Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Čitateľ z vlaku o 6.27

4 1
90% (1 recenzia)
od Jean-Paul Didierlaurent z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2015
slovenský
slovenský
Bežná cena: 11,90 €
Zľava: 2,38 € (20 %)
Naša cena: 9,52 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Čitateľ z vlaku o 6.27

Popis knihy Čitateľ z vlaku o 6.27 (Jean-Paul Didierlaurent)

Ardlo Buret bol celý život terčom posmechu pre nešťastne zvolené meno. Zákerná prešmyčka totiž umožňuje spraviť z jeho mena hanlivú nadávku. Pre nechcenú pozornosť Ardlo túži už len splynúť s davom a v tridsiatich šiestich rokoch sa mu to konečne darí. Pracuje ako operátor supermoderného stroja na šrotovanie kníh. Každé ráno cestuje do práce vlakom a cestujúcim číta stránky z kníh, ktoré zachránil pred zničením. Nerobí to pre ľudí, predčítavaním vyslobodzuje slová z ukoristených stránok kníh, aby tak zavŕšil ich krutý osud. Nie je jediný, kto slovám prejavuje úctu. Vrátnik z tejto skazonosnej továrne recituje verše klasikov i vlastné a umravňuje nimi nespratníkov. Toaletárka na verejných WC Julie píše texty, ktoré povznášajú i zabávajú, ale zároveň si bez ľútosti podávajú všadeprítomnú hrubosť, hlúposť a ľahostajnosť. Čitateľ z vlaku o 6.27 je moderná rozprávka, ako knihu nazvali médiá. Je o neviditeľných ľuďoch a priam hýri tragickými aj romantickými, humornými aj tvrdými kritickými tónmi, ale najmä ľudskosťou. Bezvýznamní románoví hrdinovia v sebe nosia príznaky našej doby, svojou existenciou však dokazujú, že ľudskosť je možná aj v podmienkach manipulácie a tvrdého konzumu.

 

Z francúzskeho originálu Le liseur du 6h27(Au diable vauvert, 2014) preložil Alexander Halvoník.

 

Ukážka z knihy: Čitateľ z vlaku o 6.27

 

„Dieťa stuhlo od hrôzy a nemo hľadelo na meta­júce sa zviera, visiace na dverách stodoly. Muž natiahol ruku k hrdlu zvieraťa, v ktorom pulzoval život. Tenký nôž sa nehlučne zabo

ril do bielej ko­žušiny, z rany vytryskol teplý gejzír a rukoväť postriekali červené kvapky krvi. Otec s rukávmi vykasanými až po lakte niekoľkými presnými po­hybmi narezal kožušinu. Potom silnými rukami po­maly sťahoval kožu, ktorá sa poddávala ako oby­čajná handra. Čoskoro sa ukázalo v plnej nahote jemné svalnaté telíčko mŕtveho králika. Ešte vždy sa z neho parilo. Namiesto hlavy z neho bezvládne visela iba jej nepekná, zošúverená kostra. Bez naj­menšieho náznaku výčitky z nej civeli do prázdna dve vypúlené oči."

 

Kým sa rodiaci deň predieral cez zahmlené oken­né tabule, z Ardlových úst plynul text v dlhých re­ťazcoch slabík, miestami prerušovaných odmlkami, ktoré zapĺňali zvuky idúceho vlaku. Pre cestujúcich vo vozni bol čítačom, zvláštnou bytosťou, čo každý deň v týždni zvučným hlasom zreteľne a nahlas prečítala niekoľko stránok vybratých z aktovky. Boli to útržky z kníh, ktoré nemali navzájom nič spoločné. Kuchynský recept sa mohol pokojne ocitnúť vedľa štyridsiatej ôsmej strany posledného goncour- tovca, kapitola z policajného románu vedľa strán­ky z historického diela. Ardla neveľmi zaujímalo, o čom sa v tých knihách písalo. V jeho očiach bol najdôležitejší sám akt čítania. Všetky texty predná­šal rovnako presvedčivo. A zakaždým zaúčinkovala mágia: slová opúšťajúce jeho pery odnášali so sebou kus zhnusenia, ktoré ho až zadúšalo, ako sa pribli­žoval k továrenskej prevádzke, čo bola jeho praco­viskom.

 

„Napokon čepeľ noža otvorila dvere tajomstva. Otec dlhým rezom otvoril brucho zvieraťa, z ktorého sa vyvalili pariace sa črevá. Klbko vnútorností sa vychrlilo von, akoby sa nevedelo dočkať, kedy sa už konečne dostane preč zo svojho väzenia. Z králika zostalo len zúbožené krvavé telíčko zabalené do ku­chynskej handry. V nadchádzajúcich dňoch príde na rad iný králik. Iná biela guľka kožušiny, hopka­júca si v slnkom rozpálenej klietke s takými istými krvavými očami, aké pozerali na dieťa z kráľovstva mŕtvych."

 

Pozrite si VIDEO čítajúceho mladíka z bratislavských električiek:

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055141251
Autor: Jean-Paul Didierlaurent
Rok vydania: 2015
Počet strán: 184
184
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 125x200 mm
Dátum plánovaného vydania: 19.2.2015
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-4125-1
Dátum plánovaného vydania (posun): 10.7.2015
Vydanie: 2

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Čitateľ z vlaku o 6.27: Podarí sa mu vypátrať tajomnú Julie?
19.2.2015

Niektorí ľudia sa narodia hluchí, nemí alebo slepí. Iní sú škuľaví, majú zajačí pysk alebo škaredý vínovočervený fľak na tvári. Ardlo Buret prišiel na svet s bremenom zákernej prešmyčky. Keď sa pohráte s jeho menom, z takmer normálneho mena Ardlo Buret razom vznikne Bulo Retard. Táto nechutná slovná hračka mu zunela v ušiach od prvých krokov a prischla mu na celý život...

viac

Recenzie knihy Čitateľ z vlaku o 6.27 | Jean-Paul Didierlaurent
90%
1 recenzia

Ohodnoť knihu
02.03.2015, 14:22
4
Čitateľ z vlaku 6:27 je kniha, ktorú na moje milé prekvapenie vydalo vydavateľstvo Ikar, hoci by pristala skôr Artfóru či českému Hostu, alebo akémukoľvek artovejšiemu vydavateľstvu. Aj ja som od nej najskôr očakávala niečo iné. Prvých 20 % knihy som dúfala, že sa konečne objaví nejaká zápletka, ktorá ma ku knihe viac pripúta (čítala som ju v telefóne ako e-knihu počas cestovania alebo kávičkovej prestávky). Potom som pochopila, že zápletku hľadám márne a začala som si knihu užívať štýlom, akým je napísaná.
Je to jednohubka, ktorú zhltnete za jeden večer. Bude sa vám páčiť, ak si pri čítaní kníh potrpíte aj na iné veci ako to, „o čom bol dej“. Táto francúzska kniha je totiž výnimočná – tým, že robí výnimočnými ľudí, za ktorými by sa v reálnom živote možno nikto neobzrel – nenápadných, zvláštnych, na prvý pohľad nevýrazných. A táto kniha hovorí o tom, že je to úplne v poriadku :)

Čitatelia si ku knihe Čitateľ z vlaku o 6.27 kúpili tieto tituly

Cudzoložstvo

8,72 € (zľava 20 %)

Galveston

9,52 € (zľava 20 %)

Muž menom Ove

11,12 € (zľava 20 %)

Europeana

7,96 € (zľava 20 %)

Kvitnúca záhrada

15,92 € (zľava 20 %)

Rukopis z Akkry

7,12 € (zľava 20 %)

Šváby

11,12 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup