Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Umenie sovietskej kuchyne

5 0
100%
od Anya von Bremzen z vydavateľstva Premedia
Premedia
2014
SK Slovenský jazyk
Bežná cena: 15,95 €
Zľava: 3,19 € (20 %)
Naša cena: 12,76 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Umenie sovietskej kuchyne

Popis knihy Umenie sovietskej kuchyne (Anya von Bremzen)

Umenie varenia a prežitia v nedostatku vyrozprávané na pozadí dejín Sovietskeho zväzu, od boľševickej revolúcie cez medzivojnové hladomory, vojnu až po sovietsku spoločnosť za Chruščova a Brežneva a ruskú za Putina. Anya von Bremzen, ktorá sa v emigrácii preslávila knihami o varení, sa pohybuje na pomedzí rodinnej histórie a veľkých dejín, so zvláštnym dôrazom na jedlo a jeho nedostatok – čo bol v danej krajine určujúci fenomén, ktorý stál za mnohými zvratmi. V tragikomických spomienkach zachytáva sedem dekád Sovietskeho zväzu, jeho úspechy aj trápenia, ako aj roky pred nástupom boľševizmu a rýchle zmeny po jeho páde. Rozpráva napríklad, ako sovietsky potravinový trh oživili nápady opozerané pred vojnou v Spojených štátoch, ako udržiavali Leninovu múmiu aj Stalinov apetít, či aké dopady mala Gorbačovova nedomyslená prohibícia. Miestami smutná, inokedy veľmi vtipná kniha o veľkej krajine a ešte väčších problémoch a snoch.

 

 

 

 

Ukážka z knihy: Umenie sovietskej kuchyne


V roku 1937 Mikojanova obľúbenkyňa Čokoládovňa Červený október vyrábala vyše päťsto druhov cukroviniek a jeho mäso­kombinát takmer stopäťdesiat druhov mäsových výrobkov. No prevažne to bolo dostať len vo vzorových obchodoch vo väčších mestách. (Moskva s dvomi percentami obyvateľstva dostávala až štyridsať percent z celkovej výroby mäsa.) A je pravdou, že základné potraviny boli zanedbávané na úkor luxusného tova­ru - šampanského, čokolády a údeného jesetera, ktoré slúžili ako ligotavé politické symboly, podporujúce ilúziu, že cárske rozmarnosti sú teraz k dispozícii aj pre masy. V snahe o vytvo­renie socialistickej spotrebiteľskej kultúry - ironicky založenej na západných modeloch - a demokratizáciu istých druhov poží­vatín sa Mikojanovi podarilo vskutku vniesť do života prostého ľudu trochu šťastia. Ružové kolieska salámy na krajcoch čierneho chleba. Eskimo na paličke počas výstavy - v dobe teroru mali tieto malé dobroty existenciálnu príchuť.

Po Stalinovej smrti v roku 1953 popravili šéfa tajnej polície Beriju a Molotova s konečnou platnosťou poslali do vyhnanstva v Mongolsku. No Mikojan prosperoval. Jeho schopnosť postaviť sa na stranu víťazov bola na úrovni jeho neobvyklých manažérskych zručností. Podporoval Stalina proti Trockému, potom odsúdil Stalinovo dedičstvo a za Chruščova získal honosný post predsedu najvyššieho sovietu. Potom súhlasil s odstránením Chruščova a získal si Brežnevovu priazeň. V roku 1965 odišiel takticky na dôchodok. Zomrel až o trinásť rokov neskôr vo vysokom veku. Jeho kariéru výstižne zhrnula jedna sovietska riekanka: „Ot Iljiča do Iljiča, bez infarkta i paraliča." Vo voľnom preklade: Od Iljiča po Iljiča (Lenin i Brežnev mali rovnako mená po otcovi) bez infarktu a bez mŕtvice.“

Oveľa odolnejšou sa ukázala jeho saláma a párky. Podobne ako moja matka, aj ja som si v detstve myslela, že Mikojan je výrobná značka kotlety. V našich mysliach to bolo niečo ako čer­vené palacinky tety Jemimy (Red Aunt Jemima, tradičná značka 

amerického druhu palaciniek so sirupom, ako aj iných druhov raňajkových potravín - pozn. prekl.) alebo kuchár Boyardee (Chef Boyardee - tradičná značka amerických konzervovaných potravín, hlavne cestovín - pozn. prekl.) Mikojanov mäsokombinát funguje až do dnešných dní. Teraz však vyrába už ozajstné hamburgery.

 

***

 

V sedemdesiatych rokoch, keď sa začala emigrácia sovietskych Židov, mnoho z nich si pribalilo do svojej úbohej dvadsaťkilovej batožiny aj Mikojanovu opulentnú kuchársku knihu. Kniha chut­nej a zdravej výživy sa stala totalitariánskou Radosťou v kuchyni (Joy of Cooking, klasická americká kuchárska kniha americkej gazdinky Irmy S. Rombauerovej, vydáva sa nepretržite od roku 1936 - pozn. prekl.) - vzývanou bibliou varenia, ktorú si ľudia brali so sebou, aj keď utekali z krajiny, v ktorej bola vydaná. Kniha si však dlho neudržala svoj petržlenovo zelený obal. Jej farba - fyzická i politická - sa menila pri každom novom režime a vydaní: dohromady vyšla v tucte vydaní, vytlačilo sa vyše osem miliónov kusov a predáva sa dodnes. Jej najikonickejšou a najspolitizovanej- šou verziou je vydanie z roku 1952, o ktorom si povieme neskôr.

Mama na rozdiel od iných však túto knihu so sebou nezob­rala. Obchytaný zväzok, z ktorého sa učila ona i jej matka, ako viesť dobrú socialistickú domácnosť, považovala v tej dobe za ideologicky rádioaktívny. Dokonca opovrhovala aj vyčačkanými fotografiami s logami podnikov sovietskeho potravinárskeho priemyslu, ktorých cieľom bolo vnútiť domácnostiam myšlienku, že štát je naším jediným opatrovateľom.

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Premedia
EAN: 9788081591556
Autor: Anya von Bremzen
Rok vydania: 2014
Počet strán: 392
392
Typ tovaru: Pevná väzba s prebalom
Jazyk: SK Slovenský jazyk
SK Slovenský jazyk
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Umenie sovietskej kuchyne: Ako šli Sovieti kradnúť nápady do Ameriky
18.12.2014

Toto je umenie varenia a prežitia v nedostatku vyrozprávané na pozadí dejín Sovietskeho zväzu. Od boľševickej revolúcie cez medzivojnové hladomory, vojnu až po sovietsku spoločnosť za Chruščova a Brežneva a ruskú za Putina. Výnimočná kniha autorky, ktorá sa v emigrácii preslávila knihami o varení. Je to príbeh rodinnej histórie a veľkých dejín so zvláštnym dôrazom na jedlo...a najmä jeho nedostatok. Práve to bol...

viac

Recenzie knihy Umenie sovietskej kuchyne | Anya von Bremzen
100%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Umenie sovietskej kuchyne kúpili tieto tituly

Ohnivé znamenie

9,56 € (zľava 20 %)

Kúzelné upratovanie

9,56 € (zľava 20 %)

Príbeh stratenej dcéry

11,99 € (zľava 25 %)

Krutý kontinent

19,92 € (zľava 20 %)

Poškoláci

6,- € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup