Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Prežila som

5 0
100%
od Ilibagiza Immaculée z vydavateľstva NOXI, spol. s r.o.
NOXI, spol. s r.o.
2016
Bežná cena: 10,90 €
Zľava: 2,18 € (20 %)
Naša cena: 8,72 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Popis knihy Prežila som (Ilibagiza Immaculée)

Láska a odpustenie dokážu uzdraviť ľudské srdcia a priniesť tak svetu pokoj a mier

Immaculée Ilibagiza vyrastala v krajine, ktorú mala rada, s milovanou rodinou. V roku 1994 sa však v Rwande rozpútala krvavá genocída a Immaculéin dovtedajší život sa rozbil na márne kúsky. Takmer všetci členovia Immaculéinej rodiny boli brutálne zavraždení počas trojmesačného besnenia, ktoré si vyžiadalo životy asi milióna Rwanďanov. Immaculée tento masaker prežila za neuveriteľných okolností. 91 dní sa spolu s ďalšími siedmimi ženami skrývala v maličkej kúpeľni v dome miestneho pastora, zatiaľ čo na nich poľovali stovky sfanatizovaných zabijakov vyzbrojených mačetami.

Pozoruhodný bestseller teraz vychádza s novým doslovom a Immaculée v ňom pridáva spomienky na dvadsať rokov, ktoré uplynuli od rwandskej genocídy. Je to pohľad nielen na zmeny v jej osobnom živote, ale aj na zmeny v živote krajiny, v ktorej sa tie strašné udalosti udiali.

 

UKÁŽKA

 

Cez okno Semanovej kancelárie som sledovala, ako prešiel po dvore do väzenskej cely a potom sa vracal, postrkujúc pred sebou zanedbaného krívajúceho starca. Vyskočila som zo stoličky, keď sa priblížili, pretože som muža okamžite spoznala. Volal sa Felicien a bol to úspešný hutuský biznismen, s ktorého deťmi som sa hrávala na základnej škole. Vtedy to bol vysoký vzhľadný muž, ktorý nosieval drahé obleky a mal bezchybné vystupovanie. Striaslo ma, pretože som si uvedomila, že hlas vyvolávajúci moje meno vtedy, keď ma zabijaci hľadali v pastorovom dome, patril jemu. Felicien po mne snoril.

Semana postrčil Feliciena do kancelárie a on spadol na kolená. Keď zodvihol oči a zbadal, že tam naňho čakám ja, zbledol ako stena. Sklopil oči a díval sa na dlážku.

„Postav sa, ty vrah!“ skríkol Semana. „Postav sa a vysvetli tomuto dievčaťu, prečo je mŕtva jeho rodina. Vysvetli, prečo si jej zabil matku a zmasakroval brata. Povedal som ti, vstávaj! Vstávaj a hovor!“ skríkol Semana ešte hlasnejšie, no zbitý muž sa len ďalej krčil na kolenách.

Na vycivenom tele mu viseli už iba franforce špinavých šiat. Pokožku mal žltkastú, pokrytú modrinami a fľakmi; a jeho oči boli potiahnuté filmom a polepené zaschnutým hnisom. Tvár, kedysi peknú, mu teraz zakrývala špinavá rozchlpená brada; a bosé nohy mal posiate otvorenými, mokvajúcimi ranami.

Pri pohľade na jeho utrpenie som zaplakala. Felicien dovolil, aby mu do srdca vošiel diabol, a zlo zničilo jeho život ako rakovina v duši. Teraz bol on obeťou svojich obetí, odsúdený žiť v mukách a ľútosti. Pocítila som veľký súcit s týmto človekom.

„Vyraboval dom tvojich rodičov a privlastnil si vašu rodinnú plantáž, Immaculée. V jeho dome sme našli obrábaciu techniku tvojho otca. Je to tak?“ zreval Semana na Feliciena. „Po tom, čo zabil Rose a Damascena, hľadal aj teba... Chcel ťa zabiť, aby mohol prebrať tvoj majetok. Bolo to tak, ty sviňa?“ zvrieskol Semana znova.

Myklo ma a mimovoľne som vzdychla. Semana na mňa pozrel prekvapený mojou reakciou a zmätený slzami, čo mi stekali po tvári. Zdrapil Feliciena za golier košele a zodvihol ho na nohy. „Čo jej na to povieš? Čo na to povieš Immaculée?“

Felicien vzlykal. Cítila som, že sa hanbí. Pozrel sa na mňa len krátko, no naše oči sa stretli. Načiahla som sa k nemu, zľahka som sa mu dotkla rúk a ticho som povedala to, čo som prišla povedať.

„Odpúšťam ti.“

Pocítila som okamžitú úľavu a videla som, že aj napätie vo Felicienových pleciach povolilo, skôr než ho Semana vystrčil z dverí na dvor. Dvaja vojaci ho drsne zdvihli za podpazušie a odvliekli naspäť do cely. Keď sa Semana vrátil, zúril.

„Čo to všetko malo znamenať, Immaculée? Tento človek ti vyvraždil rodinu. Priviedol som ti ho na výsluch... Aby si mu napľula do tváre, ak budeš chcieť. No ty mu namiesto toho odpustíš! Ako si to mohla urobiť? Prečo si mu odpustila?“

Odpovedala som mu pravdivo: „Nemám čo ponúknuť okrem odpustenia.“

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: NOXI, spol. s r.o.
EAN: 9788081113161
Autor: Ilibagiza Immaculée
Rok vydania: 2016
Počet strán: 280
280
Typ tovaru: Brožovaná väzba
Rozmery: 120x200x20 mm
Dátum plánovaného vydania: 9.2.2016
Žáner: Dobrodružstvo, thrillery
ISBN: 978-80-8111-316-1
Vydanie: 1

Recenzie knihy Prežila som | Ilibagiza Immaculée
100%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Prežila som kúpili tieto tituly

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup