Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Zátišie s omrvinkami

5 0
100%
od Anne Quindlenová z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2015
slovenský
slovenský
Bežná cena: 10,90 €
Zľava: 2,18 € (20 %)
Naša cena: 8,72 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Zátišie s omrvinkami

Popis knihy Zátišie s omrvinkami (Anne Quindlenová)

Umelkyňa Rebeka Winterová sa v mladosti preslávila sériou fotografií z domáceho prostredia. Priam žasla, ako ju kritici vynášali do nebies pre pár fotiek neporiadku na kuchynskej linke. Po rokoch úspechov sa jej kariéra ocitá na zostupe, účet v banke vysychá. Keď ste na vrchole, žnete pozornosť, v starobe ceny – povedal raz ktosi známy a Rebeka si uvedomí, že tento výrok sa začína vzťahovať aj na ňu. Šesťdesiatročná fotografka preto opúšťa New York a uchýli sa do zapadnutého mestečka, kde hľadá novú inšpiráciu. A tam, v posede na strome a v spoločnosti pokrývača Jima Batesa, zistí, že život je viac než to, čo vidí cez hľadáčik fotoaparátu. Zátišie s omrvinkami, pútavý príbeh o nečakanej láske, ponúka pohľad do života, srdca a mysle ženy. Ženy, ktorá dospeje k zisteniu, že život je oveľa mnohotvárnejší a vzrušujúcejší, než predpokladala.

 

Z anglického originálu Still Life with Bread Crumbs(Hutchinson, London 2014) preložila Zdenka Buntová.

 

 

 

Ukážka z knihy: Zátišie s omrvinkami 

 

Ako návnadu použil jeden z jej banánov. Pôvodne pýtal arašidové maslo, ale nemala ani štipku. Chladnička ukrývala len smotanový syr, dva stvrdnuté bajgle, ktoré si Rebeka pri­viezla ešte z New Yorku, šesťbalenie diétnej koly, studené kurča a zopár listov hlávkového šalátu. Na polici v komore sa našla iba plechovková polievka, tuniak v oleji a polovica chleba s tenkou obrubou plesne po okraji rezu. Musím zis­tiť, kde je tu najbližší supermarket, pripomenula si v duchu, kým muž vynášal do podkrovia pascu s nástrahou.

Áno, určite to zahrmotala tá pasca, usúdila teraz, zahľa­dená do tmavého stropu. Lomoz v podkroví ustal, no po chvíli začal odznova. Ležala v posteli, civela do čiernej tmy a rozmýšľala, koľko môže byť hodín a či je príliš skoro na vstávanie. (Bolo osem minút po druhej, naozaj nekres­ťanská hodina.) Pokrývačova vizitka ležala na kuchynskej linke vedľa nákupného zoznamu: Nožnice. Vrecká na od­pad. Špagety. Muž povedal, aby mu zavolala, až sa pasca zaklapne. „Ako to budem vedieť?“ spýtala sa. „To spozná­te,“ uistil ju. A mal pravdu. Pasca sa zaklapla, cítila to vo svaloch, nervoch, končekoch prstov aj v chodidlách. Celý dom sa scvrkol na tmu, smrad a buchot, s ktorým sa uväz­nené zviera metalo z jedného konca povaly na druhý.

Pokrývač zrejme tušil, ako to dopadne, lebo sa na ňu zamyslene zadíval a povedal: „Viete čo? Ráno sa tu zasta­vím pre prípad, že by sa smradoch v noci chytil. Len dú­fajme, že to nie je mamka s párikom mladých.“

Ako sa ten chlap volal? Žeby Joe?

S úľavou zatvorila oči, keď sa nadlho rozhostilo ticho. A potom znova lomoz. Tentoraz nad obývačkou, aspoň sa jej zdalo. Ako som sa sem dostala? rozmýšľala. Panebože, ako je možné, že som skončila tu?

 

 

Ako sa tam dostala - inšpiračná verzia

Cena J. P. Bradleyho, ktorú založil vynálezca elektrického plota, sa udeľovala od roku 1982. Prosperujúca firma a pa­tent umožnili J. P Bradleymu splniť si najväčší sen, ktorým bolo maľovanie. Zväčša si vyberal vidiecke scenérie, domce a stodoly. Obrazy boli dosť dobré, aj sa predávali - hoci nie pričasto -, no ani dom v Nantuckete, ani hacienda na Brit­ských Panenských ostrovoch, ani súkromné lietadlo a pla­chetnica mu nemohli urobiť väčšiu radosť ako obálka z ma­lej galérie vo Williamstowne alebo v Ocale so šekom na päťsto dolárov a menom osoby, u ktorej bude v jedálni nad rímsou kozuba alebo nad príborníkom visieť jeho obraz.

Cenu, ktorú dotoval, teraz spravovali jeho dvaja synovia. Bola určená umelcom, ktorým sa (slovami zakladateľa) po­darilo „zachytiť stav ľudskej duše“, a keďže sa udeľovala ako vyznamenanie za celoživotné dielo, spravidla ju dostávali ľudia značne pokročilého veku. Nezriedka si ju laureát pri­šiel prevziať o paličke alebo s ortopedickou chodúľkou. Pred niekoľkými rokmi ju udelili autorovi nástenných ma­lieb, ktorý začal umeleckú kariéru výzdobou poštových úradov a napokon robil fresky pre veľké verejné budovy v metropolách po celom svete. Tri týždne pred slávnostným odovzdávaním dostal ťažkú mozgovú porážku a namiesto neho prevzal cenu jeho o štyridsať rokov mladší životný partner, ktorý sa pri pokuse o ďakovný príhovor rozplakal. Bradleyho synovia boli znechutení.

Možno práve toto vysvetľovalo výber ďalšieho laureáta.

Oficiálne oznámenie vytlačené na hrubom hodvábom papieri, aký sa používa na diplomy, pristálo na orientál­nom behúni v predizbe bytu Rebeky Winterovej len dva mesiace pred jej šesťdesiatymi narodeninami. Rebeka obálku dlho prevracala v rukách, než sa ju odhodlala otvo­riť. Nebolo pochýb: bol to zoznam nositeľov Bradleyho ceny. Maliari, sochári, jeden architekt a jeden scénický vý­tvarník z Broadwaya. A celkom naspodku jej meno - Re­beka Winterová, fotografka. Prvá žena odmenená Brad­leyho cenou. A spomedzi doterajších laureátov najmladšia. To o nej neskôr napíšu The Times.

Rebeka to pochopila ako oficiálny verdikt: skončila. Stala sa z nej včerajšia správa. Keď ste na vrchole, žnete pozornosť, v starobe ceny. Kto to povedal? Oscar Wilde? Benjamín Franklin? Rebeka mala vo zvyku pripisovať svoje najvýstiž­nejšie postrehy niekomu inému. V tomto smere už žiadne pochybnosti, je to jasné, povedala nahlas svojmu odrazu v oblúkovom zrkadle nad čínskou komodou v predizbe: si včerajšia správa. Máš to čierne na bielom. Oficiálne.

Vedela to už dlhšie, spoznala to podľa ubúdajúcich šekov za tantiémy, podľa čoraz zriedkavejších pracovných ponúk a pozvaní, podľa reakcií ľudí, keď sa navzájom predstavovali na nejakom večierku. Jednotlivé etapy v živote verejne zná­mej osoby sú presne ohraničené: od nadšeného prekvapenia - „Vy ste Rebeka Winterová? To vážne? Rebeka Winte­rová?“ cez mierne rozpaky - „Fotografka, však? Kuchynské výjavy? Och, vaše práce sa mi veľmi páčia!“ až po zarazenú reakciu ľudí, ktorým jej meno nehovorilo vôbec nič. ..

 

 

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055141220
Autor: Anne Quindlenová
Rok vydania: 2015
Počet strán: 264
264
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 125x200 mm
Dátum plánovaného vydania: 26.2.2015
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-4122-0
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Zátišie s omrvinkami: Život je vzrušujúcejší ako si myslíme
5.3.2015

Toto je príbeh o žene, ktorá zisťuje, že život je neuveriteľne pestrý a možno oveľa vzrušujúcejší, ako ste si mysleli. Je to cesta do jej duše, srdca a myšlienok na prahu staroby.

viac

Recenzie knihy Zátišie s omrvinkami | Anne Quindlenová
100%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Zátišie s omrvinkami kúpili tieto tituly

Hodvábnik

12,39 € (zľava 20 %)

Pýtiine pokyny

12,72 € (zľava 20 %)

Pán Mercedes

13,52 € (zľava 20 %)

Veža

13,52 € (zľava 20 %)

Velestúr

10,32 € (zľava 20 %)

Víťazi

9,52 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup