Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Žraloci

od Michelle Millerová z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2016
slovenský
slovenský
Bežná cena: 13,90 €
Zľava: 2,78 € (20 %)
Naša cena: 11,12 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Popis knihy Žraloci (Michelle Millerová)

Niektoré príležitosti prichádzajú iba raz za život.

Tá, ktorú dostal Todd Kent, notorický sukničkár a začínajúci mladý bankár, sa nemusí objaviť nikdy. Neuveriteľné sa však stane skutočnosťou a Todda osloví svojrázny majiteľ miliónovej zoznamovacej aplikácie Hook, jednej z najhorúcejších položiek v Silicon Valley, aby mu spoločnosť pomohol uviesť na akciový trh.

Todd narýchlo zloží pracovný tím, v ktorom sa prelínajú osudy tých najnepravdepodobnejších spojencov na ceste za životným úspechom.

Vo svete finančných žralokov však nič nie je zadarmo a prístup do sféry superbohatých si neraz vyžaduje obetovať veľa. Nekompromisný tlak peňazí sa z pracovne presúva do spálne aj do svedomia. Kto podľahne a kto vydrží? Osudy šiestich ľudí sa spoja, aby sa napokon opäť rozišli.Žraloci sú výstižným pohľadom do života nastupujúcej generácie, ktorá vo svojich rukách drží technologickú aj finančnú moc budúcnosti.

 

UKÁŽKA


1
Todd
Streda 5. marca, New York, New York

„Si strašný somár, vieš to?“ Najprv očervenela, potom zbledla a medzitým vystrčila spod prikrývky holé nohy. Vstala a vracala sa po včerajšej trase z obývačky do postele a zbierala porozhadzované kusy oblečenia.

Todd sa načiahol za diaľkovým ovládaním a zapol správy. Dúfal, že televízia zmierni trápnosť situácie. Neznášal také háklivé rána.

Vrátila sa do spálne a začala sa hrabať v perinách. Hľadala spodnú bielizeň.

„Nechápem,“ začala a uprene sa naňho zahľadela, „nerozumiem, čo máš proti normálnemu vzťahu.“

„Vôbec nič,“ odsekol a ďalej sa tváril, že sleduje správy, kde komentátori rozoberali škandál v banke L. Cecil. Dvaja obchodníci údajne predali neznalým investorom akcie za dvesto miliónov, hoci veľmi dobre vedeli, že sú nadhodnotené. Todda to nerozhádzalo. Pokiaľ to neohrozí jeho prémie, môže mu to byť jedno.

Cez útle boky si pretiahla sukňu a napravila push-up podprsenku. Mala peknú postavu, ale trochu mohutné stehná. Pôsobila ako typ, čo sa po tridsaťpäťke začne nafukovať ako balón. Na stupnici od jedna do desať v rebríčku atraktívnosti bola na slušnej osmičke, presne podľa jeho gusta: osmičky majú čosi do seba, no zároveň si uvedomujú, že nie sú desiatky, a preto spravia aj nemožné.

Hoci teraz, vzhľadom na rozmazané očné tiene a mastné plavé vlasy, siahala sotva na šestku.

„Prečo ma nevezmeš na večeru?“ šomrala a bola to jej prvá veta, odkedy vstala z postele.

„Pretože ťa nemám na to, aby som s tebou chodil na večere,“ odbil ju.

„A načo ma teda máš?“ opýtala sa ešte tichšie a nervózne stískala plachtu, kým čakala odpoveď, ktorú zrejme ani sama nechcela počuť.

„Počuj, užili sme si, tak prečo to kaziť?“ zvážnel.

Zaťala sánku, čosi sa jej mihlo v očiach. „Inými slovami, som tvoja kurvička.“

Nič jej na to nepovedal. Potreboval sa prichystať do práce.

„Chápeš, že som chodila na pensylvánsku? Nie som bimbo. Pracujem v jednej z najlepších právnických firiem. Som baba, za ktorú sa nemusíš hanbiť.“

„Na tom niečo bude.“

„Tak ma už konečne zober na večeru!“ rozčuľovala sa.

„Lenže ja po ničom trvalom netúžim.“

„Tak prečo si ma...“

„Ja nie,“ skočil jej do reči. Pohár jeho trpezlivosti práve pretiekol. „To ty si po mne vyštartovala v bare, opitá, o druhej ráno, krátko po tom, čo si si dala fotku na zoznamku. Čo si čakala?“

Nespúšťala z neho oči. „Hook je predsa normálny spôsob, ako sa zoznámiť. Máš tam konto a nevyzeráš ako úchyl. Som vari preto nejaká štetka?“

„To netvrdím. Iba ti pripomínam, že si sa mi ozvala uprostred noci, pretože si na to mala chuť. Na ničom inom sme sa nedohodli.“

„To bolo pred štyrmi stretnutiami,“ namietla.

Todd ju nechcel raniť, no na tieto dramatické výlevy naozaj nemal čas. Potreboval sa sústrediť na kariéru. Nedávno oslávil tridsaťdva rokov a veľmi dobre si uvedomoval, že ak sa chce stať najmladším riaditeľom v prestížnej firme na Wall Street, má presne dvanásť mesiacov, aby do L. Cecil dotiahol veľkú rybu.

„Trochu sme sa oťukali,“ nevzdávala sa. „Hovoril si mi o práci a ja tebe o rodine. Minulý týždeň som meškala do roboty, pretože ráno to máš najradšej.“ Spodná pera sa jej chvela.

„Neprosil som ťa.“

Očervenela, pretože to bola pravda. „Neverím vlastným ušiam.“ Na nohavičky sa vykašľala, otočila sa mu chrbtom a pokračovala v obliekaní.

Todd sledoval správy. V podstate sa všetci zhodli, že hoci nedošlo k vyslovenému porušeniu zákona, obchodníci vedeli, čo predávajú. Vo vzduchu visela pokuta za neetické správanie. Kravina roka – úlohou obchodníkov je sprostredkovať obchod. Či sa doň oplatí vraziť, to si musí rozmyslieť investor.

Chvíľu ešte ležal a až keď počul buchnúť vchodové dvere, konečne sa vyhrabal z postele. Rýchlo presunul svojich meter deväťdesiat bývalého vodnopólového prvoligistu pod sprchu.

Dilemu, či si baby vodiť k sebe, alebo radšej ísť k nim, považoval za jednu z najzamotanejších. Isté bolo, že ktorákoľvek vkročí do jeho nákladne minimalistického bytu s veľkorysou spálňou, zaručene sa s ním vyspí, nech by mala hocako prudérne zásady. Naopak, z cudzieho ihriska mohol ľubovoľne odísť. Včera večer mohli skončiť aj u nej, stopercentne by mu dala, lenže predtým sa trochu napil v Monkey Bare, a keď jej odpisoval na správu, už mu to ktovieako nemyslelo.

Oholil sa a obliekol do uniformy – ručne šitý oblek, viazanka Hermés, ponožky Armani a mokasíny Gucci. Cez aplikáciu Uber si objednal auto, naposledy sa spokojne pozrel do zrkadla a až potom zišiel dolu schodmi.

Jeho známosť ešte postávala pred budovou a fúkala si do dlaní, aby zahnala marcový chlad. „Panebože,“ zašomral si popod nos.

Zbadala ho a pozrela naňho ako zbitý pes.

„Mrzí ma to, nechcela som robiť scény. Len som si myslela, že by z toho niečo mohlo byť. Ja by som mohla byť – vlastne som – viac ako baba zo zoznamky.“

Galantne ju chytil okolo pása a pobozkal na líce. „Nič sa nedeje,“ upokojoval ju, „ale mám toho strašne veľa a viac ti teraz nemôžem sľúbiť. Chápem, ako to myslíš, ale ja ti to dať nemôžem.“

Prikývla a sklonila hlavu.

„Uvidíme sa?“ opýtala sa a ďalej hľadela do zeme.

„Nikam neodchádzam,“ vyhol sa priamej odpovedi. „Objednám ti taxík?“

Zavrtela hlavou. „Prejdem sa.“

„Ako chceš. Uži si deň, dobre?“ Modré oči sa mu usmiali.

„Skúsim.“ Kráčala po chodníku a jej vysoké podpätky a neupravené vlasy sa do stredajšieho rána nijako nehodili.

Todd nastúpil do čiernej limuzíny a hneď prešiel k položke Obľúbení v aplikácii Hook. Ako sa vlastne volá? Začína sa to na A... Amy? Allison? Amanda! Jasné. Rýchlo ju našiel a vymazal z kontaktov.

Zablokovať užívateľa? Potvrdil.

Chcete napísať hodnotenie? Nie. Už ho obrala o dosť času.

Vo vrecku mu zavibroval pracovný BlackBerry. Vymenil ho za súkromný iPhone a rýchlo prebehol dvadsaťšesť nových správ, ktoré mu prišli cez noc. Zvyčajná ranná smršť: najnovšie správy z ázijských trhov, očakávaný vývoj na Forexe, správa od Catherine Wileyovej, prezidentky banky, a v nej podrobný návod, ako odpovedať klientom, ktorí by sa pýtali na posledný škandál.

Prišla však aj iná správa – e-mail z adresy Josh@hook.com

 

Todd, rozhodli sme sa ísť do akcií. Máš to na starosti. JH

 

Toddovi takmer zabehlo. Niekoľkokrát si prečítal správu a dlho hľadel na šoféra, akoby práve on mal rozumieť, čo sa práve stalo. Srdce sa mu rozbúchalo. Josh Hart bol výkonný riaditeľ aplikácie Hook, ktorá nielenže významne prispela k oživeniu Toddovho sexuálneho života, ale patrila k najhorúcejším položkám v Silicon Valley. Keď takáto spoločnosť vstúpi na akciový trh, mnohí na tom rozprávkovo zbohatnú, no predovšetkým mu to zaistí kariérny postup. Srať na vedúceho pracovnej skupiny, obchod takýchto rozmerov ho vystrelí na riaditeľa celého oddelenia.

Prečítal si elektronický podpis a vyťukal Joshovo číslo.

Ozvalo sa zvonenie. Todd si skontroloval hodinky, v San Franciscu bolo len štvrť na sedem. Josh Hart však po treťom zazvonení zdvihol. „Áno?“

„Josh!“ zvolal Todd azda až príliš nadšene. „Pri telefóne Todd. Todd Kent. Práve som si prečítal váš e-mail. Nevadí, že volám tak skoro?“

„To nič.“ Josh odpovedal ako robot.

„Viete, som z toho...“ Todd iba ťažko hľadal správne slová.

Spomenul si na posledný rozhovor s Joshom Hartom, stalo sa to pred dvoma rokmi na výstave spotrebiteľskej elektroniky v Las Vegas. Stretli sa v striptízovom bare. Josh bol biely ako stena, pod očami mal tmavé kruhy, na hlave chlapčenské kučery. Typický počítačový čudák. Oblečenú mal bundu s kapucňou a kaki nohavice s pukmi. Todd si to namieril priamo k nemu – ak sa takýto zjav dostane do klubu, musí to byť niekto strašne dôležitý – a pozval ho k stolu. Josh zízal na tanečníčky, akoby v živote nevidel ženy, a zakaždým, keď sa mu Todd snažil povedať niečo o finančnej stratégii a nájsť spôsob, ako by do toho začlenil vlastnú banku, myklo ho.

Na záver mu večer dal vizitku a viac o ňom nepočul. Musel však povedať niečo, čo ho zaujalo, keď sa po dvoch rokoch ozval s ponukou, ktorá obom zmení život.

„Chcel som si overiť niektoré fakty, keď teraz budeme spolupracovať na financiách.“

„Všetko podstatné som vám predsa napísal,“ frflal Josh, akoby jednoriadková správa stačila na celý úpis. „Chcem ísť do akcií a chcem, aby ste to viedli. Svojich jedna celá osem desatín miliardy chcem zhodnotiť na štrnásť.“

Todd zažmurkal a nevedel, čo si má myslieť. Hook zatiaľ nevykázal zisk a na Wall Street sa v poslednom čase živo diskutovalo o skutočnej trhovej hodnote aplikácií. Lenže ani Facebooku nikto neveril a jeho akcie rástli. Ak mohol Facebook dosiahnuť hodnotu stopäťdesiat miliárd, Hook môže pokojne vyskočiť aj nad želaných štrnásť.

„Čísla sedia. Bežne sa oslovia rôzne banky a tie potom...“

„Nikoho oslovovať nebudem. Máte to na starosti.“

Toddovi sa zahmlilo pred očami. Najprv sa predsa musí vyhotoviť ponuka. Je to bez toho vôbec legálne? „Výborne. Ušetríme kopu času. Pohovorím si o tom so šéfom, volá sa Larry a bude...“

„Nie,“ prerušil ho Josh. „Povedal som, že to máte na starosti. Vy a nikto iný ako vy.“

„Ja?“

„Áno. Nie je to azda vaša práca? Nedozeráte na také záležitosti?“

„Mám isté skúsenosti z biznisu, Josh, ale toto je úplne iná liga. Sú aj vyššie postavení ako ja.“ Vtom sa však na vec pozrel z inej strany. Naozaj vie Larry viac ako on iba preto, že pôsobí dlhšie vo fachu? Larry je štyridsaťpäťročný ženáč. Čo taký človek vie o zoznamkách pre mladých? Ak tridsaťročný Josh dokázal stvoriť spoločnosť ako Hook, on dokáže viesť jej úpis.

„Jasné,“ opravil sa, „spoľahnite sa.“

„Výborne. Zajtra u mňa dotiahneme podrobnosti.“

„Zajtra?“ Todda takmer vystrelo. „Potrebujem vyhotoviť zmluvu a...“ Rýchlo rozmýšľal, čo ešte potrebuje. „... a musím dať dokopy tím.“

„Aký tím?“

„Pár analytikov a spoločníkov z mojej pracovnej skupiny, plus niekoho z kapitálového, kto by nám spravil trhový odhad, a potom ešte...“

„Troch. Môžete si vziať troch ľudí. Maximálne.“

Todd sa zasmial. „Josh, na takéto niečo potrebujete...“

„Aby bolo jasno,“ prerušil ho, „z Wall Street mám vyrážku. Všetci ste tam banda kreténov, čo hovno robia a zarábajú na absolútne neprehľadnom systéme. Keby som mohol svoje dve miliardy zhodnotiť bez vás, neváhal by som, ale snažím sa vytvoriť úspešnú spoločnosť a nemám čas robiť poriadok ešte aj vo svete veľkých peňazí.“

Todd zaťal zuby. Vyrastal v severnej Kalifornii a vedel, že títo chlapci Wall Street nemusia, no takto lámať palicu nad systémom, ktorý funguje už vyše sto rokov, na to človek asi musí mať povahu.

„Môžete si vziať troch ľudí,“ pokračoval Josh. „V okamihu, keď zacítim podraz, je po dohode. Vyjadril som sa jasne?“

„Absolútne.“

„Dobre. V piatok sa vidíme.“

„V piatok,“ potvrdil Todd. Aspoň získal jeden deň. „Uvidíme sa v piatok. Teším sa na...“

Josh zavesil. Todd zízal na telefón, či sa mu nesníva.

„Sme na mieste,“ oznámil mu šofér.

Rýchlo sa spamätal a pozrel na hlavnú pobočku banky na Park Avenue. Za posledných desať rokov tu strávil každučký pracovný deň a väčšinu víkendov s výnimkou úradne nariadených dvojtýždňových investičných prázdnin. Vysoká, štyridsaťtriposchodová zasklená budova sa týčila k nebu a odrážala ranné lúče. Nad masívnymi otočnými dverami viseli bronzové písmená L. CECIL. Vchod od ulice oddeľoval múrik s kvetmi – ten mal pôsobiť príjemne, no nie až tak, aby si niekto myslel, že môže vstúpiť bez pozvania.

Dnu prúdil dav v dokonalých oblekoch, každý ukázal preukaz a dúfal, že práve dnes je ten deň, keď sa z obyčajného kolieska v mašinérii stane pánom svojho osudu. Todd si uvedomil, že presne taký deň ho dnes čaká. Josh môže byť arogantný smrad, ale spraví z neho jedného z najvplyvnejších investičných bankárov v dejinách. Dnešok patrí jemu.

 


Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055146263
Autor: Michelle Millerová
Rok vydania: 2016
Počet strán: 384
384
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 125x200 mm
Dátum plánovaného vydania: 9.2.2016
Žáner: Svetová súčasná, Spoločenské romány
ISBN: 978-80-551-4626-3
Vydanie: 1

Recenzie knihy Žraloci | Michelle Millerová
0%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Žraloci kúpili tieto tituly

Gogo Chalan z internetu

10,32 € (zľava 20 %)

Stratený syn

9,52 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup