Obľúbená spisovateľka Ivana Havranová vo svojom novom románe  MARIŠKA  napísala dojímavý príbeh o nenaplnenej láske. O dievčati, ktorého súčasťou bol aj svetový maliar Ladislav, človek, ktorého plátna mali mimoriadnu hodnotu vtedy a ešte väčšiu dnes.  Zamilovala sa do jeho očí, do jeho správania, zamilovala sa do jeho duše. Avšak... Celkom beznádejne. Vo svete lesku a bohatstva, vo svete klamstiev a nespravodlivosti, nachádzala lásku, ktorá jej spôsobovala iba žiaľ.

„Príbeh, ktorý som vyrozprávala v knihe MARIŠKA, poznám  od útleho detstva. Rozprával sa, i keď len potichu, pretože Mariška nebol nikto imaginárny. Poznali sme ju. Bola však človekom, ktorý prijímal život, ako prišiel. S veľkou pokorou,“ hovorí  autorka Ivana Havranová. „ Ľudia odchádzajú a príbehy životov, ktoré žili, zostávajú.  V knihách a následne potom v nás, ktorí knižky čítame,“ dodáva spisovateľka. Kniha vyšla vo vydavateľstve Marenčin PT.

Ivana Havranová vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala a profesionálne rástla v redakcii denníka Smena, v časopise Zornička, neskôr v Československej televízii ako publicistka mládežníckeho magazínu Televízny klub mladých. Je autorkou viac ako 400 televíznych scenárov, množstva poviedok pre deti, rozhovorov, reportáží. Po roku 1989 založila vlastné vydavateľstvo, v ktorom vydávala sedem časopisov ako napr. Maxisuper, slovenský Bulvár, Lišiak a iné. Napísala vyše dvadsať kníh, z toho šesť poviedkových. Žije a tvorí v Bratislave.