Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Krutý kontinent

od Keith Lowe z vydavateľstva Premedia
Premedia
2014
SK Slovenský jazyk
Bežná cena: 24,90 €
Zľava: 4,98 € (20 %)
Naša cena: 19,92 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Krutý kontinent

Popis knihy Krutý kontinent (Keith Lowe)

Jedinečná kniha o Európe krátko po druhej svetovej vojne zachytáva široké spektrum konfliktov, ktorými kontinent prešiel približne v rozmedzí rokov 1944 až 1949. Koniec vojny priniesol explóziu nového násilia naprieč celou Európou.Väzni zabíjali svojich väzniteľov, odbojári zabíjali a pranierovali kolaborantov. Etnické čistky, občianske vojny, znásilňovanie a zabíjanie boli bežné v dňoch, mesiacoch aj rokoch po oficiálnom skončení vojny. Kniha britského historika skúma Európu hnanú túžbou po pomste. Krutý kontinent je šokujúcim portrétom doteraz nepovšimnutej doby bezprávia a hrôz.Ako píše autor, je len akýmsi príjemným mýtom, že akonáhle skončila druhá svetová vojna, všetko sa vrátilo do normálu. Všetko, čo existovalo pred vojnou, bolo zničené, a to nehovoríme iba o dopravnej infraštruktúre, budovách či fabrikách, ale o celom predvojnovom živote. Povojnové roky sa niesli v znamení presídľovania, posúvania hraníc, ale trebárs aj zbavovania sa nepohodlných detí, ktoré v mnohých krajinách zostali po nemeckých vojakoch. Kniha Krutý kontinent je prvá veľká syntéza o danom období, ktorá ukazuje, že podobné dianie a chaos existovali takmer všade v Európe.

 

 

Ukážka z knihy: Krutý kontinent

 

Mravnosť a deti

 

Nie je prekvapením, že s ohľadom na atmosféru, ktorá prevládala bezprostredne po vojne, panovali všeobecné obavy, ako budú vyrastať európske deti. Nielenže žili v stave ustavičného fyzického nebezpe­čenstva - už sme si porozprávali historky o detských hrách s nevy­buchnutou muníciou, o tom, ako prechádzali cez mínové polia, aby si nazbierali jahody na druhej strane, ba aj ako odpálili pancierovú päsť, zabudnutú pri ceste -, no značné bolo aj ich mravné ohrozenie. Psychologické poškodenie, ktoré utrpeli, sa prejavovalo najmä na hrách, ktoré sa deti v tej dobe hrávali. Matky si zúfali, keď videli svoje deti hrať sa na „letecké nálety“, alebo na „Frau komm“ (čo bola fráza, používaná ruskými vojakmi, keď si vybrali nejakú ženu na znásilnenie).75 Podplukovník William Byford-Jones bol v Berlíne šokovaný, keď uvidel na troch stenách jednej budovy pätnásť jed­noduchých detských kresieb obeseného človeka. Podľa pracovníka zo sirotinca Armády spásy nemecké deti, s ktorými pracoval, vždy obliekali svoje bábiky do uniforiem, kým väčšina sirôt po zavleče­ných osobách pri pohľade na muža v uniforme kričala od strachu.76

Ako som už poznamenal - pokiaľ deti sotva videli nejakého muža bez uniformy, v istých častiach kontinentu sotva vôbec videli nejakého muža. Tento nedostatok mužských vzorov, spojený s re­dukciou autority dospelých, mal značný vplyv na správanie sa detí.

V                    Británii vzrástla počas vojny delikvencia mladistvých o takmer 40 percent, najmä čo sa týkalo vlámaní, zámerného poškodzovania majetku a krádeží (ktoré sa viac ako zdvojnásobili)." Aj v Nemecku sa v rokoch 1937 až 1942 podľa údajov Martina Bormanna zvýšila kriminalita mladistvých. A v roku 1943 táto tendencia pokračovala.

V                    niektorých mestách, napríklad v Hamburgu sa delikvencia mla­distvých počas vojny strojnásobila.78 V polovici roku 1945 bolo v so­vietskej zóne hlásené pôsobenie „detských gangov“, ktoré napádali a niekedy aj zabíjali ľudí pre jedlo a peniaze: chýbajúci rodičovský dozor a v niektorých prípadoch aj neexistencia akýchkoľvek rodičov urobili z týchto detí „malých divochov“.79

Najväčšie znepokojenie vzbudzoval osud nemeckých detí. Nie­ktorí ľudia verili, že sú sami osebe hrozbou už len pre svoju nemec­kú krv. V Nórsku došlo k masívnym požiadavkám deportácií všet­kých detí, ktorých otcami boli nemeckí vojaci s argumentom, že by z nich mohla v budúcnosti vyrásť nacistická piata kolóna. Tie isté eugenické princípy, vďaka ktorým nacisti verili, že sú nadradenou rasou, boli teraz aplikované na nemecké deti, identifikované ako budúca hrozba.80

Čo sa týkalo situácie vnútri samotného Nemecka, spojenci sa väčšmi báli tínedžerov, než menších detí. Nemeckí tínedžeri roku 1945 boli totiž celý svoj život indoktrinovaní nacistickou ideológiou, celých dvanásť rokov školskej dochádzky, vrátane povinného členstva v nacistických mládežníckych organizáciách Liga nemeckých dievčat a Hitlerova mládež. Mnohí sa obávali, že táto generácia detí bude neprevvchovateľná. Britskí vojaci, ktorí sa zapojili do bojov v rokoch 1944 a 1945, často spomínali, že „čím šlo o mladšieho Nemca, tým bol arogantnejší a .zbehlejší’“. V úžasnom článku v denníku Daily Express major R. Crisp napísal, že obyčajných nemeckých vojakov, s ktorými obvykle prichádzal do styku, nahradila armáda fanatic­kých pätnásť až šestnásťročných chlapcov, neschopných ničoho iného, len brutality.

Nedá sa v nich vyčítať nič poctivé, jemné či skromné. Všetko je beš­tiálne, nechutné a kruté. Toto je generácia mužov, úmyselne trénova­ných k barbarstvu, k nastoleniu hrôzostrašného poriadku šialencov. Niet v nich jedinej čistej myšlienky... Každý Nemec, narodený od roku 1920, je v tomto satanovom znamení. Čím sú mladší, tým sú nemilosrdnejšie naimpregnovaní jedom zla. Každé dieťa, narodené v Hitlerovom režime, je strateným dieťaťom, (e to stratená generácia.

Článok ďalej pokračuje náznakmi, že je požehnaním, ak bolo toľko detí počas bojov zabitých a že s tými, čo zostanú nažive, by sa malo pre dobro sveta zaobchádzať podobným spôsobom. „No či ich vyky­nožíte alebo sterilizujete, nacizmus so všetkou svojou hrôzostrašnos­ťou nezmizne z povrchu zeme, kým nie je mŕtvy posledný nacista.“81 Hrôzy nacistickej vlády sa teda napokon odrazili aj v úvahách a článkoch spojencov. Tu, v mainstreamových britských novinách nachádzame návrh na vyhubenie ako morálne riešenie hitlerovské­ho zla, ktoré sa prehnalo Európou. Vôbec sa to neodlišuje od Goeb- belsových myšlienok v tých najspupnejších nemeckých článkoch v denníku Vôlkischer Beobachter. Rozdiel - ale zásadný - je v tom, že ľudia, ktorí v Británii uvažovali takýmto spôsobom, nedržali v rukách opraty moci a preto sa podobné návrhy nikdy neuskutočnili. No už samotný fakt, že sa o takýchto myšlienkach seriózne uvažovalo v národných médiách, dokumentuje rozsah poškodenia morálky, ku ktorému došlo aj v krajinách, ktoré počas vojny neboli okupované.

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Premedia
EAN: 9788081591303
Autor: Keith Lowe
Rok vydania: 2014
Počet strán: 512
512
Typ tovaru: Pevná väzba s prebalom
Jazyk: SK Slovenský jazyk
SK Slovenský jazyk
Rozmery: 170x240 mm
Dátum plánovaného vydania: 18.11.2014
Žáner: Literatúra faktu
Dátum plánovaného vydania (posun): 25.11.2014

Recenzie knihy Krutý kontinent | Keith Lowe
0%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Krutý kontinent kúpili tieto tituly

Kain a Ábel

9,52 € (zľava 20 %)

Diablovi spojenci

19,92 € (zľava 20 %)

Stalinova dcéra

14,92 € (zľava 25 %)

Čo keby

10,32 € (zľava 20 %)

Syn

11,12 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup