Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Stratený syn

od Danielle Steelová z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2016
slovenský
slovenský
Bežná cena: 11,90 €
Zľava: 2,38 € (20 %)
Naša cena: 9,52 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Popis knihy Stratený syn (Danielle Steelová)

Michael a Peter boli od malička veľmi rozdielni. Hoci sú dvojičky, už v detstve sa z nich stali nepriatelia na život a na smrť. Michaela všetci milovali, Petra pre ustavičné bitky a zlý prospech zatracovali. Všetko sa zmenilo, až keď Peter opustil rodný kraj. „Zlý“ chlapec sa vypracoval na špičkového manažéra priamo v srdci Wall Street. Stal sa z neho bohatý finančník a oženil sa s oslnivou krásavicou, ktorá mu porodila dvoch synov. Rozprávkový život sa však končí kolapsom americkej burzy. Skrachovaný Peter sa ocitá na rodičovskej chalupe, no nezúfa – nachádza tam pokoj a bratskú lásku, o ktorej ani netušil. Skromný Michael sa pre rodičov vzdal kariéry anestéziológa v Bostone. Opatruje invalidnú ženu a obetavo lieči najmä starých ľudí. Peter netuší, že ospanlivé vidiecke mestečko je oveľa nebezpečnejšie než rušný New York. Náhodne objaví matkine denníky a dozvie sa z nich, že všetko bolo inak, ako si myslel. Boj medzi dobrom a zlom sa začína. Z anglického originálu ProdigalSon (Delacorte Press,New York 2015) preložila Zuzana Gašparovičová.

 

 

UKÁŽKA

Kapitola 1

Peter McDowell sedel vo svojej pracovni. Všade navôkol sa povaľovali škatule s papiermi a kancelárskymi potrebami. Mal za sebou najhorší týždeň v živote. Posledný mesiac prežívali všetci na Wall Street nočnú moru. McDowell od rána hľadel na monitor. Už päť dní sa od počítača nepohol. Bol piatok, desiateho októbra 2008. Ceny akcií prudko klesali už od pondelka. Od veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch nastal doteraz najväčší kolaps americkej burzy.

Zrútenie domčeka z karát predznamenali významné udalosti. Pred dvadsiatimi šiestimi dňami ohromil finančný svet krach banky Lehman Brothers; jedna z najstarších a najváženejších inštitúcií vyhlásila bankrot. Ešte neuveriteľnejšie bolo, že vláda jej odmietla pomôcť, hoci pred pol rokom zachránila banku Bear Stearns, ktorú odkúpila JPMorgan Chase. Tesne pred historickým vyhlásením kolapsu Lehman Brothers oznámila Bank of America, najväčšia komerčná banka v USA, fúziu s poprednou bankou Merrill Lynch. Investičné banky a finančné inštitúcie na Wall Street sa potácali na vratkých nohách a niektoré menšie banky už zatvorili. Deň nato ako Lehman Brothers vyhlásila bankrot stratila najväčšia poisťovňa v krajine 95 percent svojej hodnoty a o šesť dní ju z indexu Dow Jones odstránili.

Finančný svet sa otriasal. Whitman Broadbank, investičná banka, v ktorej Peter McDowell dosiahol závratnú kariéru, vyhlásila bankrot. McDowell sa o tom dozvedel pred tromi dňami, keď začali akcie jeho banky na burze cenných papierov klesať. Nechápal to. Utrápene si položil hlavu na stôl. O šiestej popoludní vo Whitman Broadbank naposledy zavrú dvere. McDowellov raketový postup a preslávené riskantné investície s vynikajúcimi výsledkami zrazu nič neznamenali. Všetko, čo mu zostalo, ležalo v škatuliach. Manželke Alane a synom Ryanovi a Benovi to povedal len včera večer.

„Čo to znamená, ocko?“ spýtal sa Ryan a vystrašene naňho pozrel. Mal štrnásť rokov. Peter hneď nepriznal, že ich čakajú veľké zmeny k horšiemu a že budú musieť všetko predať. Banka sa potápala. Cenné papiere, ktoré uprednostňoval pred ziskom z výhodného obchodu a do ktorých vrážal podstatnú časť svojho platu, tvorili väčšinu jeho majetku. Teraz však boli bezcenné. Čakala ho rozlúčka s domom v Hamptonse, firemným lietadlom, podkrovným bytom na Piatej avenue, zabudnúť môže na súkromné školy pre chlapcov, kreditné karty, víkendové jazdy so synmi na ferrari, preč pôjde Alanino luxusné bentley a novučičký rolls-royce. Luxusné hračky a drahé rozmary boli symbolom jeho úspechu. Istoty a nákladný životný štýl sa rozplynuli ako dym. McDowellove peniaze a investície pochovala Whitman Broadbank. Burza krachla a Peter McDowell za posledných päť dní vyšiel na psí tridsiatok. To, čo mu zostalo, sa neoplatilo ani rátať. Okrem manželstva a detí nebola jediná oblasť jeho života, ktorú by nepriaznivá ekonomická situácia nepostihla. Keď rodine vysvetľoval, čo sa stalo, Alana naňho nechápavo hľadela. Ani on tomu úplne nerozumel a nebol sám. Deň predtým vyhlásil bankrot ostrovný štát Island a zatvoril burzu. Celý svet v panike sledoval prepad a kolaps americkej burzy.

McDowell neochotne odtrhol zrak od obrazovky. Asistentka odišla už ráno, na chodbe sa rozhostilo ticho. Kolegovia robili to isté, čo on; ukladali veci do škatúľ a vynášali ich z kancelárií. Všetci sa museli postaviť zoči-voči nepríjemnému faktu – jedna kapitola sa skončila a sám život sa od základu zmenil.

Vstal a položil jednu zo škatúľ k dverám. Nevedel si predstaviť, kde sa teraz zamestná. Ľudia strácali prácu a stovky odborníkov sa uchádzali o pozície s nižšou kvalifikáciou, akoby všetci vo finančníctve hrali hru so stoličkami; hudba odrazu prestala hrať a tisíce ľudí skončili bez stoličky. Od týchto ľudí sa nijako nelíšil. Pred dvadsaťjeden rokmi nastúpil hneď po skončení ekonomickej univerzity do vlaku, ktorý ho vyviezol vo Whitman Broadbank až na samý vrchol. Teraz mal štyridsaťšesť, bol na mizine a bez práce tak ako všetci jeho známi, až na niekoľkých šťastlivcov, ktorí prílivovú vlnu v tomto mesiaci prežili. Peter nepoznal nikoho, koho by prúd nestiahol dolu.

V bankovníctve bol preslávený skvelými finančnými operáciami. Šťastie ho však opustilo a išiel ku dnu s ostatnými. Ani vo sne by mu nenapadlo, že tak tvrdo dopadne. Nesmie ho to zlomiť. Tak ľahko sa nevzdá. Bol pripravený urobiť čokoľvek, aby sa z tejto ošemetnej situácie dostal. Ak bude treba, utiahnu si opasok a prv či neskôr bude opäť v sedle. Ešte netušil, kedy to bude a ako sa mu to podarí. Alane a chlapcom zdôraznil, že ich čaká tŕnistá cesta. Hoci kríza zasiahla aj ceny nehnuteľností a ich hodnota prudko klesla, cez víkend ponúknu na predaj dom v Hamptonse a byt v New Yorku. McDowell bol rozhodnutý zobrať, čo mu navrhnú. Keď predajú luxusný byt, rozhodnú sa, v ktorej oblasti budú bývať. Vedel, že pokiaľ bude rodina držať spolu, zvládnu to.

Musia prekonať ťažké časy a podniknúť kroky, ktoré im pomôžu odraziť sa od dna. Azda sa mu podarí zamestnať v menšej miestnej banke niekde mimo New Yorku, a keď sa ekonomika opäť pozviecha, triumfálne sa vráti na Wall Street. McDowell vyrástol v malom mestečku v štáte Massachusetts. Teraz musí z New Yorku na nejaký čas odísť a začať opäť od nuly. Celý týždeň nezažmúril oka, premýšľal, ako ďalej. Jediné, čo vlastnil, boli bezcenné akcie a neveľká hotovosť.

Nesmeli premárniť už ani cent, preto trval na tom, aby pomocnica v domácnosti odišla aj s mužom už v ten týždeň. Manželia to chápali, mali niekoľko priateľov, ktorí sa ocitli v podobnej situácii. Sami boli natoľko obozretní, že si úspory uložili v banke ako likvidné aktíva. McDowell sa pousmial; ich pomocnica v domácnosti bola na tom finančne lepšie než oni. Kedysi sa snažil svojich zamestnancov presvedčiť, aby peniaze investovali, no ani jeden nedôveroval žiadnej banke ani investičnému fondu. Verili iba hotovosti. A tá bola teraz jedinou finančnou istotou.

Peter sa zviezol dolu výťahom s dvoma mladšími kolegami, jeden z nich mal slzy na krajíčku. Doterajší pracovný život zbalil do dvoch škatúľ. Ocitol sa na dlažbe. Spoločníci a zamestnanci – ešte pred pár mesiacmi stredobod vesmíru – boli na mizine. Akoby hrali spoločenskú hru Človeče, nehnevaj sa. Raz víťazne postupuješ a za okamih ťa tvrdo vykopnú. McDowellovi sa to stalo prvý raz v živote.

„Nevzdávaj to, Marshall,“ povedal rozrušenému kolegovi. „Jedného dňa sa vrátime.“

„Odchádzam do Ohia,“ vzdychol mladý muž, „budem pracovať v otcovej továrni. Do akcií v Broadbank som investoval celý majetok.“

Väčšina zamestnancov Whitman Broadbank sa ocitla v podobnej situácii a aj tí, ktorí mali akcie inde, vedeli, že sú bezcenné.

„Sme na jednej lodi,“ zdôraznil Peter s úmyslom dodať im všetkým odvahu, hoci sám niekoľko ráz počas bezsenných nocí podľahol beznádeji. Práve sa rútili z kopca, no na konci tunela predsa musí byť svetlo! Peter McDowell nepadne na kolená! Situácia je zlá, ale raz sa karta musí obrátiť!

Na prízemí Peter kolegom na rozlúčku krátko kývol hlavou. Auto parkovalo pred budovou. Uložil škatule na zadné sedadlá. Dnes si vzal volvo kombi, ktorým jazdila pomocnica s manželom na nákupy. Cez víkend zamýšľal odviezť svoje autá do bazára s luxusnými vozidlami, musí ich predať za akúkoľvek cenu, hoci trh nepochybne zaplaví množstvo drahých vozidiel. Tento týždeň dal na internet inzerát s ponukou ferrari. Keď oznámil Alane, že aj ona sa musí vzdať bentley, rozplakala sa. Na prepych nezostalo v ich živote miesto. Luxus si viac dovoliť nemohli.

Zniesol dolu ďalšie štyri škatule a naposledy prebehol pohľadom po pracovni. Ktovie, či sa ešte dakedy dočká takejto honosnej kancelárie? Možno už nikdy. Čo ak je všetkému naozaj koniec, ako sa všetci obávali? Padla naňho tieseň. Otočil sa a vyšiel na chodbu. Na okamih zastal. Zaazrel dvoch spoločníkov, ale každý, s kým sa chcel rozlúčiť, bol už preč. Ešte sa v najbližších týždňoch uvidia na poradách, budú musieť prerokovať konkurzné konanie, no v tejto chvíli všetci opúšťajú potápajúcu sa loď a zaoberajú sa vlastnými starosťami.

Naposledy sa mlčky zviezol výťahom. Vysoký muž s atletickou postavou pôsobil mladšie než v skutočnosti bol. Cez víkendy hrával tenis, v byte si zriadil posilňovňu a mal osobného trénera, čo sa pozitívne odrazilo na jeho kondícii. V pieskovosvetlých vlasoch mu presvitalo niekoľko sivých pramienkov. Celý život, no najmä v posledných rokoch si pestoval imidž dokonalého Američana. Peter McDowell bol stelesnením úspechu. Nie vždy to však bolo tak. V mladosti sa cítil ako stroskotanec, v rodine ho považovali za čiernu ovcu. Všetci s ním tak aj zaobchádzali a porovnávali ho s dokonalým bratom – jeho dvojča zbožňovali.

Peter bol nočnou morou všetkých rodičov – vnímavý pekný chlapec, ktorého však nebavila škola a mal povesť bitkára. Pre zlé správanie aj katastrofálne známky ho podmienečne vylúčili. Nik netušil, že má dyslexiu, a to mu takmer zničilo mladosť. Spolužiaci mu nadávali do truľov, učitelia ho nemohli vystáť a napokon ho odpísali. Ani rodičia, ani on sám nechápal, prečo mu učenie robí ťažkosti. Rodičia boli vzdelaní a inteligentní, Peter pôsobil ako bystrý chlapec, preto ho neprestajne obviňovali, že sa málo usiluje a je lenivý a trestali ho za nevypracované domáce úlohy. Nevedel im vysvetliť, prečo mu písmenká v učebnici a príkazy, ktoré má splniť, nedávajú zmysel. So spolužiakmi, čo sa mu posmievali, sa bil. Domov pravidelne prichádzal v roztrhanej košeli a so sinkou pod okom. Na strednej škole zakrýval pocit zlyhania a neschopnosti tým, že ku všetkému zaujal ľahostajný, nepriateľský, až arogantný postoj.

 


Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055146294
Autor: Danielle Steelová
Rok vydania: 2016
Počet strán: 304
304
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 125x200 mm
Dátum plánovaného vydania: 9.2.2016
Žáner: Svetová súčasná, Romantika, Román pre ženy
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-4629-4
Dátum plánovaného vydania (posun): 16.2.2016
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Posledná možnosť: Nakúpte bestsellery v akcii a dostanete darček!
25.5.2015

Vyhrávajte a nakupujte v akcii! Vydavateľstvo Ikar oslavuje 25 rokov svojho založenia, vy dostávate 25 percentné zľavy a atraktívne ceny. Ak si do nedele 31.5. (vrátane) objednáte v internetovom kníhkupectve iPark.sk niektorý z nižšie uvedených titulov, automaticky naň dostanete zľavu 25%. To však nie je všetko. Okrem toho môžete získať až 25 hodnotných cien. Plus, ku každej objednávke nad 30...

viac
Kniha Syn: Nový excelentný triler Jo Nesba
18.11.2014

Jeden z najúspešnejších svetových autorov krimi Jo Nesbo vydáva na Slovensku svoj nový triler s názvom SYN. Zaoberá sa v ňom pomstou a vzťahom otca so synom. Nesbo v nej sleduje aj vlastný osud a vzťah k otcovi, ktorý bojoval v Hitlerovej armáde na ruskom fronte. Podľa ohlasov svetových médií je triler Syn jednou z najlepších Nebsových kníh. „Jedna z najlepších, najtemnejších a najúžasnejších Nesbových kníh,“ napísal Kirkus Reviews.

viac
Zľavová akcia vrcholí: Nakúpte lacno a vyzdvihnite si tovar zdarma!
29.10.2014

Vychutnajte si jeseň s dobrou knihou! A ešte aj výrazne ušetrite. Internetový obchod iPark.sk, ktorý získal zlatý certifikát spokojnosti zákazníkov, si pre vás pripravil super ponuku. Desiatky publikácií za skvelé ceny. Dnes si nenechajte ujsť ponuku románov. Zohrejte sa v sychravom počasí pekným príbehom. A využite možnosť vyzdvihnutia tovaru v 50-tich odberných miestach po celom Slovensku ZDARMA!

viac
Last minute akcia vrcholí: Využite zľavu 35% na top knihy!
30.7.2014

Túžite po romantike alebo chcete vyšetriť vraždu? A čo tak vydať sa na odvážnu cestu do krutého obdobia 2. svetovej vojny? Všetko je možné! Nechajte sa uniesť do sveta fantázie spolu s internetovým obchodom iPark.sk. Ten si v spolupráci s vydavateľstvom Ikar pripravil atraktívnu letnú akciu na približne 1000 titulov so zľavou 35%. Inšpirujte sa top titulmi, ktoré sme pre...

viac
Už len týždeň: Výpredajová Last minute akcia na top tituly!
25.7.2014

Ako mnohí knižní fanúšikovia už vedia, internetový obchod iPark.sk pripravil v spolupráci s vydavateľstvom Ikar atraktívnu ponuku na približne 1000 titulov so zľavou 35%. Ide o letnú Last minute akciu, ktorá potrvá už len týždeň - do štvrtka 31. júla. Dnes dávame do pozornosti prvú časť výberu spomedzi top titulov. Nechajte sa inšpirovať.

viac

Recenzie knihy Stratený syn | Danielle Steelová
0%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

O autorovi
Danielle Steelová

 

 

Danielle Steelova - spisovateľka

 

Danielle Steel, narodená 14. augusta 1947, patrí medzi najpopulárnejších svetových autorov. Predala viac než 590 miliónov kníh. Mnohé z jej románov sa stali medzinárodými bestsellermi, ako napríklad 44 Charles Street, Rodinné putá, Veľké dievča, Južné svetlá, Srdcové záležitosti, a mnohé ďalšie veľmi oblúbené romány.

Jej romány sa stali aj námetmi pre mnohé fimy.

 

 

Danielle Steelová, celým menom Danielle Fernandes Schuelein-Steel, sa narodila 14. 8. 1947 v New York City.

Danielle študovala na Lycée Francais de New York  a neskôr aj na New York-skej univerzite.

Vydala sa až päť krát a vychovala deväť detí.

 

Ďalšie knihy autora
Odporúčame
Sme na Facebooku

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup