Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Sempre – Navždy

5 0
100%
od J.M. Darhowerová z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2015
slovenský
slovenský
Bežná cena: 14,90 €
Zľava: 2,98 € (20 %)
Naša cena: 11,92 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Sempre – Navždy

Popis knihy Sempre – Navždy (J.M. Darhowerová)

Sedemnásťročná Haven Antonelliová nikdy nepoznala slobodu. Odmalička vyrastala ako novodobá otrokyňa v izolácii uprostred púšte, kde spolu s matkou tvrdo pracovala a znášala neľudské zaobchádzanie. Obe sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi organizovanom rozsiahlou mafiánskou sieťou. Jedného dňa sa tu objaví doktor Vincent DeMarco a dievča dostáva šancu: opustí matku a odíde s ním, alebo zomrie. Haven sa tak nedobrovoľne ocitne v severokarolínskom mestečku Durante v doktorovom dome a zoznámi sa s jeho dvomi synmi Dominickom a Carminom. Tí nikdy nepoznali núdzu a nič im nechýba – azda okrem matky, ktorá záhadne umrela. Havenin rovesník Carmine je na rozdiel od staršieho brata výbušný nezvládnuteľný mladý muž, ktorému nič nie je sväté a za nič nenesie zodpovednosť. Rodiaca sa láska k Haven to všetko zmení.Haven a Carmine časom musia prehodnotiť všetko, čomu dovtedy verili. Čím hlbšie sa zapletajú do pavučiny lží a tajomstiev, tým viac zisťujú, že napriek zdanlivým rozdielom sú si veľmi podobní. Veľmi túžia oslobodiť sa od nebezpečného sveta, kde vládnu moc a peniaze, lenže reťaz udalostí, ktoré sa dali do pohybu ešte pred ich narodením, ohrozuje ich plány aj samotnú existenciu. V tomto svete sú zrada a vraždy všednou súčasťou života, nič tu nie je zadarmo a slovo navždy – sempre dostáva trpkú príchuť. Koľko toho budú musieť mladí ľudia obetovať, aby unikli minulosti? A čo to vlastne znamená byť slobodný?

 

Z anglického originálu Sempre (Gallery Books,A Division of Simon & Schuster, Inc., New York 2013)preložil Michal Jedinák.

 

 

 

 

Ukážka z knihy: Sempre - Navždy

 

„Keď ste povedali, že budem bývať u vás, koho ste tým mali na mysli? Máte rodinu?"

„Áno, mám synov, sedemnásťročného a osemnásťročného."

„Och." Bola na pokraji paniky. V živote nestretla veľa ľudí vo svo­jom veku a ešte nikdy neprišla do styku s mladými chlapcami. Všimla si, že na ľavej ruke sa doktorovi v mesačnom svetle trbliece jednoduchá zlatá obrúčka. Je ženatý?

„A čo vaša manželka, pane? Kde je ich mama?"

Len čo to vyriekla, doktor DeMarco zmenil správanie. Telo mu stuhlo, zaťal zuby, uprene hľadel pred seba a silnejšie pritlačil nohu na plyn. Volant zvieral tak tuho, až mu hánky zbeleli ako kosť. Roz­hovor zamrzol.

Tak predsa nemôžem hovoriť voľne.

Auto odbočilo z asfaltky a vydali sa po hrboľatej ceste pomedzi husto rastúce stromy. Vyšli na čistinu a 1 laven vyvalila oči na dom, ktorý sa pred nimi zjavil. Staré plantážnické sídlo sa vypínalo do výšky dvoch poschodí, rovnako vysoko siahali aj stĺpy v prednej časti domu. Biela farba vybledla, múry boli matne sivé. Okolo celého prízemia viedla ši­roká veranda, prvé a druhé poschodie obopínali úzke balkóny.

Doktor DeMarco zaparkoval medzi menším čiernym autom a väčším strieborným. Haven opatrne vystúpila a rozhliadla sa okolo seba. Videla iba stromy v tme, lampa z verandy slabo osvetľovala štrk pod nohami. Doktor vybral z auta batožinu a zamieril k vchodu. Haven za ním krívala s prázdnymi rukami. Nikdy toho veľa nevlast­nila a všetko obnosené šatstvo zostalo na ranči u Michaela.

Doktor DeMarco vyšiel na verandu a pritlačil prst na malý ob­dĺžnikový panel s klávesnicou. Prístroj zapípal a otvoril dvere. Ha­ven vošla do domu a počkala, kým doktor za nimi zatvoril a niečo vyťukal na rovnakú klávesnicu.

Zablikalo zelené svetielko a zámka sa automaticky zatvorila.

„Bezpečnostné zariadenie je pripojené k počítaču," vysvetlil jej. „Do domu sa nedá dostať, sklo je nepriestrelné a okná pevne zaklincované. Ak chceš vojsť alebo vyjsť, potrebuješ buď kód, alebo odtlačok prsta."

„Čo sa stane, keď vypadne elektrina, pane?"

„Mám tu záložný generátor."

„A keby nefungoval?"

„V takom prípade budeš zamknutá do obnovenia dodávky elek­trického prúdu."

„Poviete mi kód?"

„Možno. Keď budem mať istotu, že ti môžem dôverovať. Ale po tom, čo si predviedla v Blackburne, iste chápeš moju opatrnosť. K civilizácii som bližšie než Antonelliovci."

Nechápala ho a odmietala sa o to čo i len pokúsiť. „Ale čo v na­liehavej situácii?"

„Systém sa dá obísť, ale neviem si predstaviť, čo by sa muselo stať, aby si potrebovala vedieť ako."

„A keď začne horieť a budem sa musieť dostať von z domu?"

Doktor sa na ňu zadíval: „Si prešibaná, však?" Skôr než odpo­vedala, obrátil sa k nej chrbtom. „Ukážem ti dom."

Rovno pred nimi bola obývacia izba s pohovkami a televízorom na stene. Vzadu pri klavíri sa krčil kozub, na drevenú dlážku dopadala žiara mesiaca prenikajúca veľkými oknami. Naľavo sa nachádzala ku­chyňa s prístrojmi z nehrdzavejúcej ocele, uprostred stál ostrovček, nad ktorým viseli hrnce a panvice. V jedálni 1 Iaven uvidela dlhočizný stôl pre štrnásť osôb. Napadlo jej, ako často sa zaplnia všetky miesta. Nevedela si predstaviť, ako by varila pre toľkých ľudí. Napravo bola ešte kúpeľňa a práčovňa a pod schodiskom sa tiesnila pracovňa.

Prvé poschodie patrilo celé doktorovi. Mal tam svoju spálňu, kú­peľňu, ešte jednu pracovňu a hosťovskú izbu. Pri niektorých dve­rách viseli klávesnice, čo znamenalo, že Haven do nich nevstúpi.

Pokračovali až na druhé poschodie, kde sa schodisko končilo veľkým otvoreným priestorom. Na zadnej stene bolo okno a pod ním stôl s dvoma prepychovými sivými stoličkami. Dvere na boč­ných stenách viedli do spální a medzi nimi sa rozprestierali police so stovkami zaprášených kníh. Haven na ne vyvaľovala oči, ani vo sne jej nenapadlo, že ich niekedy uvidí toľko pohromade.

„Toto je naša knižnica," povedal doktor DeMarco. „Nepoužívame ju často a predpokladám, že to tak aj zostane, keďže podľa Anto- nelliho nevieš čítať."

Haven na sebe cítila jeho pohľad, ale zachovala pokoj a nepo­zrela mu do očí.

Neďaleko nich sa otvorili dvere, z izby vyšiel vysoký, chudý chla­pec so strapatými hnedými vlasmi. Doktor sa k nemu obrátil.

„Dominic, toto je... mhm... Bude u nás bývať."

Dominic si ju zvedavo premeral. „Ahoj."

„Dobrý večer, pane," povedala roztraseným hlasom.

Miestnosťou sa rozľahol jeho smiech. „Tak to nie. Volaj ma Do­mino."

Domino sa vybral dolu schodmi a doktor DeMarco viedol Haven cez knižnicu. Bez slova obišiel prostredné dvere a zastal pri posled­ných.

„Tu budeš spať. Choď dnu. Čoskoro sa vrátim."

Haven zdráhavo prekročila prah. Nábytok, závesy aj koberec boli jednoduché, všetko bolo fádne biele a pokryté vrstvou drevených pilín. Väčšina domu pôsobila rovnako - holé steny a skromne za­riadené izby. Neviseli tam nijaké obrazy, nestáli zbytočné ozdoby, nič, čo by malo sentimentálnu hodnotu. Nevedela z toho určiť, s akými ľuďmi má do činenia.

Keď sa doktor DeMarco vrátil s kopou šiat, ešte stála vo dverách.

„Budú ti veľké, ale aspoň sú čisté," povedal.

Vzdala si ich: „Ďakujem, pane."

„Rado sa stalo. Umy sa a udomácni. Odteraz je to aj tvoj domov."

Zasa to slovo - domov. U Antonelliovcov bývala celý život, no nikdy to tam nenazvala domovom.

DeMarco sa zberal na odchod, ale po niekoľkých krokoch zastal.

„Ak si hladná, zober si z kuchyne, čokoľvek tam uvidíš, ale ne­pokúšaj sa mi zapáliť dom. Nepomôže ti to rýchlejšie získať kód. Radšej ťa nechám zhorieť, ako sa dám prekabátiť."...

 

 

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055141435
Autor: J.M. Darhowerová
Rok vydania: 2015
Počet strán: 488
488
Typ tovaru: Brožovaná väzba
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 145x227 mm
Dátum plánovaného vydania: 19.2.2015
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-4143-5
Vydanie: 1

Recenzie knihy Sempre – Navždy | J.M. Darhowerová
100%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Sempre – Navždy kúpili tieto tituly

Miniaturista

11,92 € (zľava 20 %)

Alfa

10,32 € (zľava 20 %)

Kniha o tebe

11,12 € (zľava 20 %)

Fanúšička

9,52 € (zľava 20 %)

Eleanor a Park

7,92 € (zľava 20 %)

Odsúdení prežiť

11,92 € (zľava 20 %)

Pralinky

7,19 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup