Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Dievča, ktoré si tu zanechal

5 1
100% (1 recenzia)
od Jojo Moyesová z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 13,90 €
Zľava: 2,78 € (20 %)
Naša cena: 11,12 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Dievča, ktoré si tu zanechal

Popis knihy Dievča, ktoré si tu zanechal (Jojo Moyesová)

Píše sa rok 1916. Francúzsky maliar Edouard Lefevre zanecháva svoju mladú manželku Sophie a odchádza bojovať na front. Mladej žene po ňom zostáva na pamiatku len jej portrét, na tie časy trochu zvláštny. Keď ich mestečko padne do rúk Nemcom, obyvatelia sa ocitnú na hranici absolútnej biedy. Pre kúsok chleba niekedy riskujú holý život. Vtedy portrét upúta pozornosť nového kommandanta. Dôstojník je obrazom takmer posadnutý a Sophie je odhodlaná riskovať všetko – rodinu, povesť, život –, len aby sa znova stretla so svojím manželom.Takmer o sto rokov neskôr sa Sophiin portrét dostane do rúk Liv Halstonovej, ako dar od manžela. Ten ho kúpil na ulici od neznámej Američanky. Úplnou náhodou vysvitne, že obraz má obrovskú hodnotu, a tak sa začne boj o to, kto je jeho skutočným vlastníkom. Livina viera v to, čo je správne, tak podstúpi náročnú skúšku.

 

Román úspešnej spisovateľky Jojo Moyesovej je očarujúcim príbehom dvoch žien, ktoré delí takmer storočie, ale spája odhodlanie bojovať za to, čo majú na svete najradšej.

 

Z anglického originálu Girl You Left Behind (Penguin Group, Ltd, Londýn 2012) preložila Tamara Chovanová.

 

Ukážka z knihy: Dievča, ktoré si tu zanechal

 

Na obed už o bábätku prasiatku vedeli v celom St. Péronne. Do baru v bývalom hoteli Le Coq Rougc stále prúdili zákazníci, hoci sme im okrem cigórie nemali veľmi čo ponúknuť. Dodávky piva boli zriedkavé a mali sme iba zopár desivo drahých Hiaš vína. Prekvapilo ma, koľko ľudí nás navštívilo len preto, aby nám zaželali dobrý deň.

„A v)' ste mu kázali, aby zmizol? Poslali ste ho dočerta?“ Starý René sa chechtal do fúzov, zvieral operadlo na stoličke, až plakal od smiechu. Už ma štyri razy požiadal, aby som mu to celé zopakovala, Aurclien to zakaždým trochu prikrášlil, až napokon bojoval s kommandantom so šabľou v ruke a ja som kričala: „Der Kaiser ist Scheiss!"

Usmiala som sa na Helene - zametala dlážku v kaviarni. Proti náv­števám som nenamietala. V poslednom čase sme v meste nemali veľmi čo oslavovať.

„Musíme byť opatrné,“ povedala Héléne, keď René odišiel a na po­zdrav zdvihol klobúk. Pobavene sme sa za ním dívali - prechádzal popri pošte a zastal, aby si utrel oči. „Táto historka sa veľmi rozniesla.“ „Nikto nič nepovie. Všetci nenávidia Nemčúrov.“ Pokrčila som ple­cami. „Okrem toho každý túži po kúsku bravčoviny. Neudajú nás, aj oni chcú kúsok bravčovinky.“

Prasiatko sme v skorých ranných hodinách potajomky preniesli do vedľajšieho domu. Keď Aurélie n pred pár mesiacmi rúbal staré pivové sudy, aby bolo drevo na kúrenie, zistil, že labyrint našej vínnej pivnice oddeľuje od susedov Foubcrtovcov iba úzky tehlový múr. V spolupráci s Foubcrtovcami sme opatrne vybrali z priečky nejaké tehly - a stala sa z toho úniková cesta. Keď Foubcrtovci prichýlili mladého Angličana a Nemci prišli na svitaní neohlásení, madam Foubertová predstierala, že nerozumie nemeckému dôstojníkovi, čím poskytla mladému mužovi čas, aby sa odkradol do pivnice a prešiel do nášho domu. Obrátili jej dom hore nohami, snorili aj v pivnici, ale pri slabom osvetlení si nikto nevšimol, že v tehlovom múre chýba malta.

Toto bol náš život - malé vzbury, drobné víťazstvá, príležitosť na­krátko zosmiešniť našich utláčateľov, člnky nádeje na obrovskom mori neistoty, odriekania a strachu.

„Takže ste sa zoznámili s novým kommandantom?“ Starosta sedel za stolom pri okne. Keď som mu priniesla kávu, naznačil mi, aby som si sadla. Často mi prebleslo hlavou, že jeho život je od okupácie ešte ťažší než život ostatných - večne sa musel s Nemcami dohadovať, aby mesto dostalo, čo potrebuje, ale oni ho pravidelne zatýkali, aby donútili ne­ochotných obyvateľov mesta splniť, čo od nich chceli.

„Nepredstavil sa mi,“ odvetila som a položila som pred neho šálku.

Naklonil ku mne hlavu, stíšil hlas. „Herr Bcckcra poslali do Nemecka, vraj tam má viesť zajatecký tábor. Údajne mal v účtovných knihách ne­jaké nezrovnalosti.“

„Ani ma to neprekvapuje. Je to jediný chlap v okupovanom Francúzsku, ktorý sa za dva roky dvojnásobne rozšíril.“ Žartovala som, ale mala som zmiešané pocity z jeho odchodu. Z jednej strany bol herr Becker drsný a jeho prehnané tresty vyplývali z neistôt)' a strachu, že jeho muži ho ne­budú považovať za dosť silného. Ale bol priveľmi hlúpy - slepý k prejavom odporu -, aby si vybudoval priateľstvá, ktoré by mu pomohli.

„Tak čo si myslíte?“

„O novom kommandtintovP. Neviem. Mohli sme dosiať aj horšieho... Neobrátil mi dom hore nohami, čo by Becker asi bol urobil, aby ukázal svoju silu. Ale,“ zvraštila som nos, „je inteligentný. Budeme si musieť dávať pozor.“

„Vaše názor)- sú v dokonalom súlade s mojimi, madam Lcfevrová.“ Usmial sa na mňa, ale nie očami. Pamätala som sa, že starosta bol kedysi veselý, panovačný muž, známy dobrosrdečnosťou - na každom mestskom zhromaždení jeho hlas znel najsilnejšie.

„Príde tento týždeň niečo?“

„Mala by prísť nejaká slanina. A káva. Trochu masla. Presný rozsah proviantu sa dozviem niekedy podvečer.“

Pozreli sme cez okno. Starý Rcné už stál pri kostole - zastavil sa na kus reči s farárom, l’ahko uhádnuť, o čom sa rozprávali. Keď sa farár rozosmial a Rcné sa štvrtý raz prehol v páse, nedokázala som potlačiť chichot.

„Nejaké nove správy od manžela?“

Uprela som pohľad znova na starostu. „Naposledy mi v auguste prišla pohľadnica. Vtedy bol pri Amicnsc. Napísal iba pár slov.“ Myslím na Teba vo dne v noci, stálo tam krásnym ozdobným písmom. Ty si hviezda, ktorá mi v tomto šialenom svete ukazuje smer. Dve noci som ne­spala a strachovala som sa oňho, kým mi Helene nepovedala, že výrazom „šialený svet“ možno pokojne označiť aj svet, kde človek žije na takom tvrdom čiernom chlebe, že ho musí krájať sekáčom, a kde musí prasiatko ukrývať v peci na chlieb.

„Mne sa najstarší syn naposledy ozval pred tromi mesiacmi. Postu­povali na Cambrai. Nálada je dobrá, napísal.“

„Dúfam, že ešte vždy je dobrá. A ako sa má Louisa?“

„Ďakujem, ujde to.“ Jeho najmladšia dcéra sa narodila s obrnou, mohla jesť iba niektoré jedlá, mala jedenásť rokov a podchvíľou bývala chorá. Celé mesto sa jej usilovalo pomáhať. Ak sa našlo trochu mlieka alebo sušenej zeleniny, zvyčajne to putovalo do starostovho domu.

„Keď bude silnejšia, povedzte jej, že sa na ňu pýtala Minú. Hélcnc jej šije bábiku, presne takú, ako má Mimi. Pýtala sa, či môžu byť sestry.“

Starosta ju potľapkal po ruke. „Ste veľmi láskavé, dievčatá. Ďakujem Bohu, že ste sa vrátili sem, hoci ste mohli zostať v Paríži, tam je to bez­pečnejšie.“

„Ach, nie je zaručené, že Ncmčúri onedlho nebudú pochodovať po Champs-Hlysées. Okrem toho som tu nemohla nechať Hélcnc samu.“

„Ona by to bez vás neprežila. Vyrástla z vás skvelá mladá žena. Paríž vám prospel.“

„Manžel mi prospel.“

„Tak nech ho Boh opatruje. Nech nás všetkých opatruje.“ Starosta sa usmial, dal si klobúk na hlavu a zdvihol sa na odchod.

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055140681*
Autor: Jojo Moyesová
Rok vydania: 2014
Počet strán: 352
352
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 145x227 mm
Dátum plánovaného vydania: 7.1.2015
Edícia: Světový bestseller
Světový bestseller
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-4068-1
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Jeden plus jeden: Príšerný život! Ako sa z neho dostať?
16.9.2015

  Slobodná matka. Chaos v rodine. A tajomný cudzinec, ktorý jej obráti život naruby! Od autorky bestsellerov Predtým ako som ťa poznala, Posledný list od milenca, Strieborný záliv, či Dievča, ktoré si tu zanechal vychádza ďalšia lahôdka, ktorej podľahnete. Jeden plus jeden.

viac
Kniha Strieborný záliv: Kto skrotí jeho žraločie ambície?!
19.5.2015

Jojo Moyesová je jednou z mála autoriek, ktoré dva razy získali za svoje knihy ocenenie Romantický román roka. Aj preto ju svetové médiá označujú za Najromantickejšiu autorku súčasnosti. Jej knihy preložili do jedenástich jazykov a v slovenčine vyšli už tri. Posledný list od milenca, Predtým ako som ťa poznala a Dievča, ktoré si tu zanechal. Teraz vyšla štvrtá lahôdka z...

viac
Kniha Dievča, ktoré si tu zanechal: Za šťastie a lásku sa bojovať oplatí!
9.1.2015

„Niekedy si človek myslí, že vie, čo ho čaká - otravný večer pri telke, popíjanie v bare, skrývanie sa pred minulosťou - a zrazu odbočí a ocitne sa na mieste, o ktorom ani len netušil, že existuje.“

viac

Recenzie knihy Dievča, ktoré si tu zanechal | Jojo Moyesová
100%
1 recenzia

Ohodnoť knihu
23.12.2014, 15:23
5
Jojo Moyesová ma svojím dielom ohúrila aj napriek tomu, že kniha nepatrí medzi žáner, ktorý primárne obľubujem. Aj to môže byť jedným zo znakov vynikajúceho príbehu. Dievča, ktoré si tu zanechal vo mne vyvolalo množstvo pocitov. Spočiatku som mal mierne obavy, ako sa celá zápletka vyvinie, keďže Moyesová nás zaviedla do obdobia, o ktorom som z učebníc vedel len veľmi málo - do časov prvej svetovej vojny. Moje obavy sa však veľmi rýchlo rozplynuli. Je pravdou, že som nad Liv neraz pokrútil hlavou či zodvihol obočie, s odstupom času však môžem povedať, že ju obdivujem. Zatiaľ čo ja by som to už dávno vzdal, ona nebola ochotná len tak sa zmieriť s pravidlami. Nie vždy sú pravidlá totiž tie najlepšie - niekedy ich musíme obísť a možno tak získame oveľa viac. Táto kniha bola pre mňa jedinečná a ťažko sa mi o nej rozpráva - nejde totiž o obyčajný príbeh. Román so sebou prináša kopec pekných myšlienok a zamyslení a určite vám ho odporúčam!

Čitatelia si ku knihe Dievča, ktoré si tu zanechal kúpili tieto tituly

Rozkošný zvrhlík

11,12 € (zľava 20 %)

Čo bolo potom

11,12 € (zľava 20 %)

Hodvábnik

12,39 € (zľava 20 %)

Strieborný záliv

10,32 € (zľava 20 %)

Údolie zázrakov

11,96 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup