Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Kto sa bojí vlka

5 1
100% (1 recenzia)
od Karin Fossum z vydavateľstva Premedia
Premedia
2014
SK Slovenský jazyk
Bežná cena: 11,95 €
Zľava: 2,39 € (20 %)
Naša cena: 9,56 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Kto sa bojí vlka

Popis knihy Kto sa bojí vlka (Karin Fossum)

Spisovateľka Karin Fossum, narodená 6. novembra 1954 je nórskou autorkou kriminálnych detektívok, často prezývaná ako "nórska kráľovná krimi".

 

Tretí prípad inšpektora Sejera priniesol autorke Cenu nórskych kníhkupcov. Je ocenený ako najlepší nórsky román roka.

Errki je už odmala povestný svojou odlišnosťou od iných a preto je považovaný za čudáka.  Ževraj nosí smolu, a to nielen sebe ale aj ľuďom v jeho okolí a svojim blízkym.  Predsudky iných ľudí podporuje aj to, že Errki vyzerá veľmi zanedbane, je tichý introvert a takisto miestne historky, ktoré tvrdia, že nejakým záhadným spôsobom odpratal zo sveta svoju vlastnú mamu a možno nebola jediná koho sa takýmto spôsobom zbavil.

Utečie z psychiatrie a tento útek sprevádzajú nepredvídané komplikácie.  Je podozrivý z vraždy starej ženy a to je len začiatok príbehu s neočakávanými zvratmi. Autorka Karin Fossum hlavnému hrdinovi stavia do cesty aj iných ľudí, ktorí žijú na okraji spoločnosti. Týmto chce poukázať aj na zatracovanú časť nórskej spoločnosti a robí to spôsobom čiernej grotesky.

 

RECENZIE: „Vynikajúca autorka s citom pre psychologické napätie. Fossumová mení bežné policajné vyšetrovanie na citlivé skúmanie duševne chorých a toho, ako sa na nich pozerá spoločnosť.” The New York Times

 

„Fossumová dokáže položiť množstvo zaujímavých otázok. A fakt, že sa nesnaží na všetky odpovedať, iba dodáva jej príbehom na sile a príťažlivosti.“Wall Street Journal„Karin Fossumovú je ťažké niekam zaradiť. Je to jedna z jej silných stránok, vďaka tomu sú jej knihy fascinujúco nepredvídateľné. Detektívny žáner použila takmer ako zámienku, aby mohla nahliadnuť do mysle duševne chorého.“ Dagbladet

 

 

Ukážka z knihy: Kto sa bojí vlka

 

Errkiho totiž nútene hospitalizovali v psychiatrickej nemoc­nici a utiekol. Vyrastal tu. Je celkom možné, že sa sem vrátil a potuluje sa hore v lesoch.

-                 Ale bol by schopný niekoho zabiť?

-                 Nemá v hlave všetko v poriadku.

-                 Porozprávajte mi niečo o ňom. Kto to vlastne je?

-                 Je mladý, možno vo vašom veku. Narodil sa vo Valtimo vo Fínsku. Vyrastal s rodičmi a mladšou sestrou. Vždy bol iný. Neviem, akú diagnózu má, ale je celkom mimo, a to už roky.

-                 Ale je nebezpečný?

-                 To vlastne nevieme. Povráva sa o ňom všeličo, a nemyslím si, že všetko je pravda. Je takmer mýtickou postavou, rodičia ním strašia deti, aby sa večer vrátili načas domov. Robím to aj ja.

-                 Vraveli ste, že ho nútene hospitalizovali. Neznačí to, že je nebezpečný?

-                 Je nebezpečný predovšetkým pre seba. Je to jednoducho tak, že vždy, keď sa stane na okolí niečo zlé, dajú to za vinu Errkimu. Vždy to tak bolo, už keď bol chlapec. Ak aj nič zlé nespravil, tak sa zdalo, akoby sám chcel, aby mu to dávali za vinu. Ktovie, čo tým chce docieliť. Navyše sa rozpráva sám so sebou.

-                 Je psychotický?

-                 Stavím sa, že áno. A je naozaj typické, že sa Errki zjaví pri Halldisinom statku práve, keď ju ktosi zavraždí. Už predtým sa čosi podobné stalo. Ale nikdy sme nedokázali jeho priame prepojenie na čokoľvek. Poneviera sa po okolí ako zlá vešt­ba. Ako čierny vták z rozprávky, ktorý predpovedá smrť. Pre­páčte, že nie som objektívnejší, - povzdychol si Gurvin, - len sa vám ho pokúšam opísať tak, ako by ho opísali tunajší.

-                 Odkedy je chorý?

Skarre si odklepol popol z cigarety do policajtovej šálky.

-                 To presne neviem, ale zdá sa mi, že bol taký už od malič­ka. Vždy bol iný. Čudák, bál sa ľudí. Nikdy nemal priateľov. Nemyslím si, že stojí o spoločnosť. Matka mu zomrela, keď mal osem rokov a tam sa to asi všetko začalo. Po jej smrti zobral otec Errkiho so sestrou do Štátov. Približne sedem ro­kov bývali v New Yorku. Povrávalo sa, že Errki sa tam vyučil u nejakého kúzelníka.

-                 Kúzelníka?

Skarre sa usmial. - Myslíte iluzionistu?

-                 To celkom presne neviem. Myslím, že to bol skôr taký čarodejník. A keď sa vrátili do Nórska, začalo sa o ňom všeličo šuškať, vraj dokáže hýbať vecami silou vôle a tak.

-                 No teda, - poznamenal Skarre a pochybovačné pokrútil hlavou.

-                 Môžete sa pokojne smiať, ale poznám ľudí, ktorí sú oveľa racionálnejšie založení ako my dvaja a napriek tomu vám porozprávajú o Errkim Johrmovi tie najzvláštnejšie veci. Napríklad Thorvald Horn mi hovoril, že jeho pes sklápal uši a kňučal, keď bol Errki nablízku. Niekedy hodnú chvíľu pred tým, ako sa vôbec zjavil, akoby ho cítil už z diaľky. Mi­mochodom, väčšinou nevonia, je vždy veľmi zanedbaný. Od kohosi som počul aj o koňoch, ktoré utiekli, keď ho zbadali ísť oproti. Vraj niekomu zastali hodiny. Inému popraskali žia­rovky a zhasli. Dvere sa zatvárali samy od seba. Je ako náhly a nečakaný víchor, ktorý rozvíri listy. A potom je tu ten jeho pohľad. Akoby pochádzal z akéhosi iného, vyššieho sveta. Prepáčte, - dodal Gurvin náhle. - Nehovorím o ňom práve pekne, ale nenapadá mi nič pozitívne, čo by som o ňom po­vedal. Je špinavý a odporný a v každom ohľade nepríťažlivý.

-                 Nemôžeme z neho spraviť vraha, hoci by aj bol zručným iluzionistom, mal zmysel pre zvláštne efekty. Nestačí, že trpí psychickou chorobou, - povedal zamyslene Skarre. - Spojí­me sa s nemocnicou a porozprávame sa s ošetrujúcim leká­rom. Iste nám čo-to povie. Okrem toho musíme toho chlapíka nájsť, aby sme zistili, čo tam hore robil. Ako vyšli odtlačky z motyky? Sú zlé, však?

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Premedia
EAN: 9788081591266
Autor: Karin Fossum
Rok vydania: 2014
Počet strán: 248
248
Typ tovaru: Pevná väzba s prebalom
Jazyk: SK Slovenský jazyk
SK Slovenský jazyk
Rozmery: 140x210 mm
Dátum plánovaného vydania: 18.9.2014
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: ine

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Keď diabol svieti na cetu
22.6.2015

Najtemnejší román kráľovnej nórskej krimi. Karin Fossum je autorkou mimoriadne úspešnej série detektívnych románov o inšpektorovi Sejerovi, za ktorú získala viacero prestížnych ocenení a vyslúžila si spomínanú povesť.

viac
Kniha Kto sa bojí vlka: Nórske krimi, ktoré sa pohráva s duševným zdravím
10.10.2014

Karin Fossum je rozhodne svieži a neobvyklý závan na scéne severskej krimi. Má cit pre vykreslenie psychologického napätia a dokazuje to aj v novinke Kto sa bojí vlka, za ktorú získala Cenu nórskych kníhkupcov za najlepší nórsky román roka. „Vynikajúca autorka s citom pre psychologické napätie. Fossumová mení bežné policajné vyšetrovanie na citlivé skúmanie duševne chorých a toho, ako sa na...

viac

Recenzie knihy Kto sa bojí vlka | Karin Fossum
100%
1 recenzia

Ohodnoť knihu
21.10.2014, 08:52
5
Veľmi dobré postavy, v podstate stretnutie troch vydedencov s kriminálnou zápletkou, ktoré sa točí okolo chlapíka na úteku zo psychiatrie. Odporúčam.

Čitatelia si ku knihe Kto sa bojí vlka kúpili tieto tituly

Neobzeraj sa

9,56 € (zľava 20 %)

Evino oko

9,56 € (zľava 20 %)

Indická nevesta

9,56 € (zľava 20 %)

Poľovné psy

10,36 € (zľava 20 %)

Prosím, mlč

10,32 € (zľava 20 %)

Gataca

9,52 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup