklamaní pomôcť jeden druhému. Nevnímajú pritom úplne reálne prekážky, z ktorých najvážnejšou je rozdielnosť sexuálnych predstáv. 

Lena sa snaží Marcelovi vyhovieť v každom smere, ale nemôže ísť sama proti sebe. Táto vlastnosť je typická pre ženy. Dokážu sa obetovať, úplne potlačiť samé seba, len aby vyhoveli. V knihe Milovanie s vanilkou to robí aj Lena, presviedča sa, že Marcelove očakávania sú úplne normálne a legitímne. Že mu dokáže vyjsť v ústrety, prispôsobiť sa, zmeniť svoje správanie. Po počiatočnom poblúznení začínajú obaja vnímať, že zladiť sa je viac ako nemožné.

Niektorí ľudia slúžia vo vzťahoch ako prevozníci, pomáhajú tomu druhému prekonať frustrácie z minulých vzťahov, zabudnúť na minulých partnerov. Tak aj Marcel a Lena boli jeden druhému prevozníkom, v tomto si nezostávajú nič dlžní.

Kniha Milovanie s vanilkou - www.ipark.sk

Sado-maso nie je zábava pre každého
Príbehom som sa tiež snažila poukázať na nezmyselnú módnu vlnu „fifty shades“, ktorá prišla s rovnomenným filmom. Ženy nútili partnerov, aby s nimi pozerali film, experimentovali v spálni, kupovali si rôzne komerčne vyrobené pomôcky. Ochotne stali zo dňa na deň masochistkami, čo mi prišlo smiešne a neprirodzené. 

Kedysi predtým boli v móde upíri a niektoré ženy si dokázali vystrojiť svadbu v štýle Twilight. Kinematografia je mocná čarodejnica. Ja sa v knihe zameriavam práve na ten moment, kedy netradičné praktiky pre človeka, ktorý je štandardný, nie sú vôbec príjemné. Odtiaľ je odvodený aj názov, Milovanie s vanilkou. Mnohí ho pochopili inak, ako bol úmysel. Nemá to nič spoločné s vanilkou ako koreninou ani vanilkovou arómou či príchuťou. Nie je v tom žiadna ezoterika. 

Vanilka je v knihe postava Leny, ktorá nemá sadomasochostické potreby, no snaží sa vyhovieť Marcelovi, ktorý ich naopak má a nie je schopný sa ich vzdať. Momentálne pracujem na pokračovaní, pretože koniec bol značne otvorený. Aby som bola kompetentná písať o tejto téme, zaregistrovala som sa dokonca na BDSM zoznamke. Samozrejme to neznamená, že sa budem zúčastňovať praktických pokusov. Spolieham sa na vlastnú fantáziu. 

Druhá časť bude dynamickejšia a verím že rovnako prekvapivá ako prvá. Stále neviem, čo všetko sa v nej bude odohrávať pretože ja tvorím “za pochodu”. V hlave mám veľmi nejasný základný koncept a ostatné sa odvíja akosi samo. Písanie je úžasná očista mysle a ducha. Nechcem s ním nikdy prestať.

Kniha Milovanie s vanilkou - www.ipark.sk