Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Rukojemník. Lokomotívy v daždi

5 0
100%
od Peter Pišťanek z vydavateľstva Vydavateľstvo SLOVART, s.r.o.
Vydavateľstvo SLOVART, s.r.o.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 12,95 €
Zľava: 2,59 € (20 %)
Naša cena: 10,36 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Rukojemník. Lokomotívy v daždi

Popis knihy Rukojemník. Lokomotívy v daždi (Peter Pišťanek)

Strhujúci príbeh osemročného chlapca, ktorého rodičia sa nevrátili z návštevy Viedne, a preto vyrastá u svojich starých rodičov. Žije obklopený svojimi detskými a dospelými priateľmi i nepriateľmi v takmer magickom prostredí Starej Vsi, navonok idylickej pohraničnej obce. Dej sa odohráva v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia a hlavný hrdina prežíva svoje detské dobrodružstvá, stvára bežné chlapčenské pestvá a popritom sa dozvedá aj niečo o živote, o jeho kráse i ťarche. To, že jeho rodičia sú relatívne blízko a pritom beznádejne ďaleko, dodáva chlapcovmu príbehu zaujímavý paradox, ktorý sa vo svojej detskej naivite nakoniec rozhodne vyriešiť tak radikálne, ako len vie.

 

 

Nevinné detstvo. Sentimentálne spomienky na kolotoče, prvú kofolu a prvý bozk na cintoríne. Naozajstný, jazýčkový. Vôňa tehelne a ílu, kostol, kam sa neoplatí chodiť hrať, i ostnatý drôt. Možný tajný tunel popod rieku Moravu, darčeky, ktoré posielajú rodičia z Rakúska svojmu Petrovi. Prvé bitky, smutný kôň na námestíčku pred stanicou a reči krčmových štamgastov. Hrdinské činy pri obrane dievčaťa, prvé ruže na strelnici, rakovina, ktorá zabíja aj deti komunistov.

Peter Pišťanek rozohral v románe Rukojemník silný realistický príbeh mapujúci udalosti šesťdesiatych rokov, ale tak, aby to nebola prvoplánová politická agitka o dobrých ľuďoch a zlých komunistoch. Protagonistom príbehu je malý chlapec Peter Achberger, ktorému rodičia emigrujú a nechajú ho – ako rukojemníka režimu – u starých rodičov v Devínskej Starej Vsi. Veriac, že možno o pár mesiacov sa poňho vrátia a vezmú ho k sebe, do spokojného, neutrálneho Rakúska. Chlapec chodí do dedinskej školy, spoznáva prvých kamarátov a kamarátky, objavuje malý svet, v ktorom sa dobrodružné hry na partizánov a nemeckých vojakov či Winetoua prelínajú s útržkami informácií o udavačoch, pohraničnej stráži, rozviedčikoch, kostole, podpultovom tovare.  Peter sa učí byť človekom, medzi spolužiakmi odhaľuje rôzne charaktery. On, s biľagom dieťaťa emigrantov sa kamaráti s Ferkom, nešťastným synom miestneho komunistu.

Vážnejší než rovesníci, vychovávaný starosvetskými prarodičmi v relatívnom blahobyte (dedo je dedinský krčmár a tak trochu aj centrum podpultového obchodu), si Peter užíva bezpečné, bezproblémové detstvo. Vie, hlavne vďaka hračkám, ktoré prichádzajú zo Západu, že niekde žijú jeho rodičia, ale prvé stretnutie s nimi na začiatku slobodného leta 1968 je preňho skôr šokom. Príbeh sa končí pár dní po ruskej okupácii, ktorú Pišťanek vykreslil s prekvapujúcou jemnosťou a zároveň emocionálnou hĺbkou.

Pišťankov detský svet v knihe Rukojemník je ukážkou románovej koncepcie malých súkromných dejín obyčajných ľudí, ktorí sa musia vysporadúvať s okolnosťami veľkej histórie. Sme rukojemníkmi dejín. Život keksíkov, zablatených nohavíc, detských snov, ale aj ten naozajstný „dospelácky“ život dedinskej krčmy, školského sveta učiteliek a učiteľov, pohraničníkov či kádrov, sa prosto vyvíja a mení aj podľa politickej situácie. Autor však akoby na citlivých lekárnických váhach meral, koľko „politiky“ stačí na to, aby sme sledovali ľudí a nie tézy. Charaktery sa ukazujú v krízových situáciách, ľudia sú ľuďmi, dobrými aj sviňami. Kontrast detských bitiek a priekov a dospelého sveta je o to zábavnejší, že hry dospelých a detí na veliteľov a podriadených sa veľmi nelíšia. Akurát činy dospelých môžu mať tragické následky, na rozdiel od detských škrabancov.

                                                                                Martin Kasarda 

 

 

 

 

 

Ukážka z knihy: Rukojemník. Lokomotívy v daždi:Tehliarske činžiaky sú ošarpané a oveľa staršie ako kto­rýkoľvek z ich obyvateľov. Stoja na dosah fabriky a ich rozľahlé pivnice vydychujú zápach vlhkej stariny až do výšky prízemia. Tento zápach sa na chodbách mieša s vôňou varenia, prania a červenej pasty na dlážku. Ni­kto, kto v niektorom z týchto činžiakov vyrastal, už do smrti na tú vôňu nezabudne.

V jednom takom býva aj Peter so svojimi starými ro­dičmi. Biela maľovka na schodoch sa hmýri popučenými mŕtvolkami komárov. Na miestach, kde je opadaná, od­haľuje početné vrstvičky starej maľovky. Peter rád prstom oškrabáva vápennú farbu zo steny a odhaľuje rozmanité farby a vzory pod nimi. Rád na schodoch vydáva čudes­né škreky a opája sa prízračnou akustikou chodby. Má bohatú predstavivosť - ako všetci jedináčikovia, ktorí vy­rastajú viac s dospelými ľuďmi, knihami a hračkami než so svojimi súrodencami. Nie že by žiadnych kamarátov nemal, ale vlastne len vchádza do veku, keď všetci začí­name uprednostňovať kamarátov pred rodičmi. V Petro­vom prípade starými rodičmi.

Tá predstavivosť ho dakedy aj dosť vytrápi. Keď sa po­tme vracia z popoludňajšieho vyučovania alebo z neja­kého krúžku, predstavuje si, že má v pätách upíra vysá­vajúceho krv alebo oživnuté monštrum zošité z mŕtvol. Vždy príjemne vyľaká sám seba a s tlčúcim srdcom odo­myká vysoké dvojkrídlové dvere bytu.

Na poschodí sú tri byty. Vľavo bývajú Petrovi starí rodi­čia, v strede susedia Urbanovci a vľavo Madaričovci - tí sa tam nasťahovali, až keď Petrovi rodičia ostali v Rakúsku. Peter vníma ako krivdu, že byt, v ktorom bol kedysi do­ma, už patrí cudzím ľuďom. Tí však za nič nemôžu. Každý je rád, keď mu pridelia byt. Aj tak je však vidieť, že pán Maďarič nemá zoči-voči Petrovi a jeho starým rodičom dobrý pocit a usiluje sa to vynahrádzať priateľským sprá­vaním a susedskou ochotou. Možno až priveľmi.

Takmer všetci obyvatelia tehliarskej kolónie pracujú v Tehelni. Iba Petrov dedo je vedúci dedinskej krčmy, no byt získal, keď bol vedúcim závodného bufetu. Na tie časy sa Peter nepamätá, to ešte nelx>l na svete. Ba­bička však dodnes v Tehelni vypomáha v učtárni.

Za ich domom, krížom cez záhradky obyvateľov a hli­nisko, bližšie k dedine, stoja rodinné domy. Všetky vy­zerajú takmer rovnako - strechy majú ihlanovité alebo sedlové. Také domy sa stavali v päťdesiatych rokoch po celom Československu. V jednom takom jednoduchom dome býva aj so svojimi rodičmi a dvoma staršími bratmi Ferko Glanz.

Je to syn toho istého Glanza, čo tak zasolil Petrovým rodičom. Paradoxne, Ferko je Petrovým najlepším ka­marátom. Prinajmenšom sa tak tvári. Je neduživý a ma­lý. Deti ho prezývajú Krpec. Fantáziu však má, v tom si s Petrom rozumejú. Navyše pekne kreslí a maľuje. Na škole chodí do výtvarného krúžku, ktorý vedie nad­šený mladý učiteľ výtvarnej a ruštiny Švikruha. Ferko je zo všetkých členov krúžku najnadanejší. Akurát že spod rúk mu nevychádza nič normálne, detské, ale samé pô­dorysy, trojrozmerné rezy, mapy, nákresy a schémy. Je­ho vášňou je črtať plány a prierezy všelijakých čudes­ných strojov, tajomných priestorov, úkrytov a pokladov. Vždy cestou do školy Ferko Petrovi rozpráva rôzne vy­myslené chválenkárske príhody. Vystupuje v nich on sám, ale celkom iný, ako ho pozná Peter a ostatné de­ti. Vystupuje v nich suverénny, sebavedomý a po všet­kých stránkach obdivuhodný. Akoby žil ešte jeden pa­ralelný život, celkom iný ako ten, v rámci ktorého chodí do školy, kamaráti sa s deťmi z Tehelne a občas musí znášať rozmanité príkoria od silnejších galganov, trebárs smradľavého Joža Michálka alebo Jara Baštu a jeho ban­dy, ktorá sa volá Čierna garda. 

Podrobnosti

EAN: 9788055606897
Autor: Peter Pišťanek
Rok vydania: 2014
Počet strán: 300
300
Typ tovaru: Pevná väzba s prebalom, lesklá
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 130,0x210,0x0,0 mm
Rok poslednej dotlače: 2015
Dátum plánovaného vydania: 30.11.2014
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Rukojemník. Lokomotívy v daždi: Socializmus, tanky a prvé bozky
5.11.2014

Nevinné detstvo. Sentimentálne spomienky na kolotoče, prvú kofolu a prvý bozk na cintoríne. Naozajstný, jazýčkový. Vôňa tehelne a ílu, kostol, kam sa neoplatí chodiť hrať, i ostnatý drôt. Možný tajný tunel popod rieku Moravu, darčeky, ktoré posielajú rodičia z Rakúska svojmu Petrovi. Prvé bitky, smutný kôň na námestíčku pred stanicou a reči krčmových štamgastov. Hrdinské činy pri obrane dievčaťa, prvé...

viac
Ako schudnúť 45 kíl a ako sa dožiť 150 rokov?
25.4.2014

Začítajte sa do zaujímavých knižných titulov a ešte k tomu dostanete zľavu 20 percent. Ak ste zvedaví, ako dostať svoje telo pred letom do zdravej kondície, určite vás osloví titul Ako sa dožiť 150 rokov. Keď chcete byť fit do plaviek, môžete sa inšpirovať autorkou knihy Schudla som 45 kg za 1 rok, ktorá do publikácie zhrnula užitočné rady v...

viac

Recenzie knihy Rukojemník. Lokomotívy v daždi | Peter Pišťanek
100%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Rukojemník. Lokomotívy v daždi kúpili tieto tituly

Cudzoložstvo

8,72 € (zľava 20 %)

Letmý sneh

7,96 € (zľava 20 %)

Zaříkávač nemocí

7,48 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup