Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Velestúr

5 1
100% (1 recenzia)
od Jozef Banáš z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2015
slovenský
slovenský
Bežná cena: 12,90 €
Zľava: 2,58 € (20 %)
Naša cena: 10,32 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Velestúr

Popis knihy Velestúr (Jozef Banáš)

Prečo si, dočerta, myslíš, že svet zmení ten, kto nevie zmeniť seba?Jozef Banáš opäť prekvapil. Svojimi knihami provokuje, podpichuje, podnecuje. Ale Velestúr je čosi celkom iné, ako sme boli uňho zvyknutí. Mimoriadne silný príbeh o tom, že skutočný zmysel života sa oplatí hľadať.Hrdina príbehu Muž žije naplno a stále si čosi dokazuje. Divokými jazdami autom, extrémnym thajským boxom, pouličnými bitkami či provokatívnym vystupovaním na verejnosti. Je známym spevákom a piesňami chce ľuďom otvárať oči, zlepšovať svet. Nechce, aby sme len poskakovali, ale aby sme vyskakovali – pokiaľ možno až k hviezdam.Sám však uviazne v sebaklame, opakovanom ospravedlňovaní a povrchnosti. V rozhovoroch so záhadným Liečiteľom objavuje kúsky svojho ja, hľadá správnu cestu, no zakaždým sa potkne a padne ešte hlbšie. Vždy sa však zdvihne a symbolicky stúpa na bájny vrch Velestúr v Kremnických vrchoch. Tak ako tam kedysi pred stopäťdesiatimi rokmi hľadal kremnický archivár Križko tajomný runový nápis vykresaný do skaly. Nápis, v ktorom je ukrytá pravda, a ak ju človek odhalí, bude odmenený.Veľkou oporou Mužovi je jeho Žena, hoci nie vždy je k nej láskavý a férový. Napokon však zisťuje, že zmyslom života je žiť pre iných. Pretože šťastní sme len vtedy, keď dávame. Keď porazíme vlastné ego. Román Velestúr je pútavý príbeh plný inšpirácie. Nekĺže po povrchu a núti zamýšľať sa. A možno aj vďaka nemu vystúpite na svoj vlastný Velestúr.Milan Buno, literárny publicista

 

 

 

Ukážka z knihy: Velestúr

 

Vládkyňa podsvetia

 

DO MUŽOVEJ DUŠE sa vkrádal zvláštny nepokoj. Ešte pred necelou hodinou, keď vyrazili k hrebeňu od chaty nad Tajovom, mu duša spievala radosťou v napätom očakávaní vzrušujúceho výstupu na ten záhadný vrch. Ranné slnko 25. júla roku 2014 zosielalo na prebúdzajúcu sa zem svoje láskavé lúče. Tie však doslova z ničoho nič, akoby niekto zatiahol oponu, zastali za mrakmi, ktoré sa nečakanie privalili od západu. "Neveští to nič dobré. Od západu vždy prichádza dážď," povedal v nádeji, že Liečiteľ si to rozmyslí a vrátia sa. Do bezpečia chaty je odtiaľto sotva hodina dolu kopcom. Kým sa rozprší, určite to stihnú. Počerný nízky chlapík však nevenoval oblohe zaťahujúcej sa tmavými mrakmi pozornosť. Kráčal do svahu ľahkým, takmer tanečným krokom, akoby sa ho zemská príťažlivosť netýkala. Muž mal z neho pocit, že má v srdci magnet, ktorý ho priťahuje k tajomnéhu vrchu. Zišlo mu na um, odkiaľ môže jeho spoločník - cudzinec, ktorý nikdy v týchto končinách nebol, tak pokojne a isto kráčať neznámym lesným terénom.

"Aha, porzi," ukázal na pramienok žltej vody, vytekajúcej spod skaly medzi lopúchovými listami. "Keby sme kal z tohto potôčika preosiali, možno by sme našli zlato," poznamenal.

"Celý tento kraj je podkopaný štôlňami a šachtami, jazierkami a jazerami, utvorenými v prepadnutých, dávno nepoužívanýchbanských odvodňovacích chodbách. Zltao tu začali ťažiť už v piaotm storočí. A nielen zlato, ale mnoho vzácnych kovov. Napríklad huby by som ti tu veľmi neodporúčal zbierať." 

"Prečo?"

"Môžu obsahovať ortuť."

"Ortuť? Kde by sa tu vzala?"

"Ťažila sa tu. Prameń pod vrchom, kam ideme, sa volá Ortúty a kúsok od neho sú zvyšky usadlosti s rovnakým menom," pokojne vysvetľoval Mužovi, ktorý kráčal za ním, snažiac sa zakryť slabé krívanie. Bolesť z nedávneho zranenia dvíhala svoj varovný prst.

"Chcel som... myslím, že by sme... aha, pozri hore... vyzeraá to na riadnu búrku. Neviem, či je rozumné pokračovať... Sú tu samé skaly a holiny, mám pocit, že blesky sa tu vyšantia, " snažil sa zakryť nervozitu.

"O chvíľu sme v tuneli. Ak sa to spustí, mamé dokonalý úkryt."

"Kde budeme?"

"V tuneli."

"Tunel? Vo výške viac ako tisíc metrov?"
Obloha sa medzitým úplne zatiahla, medzi vysokými jedľami bolo takmer šero. Zahrmelo. Potom opäť a o chvíľu znova. Muž prudko dýchal, stúpali strmým svahom. Spustili sa prvé kvapky dažďa. Vyhrnul si kapucňu na nepremokavej bunde. "K tunelu máme takých pätnásť minút," poznamenal Liečiteľ.

"Odkiaľ to vieš?"

"Z mapy."

"Veď žiadnu nemáš."

Liečiteľ sa obrátil a pozrel mu do očí. "Poznáme sa dlhšie ako rok. Po celý ten čas si mi veril. Sklama som ťa čo i len raz?" Muž mlčal. "Prečo mi neveríš v posledný deň?"

"Aký posledný deň?"

"Ako náš spoločný bude posledný, ak splníš poslednú úlohu.

Povedal som ti, že sa oslobodíš, ak splníš všetky skutočné výzvy. Dnes ťa čaká posledná. Ak ju splníš, dosiahneš vnútornú rovnováhu a ja už nebudem v tvojom živote potrebný."

Muž sa na chvíľu zamyslel. Dážď silnel. "A ak ju nesplním?" "To sa stáva len vtedy, keď si jazdec prestane veriť a zablúdi. 

Keď opustí Midgard a ocitne sa v podsvetí."

"Čo je Midgard?"

"V kozmológii je to prostredný svet obývaný ľuďmi. Nad ním je svet Bohov Asgard a pod ním... podsvetie... Ten vrch, na ktorý ideme, je zasvätený vládkyni podsvetia." 

Všimol si Mužov zamračený pohľad. "Neboj sa, zvládneš to," potľapkal ho po pleci. Kvapky dažďa začali padať intenzívnejšie, až sa postupne premenili na prudký lejak. Liečiteľ sa odrazu rýchlymi pohybmi vyzliekol, až ostal stáť na rozmoknutom chodníku nahý. Veci si starostlivo zabalil do nepremokavého plášťa, ktorý zvinul do uzlíka, zasunul pod pazuchu a kráčal ďalej. Muž si uvedomil, že ak nechce zmoknúť do nitky, musí urobiť to isté. Vyzliekol sa a aj on si svoj odev zvinul do balíčka. Pozrel na nahého chlapíka pred sebou a uvedomil si, že je to už viac ako rok, čo po prvý raz zbadal nad sebou jeho tvár. Bol na nemocničnej posteli a tvár tohto neznámeho lekára bola prvá, ktorú videl, keď sa prebral.

Dopočul sa, že jeho skvelá operácia mu zachránila život.

A pred deviatimi dňami tento muž zachránil život aj jeho synovi. Dnes po viac ako ročnej spoločnej ceste idú splniť poslednú úlohu, jedinú, ktorú si sám nestanovil.

Obaja nahí muži si nevšímali dážď a kráčali vedľa seba bizarným pochodom, ktorý Mužovi pripomínal akési dávno zabudnuté okamihy. Zmocnil sa ho pocit, že už niekedy v podobnej situácii bol. Čosi mu napovedalo, že za skalným bralom, ktoré práve obchádzajú , sa cesta rozdvojuje. A skutočne: keď bralo obišli, došli na rázcestie. Nerozumel tomu, bol si celkom istý, že nikdy dosiaľ tu nebol. Liečiteľ s istotou kráčal a pokojne hovoril. ..

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055141886
Autor: Jozef Banáš
Rok vydania: 2015
Počet strán: 264
264
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 147x205 mm
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-4188-6
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Velestúr: Nový Jozef Banáš
23.1.2015

VELESTÚR. Mimoriadne silný príbeh o tom, že skutočný zmysel života sa oplatí hľadať. Román Jozefa Banáša o Mužovi, ktorý na ceste za pravdou musí prejsť dlhou a tŕnistou cestou plnou pádov a pochopenia vlastných chýb... Kniha s podtitulom „román o hľadaní rozkoše“ však nie je nič erotické. Ide totiž o rozkoš, ako ju vnímal Epikuros: „Najvyššou rozkošou v živote je...

viac
Kniha Jozefa Banáša Velestúr: Sme naozaj zlí už od narodenia?!
29.12.2014

„Všetky vojny, vraždy a násilie, ktorého sme svedkami síce odsudzujeme, ale efektívne okrem nového násilia proti nim nič nepodnikáme, pretože v podvedomí máme tú strašnú koncepciu – veď sme zlí od narodenia,“ tvrdí jedna z postáv nového románu Velestúr od Jozefa Banáša.

viac
Bestsellery v akcii: Nakupujte teraz so zľavou
14.10.2014

Vychutnajte si jeseň s dobrou knihou! A ešte aj výrazne ušetrite. Internetový obchod iPark.sk, ktorý získal zlatý certifikát spokojnosti zákazníkov, si pre vás pripravil super ponuku. Desiatky publikácií za skvelé ceny. Nechajte sa inšpirovať.

viac
Plaťte menej ako ostatní: Veľká jesenná akcia!
6.10.2014

Vychutnajte si jeseň s dobrou knihou! A ešte aj výrazne ušetrite. Internetový obchod iPark.sk, ktorý získal zlatý certifikát spokojnosti zákazníkov, si pre vás pripravil super ponuku. Desiatky publikácií za skvelé ceny. Nechajte sa inšpirovať.

viac
Jesenný výpredaj: Bestsellery za bezkonkurenčné ceny
1.10.2014

Vychutnajte si jeseň s dobrou knihou! A ešte aj výrazne ušetrite. Internetový obchod iPark.sk, ktorý získal zlatý certifikát spokojnosti zákazníkov, si pre vás pripravil super ponuku. Desiatky publikácií za skvelé ceny. Nechajte sa inšpirovať.

viac
Slovenské knižné ceny rozdané: Toto sú víťazi!
24.4.2014

Včera boli v priestoroch divadla Malá scéna v Bratislave slávnostne vyhlásené výsledky najstaršej čitateľskej ankety Kniha roka 2013.

viac

Recenzie knihy Velestúr | Jozef Banáš
100%
1 recenzia

Ohodnoť knihu
23.01.2015, 11:03
5
Knihy Jozefa Banasa sa mi velmi pacia, maju nieco do seba, som zvedavy na Velestur uz ho mam doma nachystany a vikend stravim pri knihe. Podľa anotácie to vyzera velmi zaujimavo.

Čitatelia si ku knihe Velestúr kúpili tieto tituly

Kód 7 Koniec zla

10,42 € (zľava 25 %)

Kód 9

9,52 € (zľava 20 %)

Zasvätený (Zasvätený 1)

10,32 € (zľava 20 %)

Veža

13,52 € (zľava 20 %)

Digitálna pevnosť

10,32 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

O autorovi
Jozef Banáš

jbanas 

 

Jozef Banáš, úspešný slovenský spisovateľ, v minulosti poslanec, politik, scenárista.

 

Jozef Banáš narodený 27. Septembra 1948 v Bratislave. V roku 1972 ukončil štúdium na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, odbor zahraničný obchod. V rokoch 1977 – 1976 pôsobil na Federálnom ministerstve zahraničných vecí v Prahe. V rámci svojho pôsobenia bol aj riaditeľom Tlačového a informačného strediska v Bratislave. Je otcom známej moderátorky Adély Banášovej.

 

V roku 2006 sa oslobodil z parlamentu a začal písať. Vtedy mu vyšla kniha Idioti a za týždeň sa stala bestsellerom.

 

Iné vydané tituly: Lepší ako včera, Politicum tremens, Idioti v politike, Zóna nadšenia, Deň do večnosti, Zastavte Dubčeka!, Kód 9. Jeho najznámejšia divadelná hra No Comment sa hrávala niekoľko sezón. 

Ďalšie knihy autora
Odporúčame
Sme na Facebooku

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup