Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Koniec kankánu

od Rastislav Piško z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 12,90 €
Zľava: 2,58 € (20 %)
Naša cena: 10,32 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Koniec kankánu

Popis knihy Koniec kankánu (Rastislav Piško)

Nová kniha Koniec Kankánu od Rasťa Piška, slovenského humoristu, herca, moderátora a imitátora.

Kankán – bujarý francúzsky tanec, ktorým sa končí každý poriadny kabaret. Ešte doznieva potlesk a výstrely šampanského, a už sa začína ďalšie predstavenie. Bez toho, aby účinkujúci a diváci niečo tušili. Neznáme sily v zákulisí postrkujú na javisko figúrky. Záhadní sponzori určujú kostýmy, rozdávajú úlohy. Asistenti a vodiči bábok kontrolujú dej predstavenia. Kto sa vzoprie a odmietne hrať, musí padnúť...

Koniec kankánu zastihol hrdinov tohto príbehu na Slovensku roku 1998. Kabaret dejín im vymedzil priestor a nasadil masky, pod ktorými sa skrývajú živí ľudia. Majú svoje sny, túžby, lásky, dokonca aj morálne zásady, ktoré sa pokúšajú naplniť. Pravidlá novej spoločnosti sú však nemilosrdné. Vyžadujú zásadné kompromisy, rozbíjajú vzťahy, korumpujú a krivia charaktery. Nastáva boj o holú existenciu – i ten vnútorný o vlastnú integritu.Koniec kankánu je voľným pokračovaním románov Hačava a Bohémska kolonáda, v ktorých sa autor snaží zachytiť osudy ľudí vo víre meniacej sa spoločnosti. Vystavuje ich absurdným, groteskným, často krutým skúškam, a pritom zdôrazňuje všeobecne platnú životnú skúsenosť: Doba sa mení, človek zostáva nemenný.

 

 

 

Ukážka z knihy: Koniec kankánu

 

VYHODILI NAS Z TELEVÍZIE. AK BUDEŠ MAT CAS, ZAVOLAJ. KRIŠTOF.

Esemeska ho prekvapila a chvíľu nechápal, čo to má zna­menať. Z úvah ho vytrhli žraloky. Bolo to silnejšie, ako roz­mýšľať nad tým, čo sa deje v jeho neprítomnosti doma. Tisíce kilometrov ďaleko od tohto ostrova. Dravce sa neľútostne ruvali o každý kúsok. O každú omrvinku, ktorá sa zjavila v ich blízkosti. Ako omámený hľadel na krátku, divokú bitku. V nej sa dokázali presadiť len tie najsilnejšie, najkrutejšie a najbezohľadnejšie.

Domorodec naložil prázdne kade na káru. Pohol sa sme­rom ku kuchyni. Žraloky pochopili, že je koniec. Ešte chvíľu čakali, ale keď sa nič nedialo, lenivo sa vydali na šíry oceán. Cyril sledoval hroty chrbtových plutiev, ktoré pomaly mizli z dohľadu.

Zahasil cigaretu o okraj zábradlia. Kráčal späť do vnútro­zemia a premýšľal, čo sa mohlo stať. Ak mal byť k sebe úprimný, musel priznať, že čosi také podvedome očakával. Cítil to v kostiach už zopár týždňov. Reakcia starého reumatika, ktorému telo signalizuje zmenu počasia. Príchod búrky. Napriek tomu, že obloha je jasná a slnko svieti.

Zastavil sa pri palme, kde si ukryl kokosový orech. Nebol tam. Asi ho niekto našiel a prisvojil si ho. Ani trochu ho to však nemrzelo. Smiešna epizóda v porovnaní s tým, čo sa stalo doma.

Zárodok nešťastia je ukrytý v samej podstate šťastia - prišiel mu na um citát klasika. Ešte pred polrokom mal pocit, že je všetko vyhraté. Všetko, o čo sa usiloval. Jeho kariéra dosiahla vrchol. Politická strana, ktorú verejne podporoval, zvíťazila vo voľbách a zostavila vládu. Mal obdiv publika, vplyvných priateľov. Hojdal sa na vlnách úspechu ľahko a bezpečne. Ako pierko labute, ktoré sa takmer nedotýka hladiny. Zabu­dol, že pod ňou sa nachádza temná hlbočina. Priepasť, ktorá vo svojich útrobách skrýva mnohých stroskotancov...

Hallo, sir,“ oslovil ho ticho domorodec.

Vynoril sa pred ním z húštiny. V rukách zvieral jeho orech, ponúkal mu ho na predaj. Cyril sa naňho začudovane pozrel. Domorodec to pochopil po svojom. Zatriasol kokosom a Cy­ril začul, ako to v jeho útrobách zažblnkalo. Chcel ostrova­novi vysvetliť, že tento plod patrí jemu, že ho už raz kúpil od jeho kolegu a zaplatil zaň. Vzápätí uznal, že na to jeho angličtina nestačí. A vôbec - nemal chuť s niekým sa prieť o takú daromnicu. Vonkoncom nie s úbožiakom, ktorý tu celý týždeň pracuje za niekoľko dolárov.

Zriadenec sa povzbudivo usmieval. Mal krivé, štrbavé zuby, ale ich bieloba bola oslňujúca. Cyril vytiahol peňa­ženku, podal mu päť dolárov. Bankovku nižšej hodnoty pri sebe nemal. Domorodec sa zháčil.

„Only one dollar,“ bránil sa, ale on mu vtlačil peniaze do dlane.

Vystrašene sa poobzeral po okolí. Cyril potľapkal domorodca po pleci a s orechom pod pazuchou kráčal k bungalovu.

Mal by som šetriť, uvažoval cestou. Teraz, keď ma vyhodili z televízie, nezmyselne rozhadzujem... Musel sa nad tou myš­lienkou zasmiať. Za tých niekoľko rokov, čo pracoval v bran­dži, ktorú bulvárni novinári nazývajú šoubiznis, zarobil sto­násobne viac ako za celý doterajší život. Nie, v peniazoch nie je problém. Problém je v tom, prečo práve teraz.

Kráčal k bungalovu, už z diaľky videl, že Lucia sa zobudila. Stála po kolená vo vode, bezradne sa rozhliadala po okolí. Hľadala ho ako dieťa, ktorému sa stratil otecko. Ten výjav ho dojal. Mal štyridsaťjeden rokov, ona o dvadsať menej. Cítil za ňu zodpovednosť.

„Kde si bol?“ kričala.

Ukázal jej orech, potom si priložil k perám ukazovák. Na­ozaj bola ako dieťa. Chvíľu jej trvalo, kým pochopila, že nemá kričať. Tento ostrov bol oázou ticha. Nekonali sa tu ani diskotéky, ktoré tak milovala. Zahanbene zvesila hlavu, pokrčila útle plecia. Stála v mori nehybne ako domorodá skulptúra. Jej opálené telo vyjadrovalo hriešnu nevinnosť. Dievčenskú naivitu, čo sa prebúdza do ženskej rafinovanosti.

„Mali by sme sa rozísť,“ povedala ticho, ale odhodlane. „Nemá to význam.“

Díval sa na ňu, ale v skutočnosti mal pred očami iný obraz: kŕdeľ žralokov, ktoré sa bezohľadne ruvú o každý kúsok chleba...

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055139845
Autor: Rastislav Piško
Rok vydania: 2014
Počet strán: 400
400
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 125x200 mm
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-3984-5
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Koniec kankánu: Prázdne reči veľkohubých politikov
24.9.2014

Hlavným hrdinom nového románu Rasťa Piška Koniec kankánu je Cyril, ktorý sa živil písaním i hovorením. V televízii mal reláciu, do ktorej si pozýval známe osobnosti vrátane politikov a pekne im to tam vedel osladiť...či skôr okoreniť. Neváhal slovne zhodiť ministra, pouťahovať si z neho pre národom. Cyrilova relácia bola sledovaná, žiadaná, vplyvná. Ale pomery sa menia, politici sa striedajú....

viac

Recenzie knihy Koniec kankánu | Rastislav Piško
0%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Koniec kankánu kúpili tieto tituly

Básnik

10,36 € (zľava 20 %)

Popol všetkých zarovná

10,36 € (zľava 20 %)

Knieža Smrť

10,36 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup