Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Jaskynný muž

5 0
100%
od Jorn Lier Horst z vydavateľstva Premedia
Premedia
2014
SK Slovenský jazyk
Bežná cena: 12,95 €
Zľava: 2,59 € (20 %)
Naša cena: 10,36 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Jaskynný muž

Popis knihy Jaskynný muž (Jorn Lier Horst)

Najnovší detektívny román nórskeho autora začína úmrtím vo Wistingovom bezprostrednom susedstve. Len o tri domy ďalej od inšpektora sedí už štyri mesiace pred blikajúcim televízorom mŕtvy muž. Nič nenaznačuje tomu, že by mala smrť kriminálne pozadie. Viggo Hansen bol „neviditeľný“ človek, jeho úmrtie sa nemá prečo ocitnúť na titulných stránkach novín, no niečo na jeho skone nedáva pokoj inšpektorovej dcére, novinárke Line. Zamýšľa napísať portrét celkom neznámeho muža, ktorý žije uprostred dnešnej spoločnosti. Púšťa sa do pátrania a súčasne prichádza na policajnú stanicu hlásenie o ďalšom úmrtí. Aj táto obeť nesie všetky známky toho, že je mŕtva už dlhší čas. Nález tela je úvodom jednej z najväčších vyšetrovacích akcií v dejinách nórskej kriminalistiky.

 

 

 

Ukážka z knihy: Jaskynný muž

 

Line premýšľala nad Viggom Hansenom. Vyrastala tri domy od miesta, kde ho našli, a dobre si naňho pamätala. Bolo na ňom vždy niečo zvláštne. Všetky deti sa ho báli, hoci nemali nijaký konkrétny dôvod. Len zriedkakedy ho vídavali cez deň, no často vychádzal po nociach. Vybavilo sa jej, ako jej mama vždy hovo­rievala, keď chcela zostať vonku večer dlhšie, že sa musí vrátiť domov, než vyjde Viggo Hansen. Niekedy stáli s Thomasom pri okne a pozorovali ho, keď sa tesne po polnoci prechádzal po ulici. Hrbil sa, mal oblečený čierny kabát, ktorý mu bol trochu veľký, a vždy kráčal po tej strane cesty, kde nestáli lampy.

Povrávalo sa, že mu matku zavreli do blázinca a jeho otec sedel vo väzení, Line však nevedela, či sú to len fámy, alebo na tom je aj niečo pravdy.

Tešila sa na túto prácu. Ešte než jej to Sandersen povolil, vytvorila si v počítači priečinok s názvom Viggo Hansen.

Pracovať s materiálom na fíčeri si vyžadovalo úplne iný no­vinársky prístup, než na aký bola navyknutá. Týkalo sa to nie­len práce s nápadom, ale aj zbierania materiálu, jeho analýzy a sprostredkovania. Predstavovalo to celkom odlišný spôsob spracovania reality.

Pri spravodajských témach používala priamy štýl písania. Udržiavala jednoduchý a funkčný jazyk. V tomto druhu repor­táže plnil jazyk odlišnú úlohu. Žáner jej dával väčší priestor na experimentovanie, a hoci nepísala poéziu, skladaním viet mohla stráviť hodiny. Veľa času mohla venovať aj štruktúrovaniu témy. Vždy sa usilovala dať rozprávaniu dynamiku a osoby, o ktorých písala, vykresliť plasticky a farebne. Fíčre boli typom žurnalis­tiky, ktorý jej dával možnosť ísť viac do hĺbky, a vtlačiť príbehu vlastnú pečať. Súčasne ju fascinovala možnosť zobraziť dôležité spoločenské témy pomocou osudov jednotlivcov a výrečných detailov. Boli to silné veci a dokázali vyrozprávať väčší príbeh.

Okrem toho mala pocit, že prácu, ktorú robila pre redakciu prílohy, si ľudia viac cenili. Čitatelia aj vedenie. Hoci ju Sander­sen aj jej nadriadení v redakcii spravodajstva v práci za články chválili, nedalo sa to porovnať s nadšenými reakciami redakto­rov z víkendovej prílohy. Ich správy sa často končili smajlíkmi a radom výkričníkov. Ešte sa jej nestalo, že by čitatelia na jej článok nereagovali. Najčastejšie posielali mejly, chodili jej však aj rukou písané listy v ofrankovaných obálkach adresovaných do redakcie s jej menom na obálke. Všetky si ich odkladala.

V minulosti napísala niekoľko portrétnych rozhovorov a rada sa vciťovala do iných ľudí, usilovala sa sprostredkovať ich názor na ži­vot a postoje. Prirodzene, všetci títo ľudia žili, podstata však zostávala rovnaká. Musela zistiť, akí sú tí, s ktorými sa stretla, v skutočnosti.

Priečinok Viggo Hansen toho zatiaľ veľa neobsahoval. Zara­dila doň článok z lokálnych novín, ktoré písali o celej veci, keď muža našli. Nevyvolal však nijaké reakcie. Nijaké komentáre čitateľov kritizujúcich opatrovateľské služby či zdravotníctvo. Spravodajské agentúry si prípad nevšimli a nevenovali sa mu ani žiadne velké noviny.

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Premedia
EAN: 9788081591228
Autor: Jorn Lier Horst
Rok vydania: 2014
Počet strán: 288
288
Typ tovaru: Pevná väzba s prebalom
Jazyk: SK Slovenský jazyk
SK Slovenský jazyk
Rozmery: 140x210 mm
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Detektívky

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Zaslepenosť: Najpredávanejšie nórska detektívka roku 2015
22.10.2015

Nová kniha v detektívnej sérii o Williamovi Wistingovi prišla po dvojročnej prestávke a bol to okamžitý úspech – zatiaľ najlepšie čitateľské hodnotenia a dva letné mesiace na vrchole nórskeho rebríčka. Kniha Zaslepenosť vyšla teraz aj v slovenčine a je celkovo desiatym prípadom inšpektora. 

viac
Kniha Na zimu zatvorené: Kto spáchal ten brutálny zločin?!
20.4.2015

Nad pobrežím sa rozprestiera jesenná hmla. Ove Bakkerud sa rozhodol, že strávi na chate ešte posledný pokojný víkend, kým ju zavrie na zimu. Keď tam však príde, zistí, že sa do nej niekto vlámal. A v susednej chate leží muž ubitý na smrť.

viac
Kniha Jaskynný muž: Najväčšia vyšetrovateľská akcia v dejinách
3.11.2014

Ak ste čítali Poľovné psy od Jørn Lier Horsta, novinku si rozhodne nesmiete nechať ujsť. „Ďalší zásah do čierneho od tohto mimoriadne kompetentného autora. Jaskynný muž patrí medzi najlepšie detektívky roka,“ napísal Kulturspeilet a milovníci severských detektívok majú opäť čo čítať. 

viac

Recenzie knihy Jaskynný muž | Jorn Lier Horst
100%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Jaskynný muž kúpili tieto tituly

Poľovné psy

10,36 € (zľava 20 %)

Žeravý hrob

9,26 € (zľava 20 %)

Uspávač

11,92 € (zľava 20 %)

Šváby

11,12 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup