Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Komando 52

4 5
93% (5 recenzií)
od Peter Tóth z vydavateľstva Vydavateľstvo Dixit, s.r.o.
Vydavateľstvo Dixit, s.r.o.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 11,95 €
Zľava: 2,39 € (20 %)
Naša cena: 9,56 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Komando 52

Popis knihy Komando 52 (Peter Tóth)

Kniha Komando 52 je druhou knihou od autora Petra Tótha, ktorý svojou prvou knihou Krycie meno bežec otvoril komnatu sveta tajných služieb. Tento krát prichádza s druhou knihou Komando 52 a pokračuje hlbšie, otvára ďalšie a ďalšie dvere a odkrýva špinavosti SIS.

 

Píšu sa roky 1995 – 1998. Na Slovensku vrcholí mečiarizmus. Za bieleho dňa miznú ľudia z ulíc. Tajní ich odvážajú na odľahlé miesta a podrobujú zostreným výsluchom. Úderné jednotky SIS odpočúvajú prezidenta a špicľujú v opozičných kruhoch. Nasadzujú na politikov profesionálne zvodkyne, zastrašujú novinárov a podnikajú mnohé iné zločinné operácie. 
Vyčíňanie tajnej služby v divokých 90. rokoch je zväčša spájané s únosom prezidentovho syna. Kniha Komando 52 ukazuje, že touto gangsterskou a zbabranou operáciou sa to všetko len začalo. Niekoľko dní po únose si celé Slovensko šepkalo, že za únosom stojí SIS. Preto musel námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota rázne konať. Zostavil komando, ktoré bolo nielen odhodlané a akčné, ale aj dostatočne profesionálne, aby neboli jeho temné operácie okamžite odhalené. Vznikol najobávanejší útvar SIS: 52. oddelenie, známe aj ako päťdesiatdvojka. 

 

 

 

Ukážka z knihy: Komando 52

 

FRAGMENT PIATY: 

52. ODDELENIE A VNÚTORNÝ NEPRIATEĽ

 

Keď Jaroslav Svěchota prvý raz oslovil Dušana Pastuchu s ponukou, aby sa vrátil do tajnej služby, naznačil mu, že jeho úlohou bude vybudovať prísne utajený útvar, poslaním ktorého bude záskavanie informácií v prostredí politických strán a ovplyvňovanie verejnej mienky. Od začiatku bolo teda jasné, že hlavnou náplňou práce komanda bude rozpracovanie popredných predstaviteľov opozície a nepohodlných kritikov režimu. Prioritou malo byť získavanie kompromitujúcich informácií, ale aj zisťovanie názorov a nálad v jednotlivých stranách, ich postoje k aktuálnym politickým témam, a isto neprekvapuje, že vedenie SIS sa zaujímalo aj o to, aké politické stratégie sa kujú na jednotlivých opozičných sekretariátoch.

 

Už z tohto základného rámca bolo jasné, že päťdesiatdvojka sa bude pohybovať výrazne za hranicou zákona. Ak by však ostalo iba pri viac-menej neškodnom politickom intrigánstve, Lexova SIS by nemusela mať také zlé renomé doma i v zahraničí, aké si napokon vyslúžila. Námestník Svěchota však chcel od 52. oddelenia oveľa viac. Pred Pastuchom skutočný rozsah svojich plánov spočiatku tajil a vyjavoval ich iba postupne. Keď bolo napokon nové oddelenie vybudované  presne podľa predstáv plukovníka Svěchotu, z pôvodného projektu politicko-špionážnej úderky sa vykľulo obávané komando, podľa ktorého bol neskôr posudzovaný celkový profil služby. Svěchota stvoril pre riaditeľa SIS a pre predsedu vlády batalión spravodajských dôstojníkov, záškodníkov a mediálnych manipulátorov, od ktorých si všetci zainteresovaní sľubovali, že vládnemu hnutiu pomôžu rozložiť opozíciu a zlomiť občiansky odpor...

 

FRAGMENT ŠIESTY:

PLUKOVNíK JAROSLAV SVĚCHOTA

 

Jaroslav Svěchota sa z pochopiteľných dôvodov mediálne naro­dil až v roku 1990. Po tom všetkom, čo bolo o ňom povedané a napísané, by sa mohlo zdať, že je širokej verejnosti dostatočne známy a nikomu ho netreba osobitne predstavovať. Napriek tomu stojí za to obzrieť sa do šesťdesiatych rokov 20. storočia. Vtedy sa totiž začala jeho kariéra spravodajského dôstojníka.

 

ŠTVRTÉ ODDELENIE DRUHÉHO ODBORU

V roku 1960 prepustil vtedajší režim z väzenia prominentného väzňa Gustáva Husáka. O tri roky neskôr bol na základe činnosti takzva­nej barnabitskej komisie v plnom rozsahu rehabilitovaný. Husák už odrazu nebol v očiach svojich súdruhov buržoázny nacionalista, ale dôveryhodný komunista. Slovom, v Československu sa začínal poli­tický odmäk, ktorý v roku 1968 vyvrcholil Pražskou jarou.

Politické zmeny sa postupne prejavovali aj v štruktúrach Štátnej bezpečnosti. Z arzenálu jej pracovných metód sa začalo programo­vo vytrácať násilie, ktoré dominovalo 50. rokom, oveľa väčší dôraz sa kládol na inteligentnejšie a sofistikovanejšie formy a metódy spravo­dajskej činnosti. Na jednotlivých útvaroch ŠtB sa objavovalo čoraz viac ľudí s maturitou a dokonca aj s vysokoškolským vzdelaním. Surovci z predchádzajúce] dekády si vystačili s tvrdými päsťami, v nových pomeroch sa však začal režim orientovať na trochu iné kádre.

Spočiatku bolo pokrokom aj to, že väčšina príslušníkov na odde­lení mala ukončenú maturitu. Neskôr už bolo pravidlom, že bez vysokej školy sa kariéra v spravodajskej oblasti robiť nedala. Tento posun sa pozitívne prejavil aj na vzťahoch agentúry s riadiacimi dôstojníkmi. V 50. rokoch bolo bežné, že eštebáci mlátili nielen vnú­torných nepriateľov, domnelých špiónov a diverzantov, ale aj svojich agentov, keď sa zdráhali udávať blížnych. Mnohí tajní spolupracovní­ci ŠtB starších ročníkov boli neraz milo prekvapení, keď ich pôvodné riadiace orgány nahradili noví príslušníci s oveľa distingvovanejšími spôsobmi..

Podrobnosti

EAN: 9788089662111
Autor: Peter Tóth
Rok vydania: 2014
Počet strán: 272
272
Typ tovaru: Pevná väzba bez prebalu, matná
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 148,0x210,0x0,0 mm
Rok poslednej dotlače: december, 2014
Dátum plánovaného vydania: 31.5.2017
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: História
Formát: A5
ISBN: 978-80-89662-11-1
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Kauza Cervanová: Ako sa vrahovia vysmievali spravodlivosti
21.12.2015

Kauza Cervanová patrí medzi najdiskutovanejšie justičné prípady v dejinách Slovenska. V 70.rokoch brutálne znásilnili a zavraždili mladú študentku Ľudmilu. O pár rokov súd za tento čin odsúdil siedmich Nitranov. Niektorí z nich svoju vinu v priebehu vyšetrovania priznali. Neskôr však dvaja priznanie odvolali ako vynútené. S tým, že boli obeťou komunistického režimu... „Nikdy som neuveril, že vrahovia sú obete komunistického režimu,“ povedal autor novej knihy...

viac
Kniha Komando 52: Remiáš zahynul v dôsledku spolupráce SIS s podsvetím!
11.12.2014

Peter Tóth je bývalý novinár, člen slovenskej tajnej služby, ktorý dokonca šéfoval kontrarozviedke. Napísal už dve knihy o praktikách tajných služieb. Tá najnovšia s názvom Komando 52 vyšla práve v týchto dňoch a prináša šokujúce informácie o praktikách tajných.

viac
Kniha Komando 52: Šokujúce praktiky slovenských tajných služieb odhalené!
1.12.2014

Bývalý žurnalista Peter Tóth v týchto dňoch uviedol do sveta svoju novú knihu s názvom Komando 52. Rozhodol sa tak po minuloročnom úspechu titulu Bežec. V novinke komplexnejšie približuje šokujúce praktiky SIS za Mečiarovej vlády. Z mnohých aktivít slovenskej tajnej služby budete prekvapení.

viac
Autor knihy Krycie meno Bežec prehovoril o zákulisných praktikách tajnej služby
11.12.2013

Peter Tóth (42) je bývalý novinár, ktorý bol v čase svojho publikovania pod drobnohľadom tajnej služby. Neskôr do nej on sám vstúpil a dokonca sa stal riaditeľom kontrarozviedky SIS. Teraz napísal knihu Krycie meno Bežec, ktorá obsahuje množstvo doposiaľ nepublikovaných informácií zo zákulisia agentúry, slovenskej politiky a bratislavského podsvetia. 

viac

Recenzie knihy Komando 52 | Peter Tóth
93%
5 recenzií

Ohodnoť knihu
21.04.2016, 08:53
4
Dobré...
01.05.2015, 08:56
0
Zaujímavé čítanie....
09.03.2015, 16:24
4
Je to dobré, čítalo sa to samo...
18.12.2014, 07:48
5
Komando 52 a Peter Tóth. Celkom zaujimavo podany pohlad na to ako to bolo. Aj Krycie meno bežec bolo fajn si precitat.
25.11.2014, 16:35
0
Pred rokom som si kúpil jeho prvú knihu Bežec. Hodnotím na 5*. Novú knihu od agenta Totha Komando som si taktiež objednal, dúfam, že nesklame...

Čitatelia si ku knihe Komando 52 kúpili tieto tituly

Krycie meno Bežec

10,36 € (zľava 20 %)

Sviatočné pozdravy

11,96 € (zľava 20 %)

Kauza Cervanová I.

13,52 € (zľava 20 %)

Jednou nohou v hrobe

10,36 € (zľava 20 %)

Lavína

7,92 € (zľava 20 %)

Vytriezvenie

8,- € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

O autorovi
Peter Tóth

Peter Tóth v deväťdesiatych rokoch patril k najznámejším novinárom.

 

Za jeho názory, ktoré publikoval v článkoch ho v tom čase prenasledovala Lexova SIS. Počas vlády Vladimíra Mečiara mu vybuchlo auto. Bol známym komentátorom a písal aj o tajnej službe a podsvetí. 

 

V roku 2006 musel odísť z denníka SME. "Čím dlhšie prenikal do prostredia tajnej služby aj podsvetia, tým menej bol schopný podľa môjho názoru rozlišovať čo je lož a čo je pravda. Jeho neochota slúžiť výlučne verejnosti a nikomu inému boli ten pravý a hlavný dôvod, pre ktorý som ho v roku 2002 poprosil, aby z denníka odišiel, " napísal neskôr bývalý šefredaktor SME. 

 

Po odchode z denníka pracoval v rádiu Expres a Národnej obrode.

Neskôr v roku 2003 bol Tóth vymenovaný do funkcie kontrarozviedky. 

Ďalšie knihy autora
Odporúčame
Sme na Facebooku

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup