Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Mandľovník

4 1
80% (1 recenzia)
od Michelle Cohenová Corasantiová z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 11,90 €
Zľava: 2,38 € (20 %)
Naša cena: 9,52 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Mandľovník

Popis knihy Mandľovník (Michelle Cohenová Corasantiová)

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého.Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu.Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý, a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Práve tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. Mandľovník je inšpiratívny a dojímavý príbeh o odvahe snívať o mieri a práve všetkých detí na vzdelanie.

 

Z anglického originálu The Almond Tree preložil Alojz Keníž.

 

 

 

UKážka z knihy: Mandľovník

 

Baba si vzal palicu a pichal ňou do zeme, kým som sa celkom nevydýchal.

„Od značky pôjdeš rovno,“ vysvetľoval som. Slzy ma oslepova­li, soľ štípala, ale ani za svet by som neodvrátil zrak.

Pred každým krokom baba pichol palicou do zeme. Keď pre­šiel asi tri metre, zastal. Približne meter pred sebou zazrel sestričkinu hlavu. Už na nej nemala kučeravé vlásky. Na miestach, kde jej obhorela koža, vykúkala akási čudná biela hmota. Nemal také dlhé ruky, aby na ňu dočiahol, preto sa prikrčil, predklonil a skúsil znovu. Mama vzdychla. Hlavou mi blyslo, či by ne­mal použiť palicu, ale bál som sa mu to poradiť, možno nechcel s dcérkou tak surovo zaobchodiť.

„Vráť sa,“ prosil ho strýko Kamal. „Riskuješ život.“

„Naše najmladšie deti,“ zvolala mama. Baba takmer padol do­luznačky, ale udržal sa na nohách. „Sú samy doma.“

„Idem ich postrážiť.“ Strýko Kamal sa zvrtol, čo ma potešilo, lebo celú situáciu len zhoršoval.

„Nepriveď ich sem!“ zavolal za ním baba. „V tomto stave ne­smú svoju sestričku vidieť. A nedovoľ ani Nadii, aby sem prišla.“ „Nadia!“ vyriekla mama, akoby počula meno najstaršej dcéry po prvý raz. „Nadia je u vás, Kamal, hrá sa s tvojimi deťmi.“ Strýko prikývol a vykročil k domu.

Mama sedela na zemi pri Abbásovi. Po tvári jej stekali slzy. Brat sa jej držal ako prekliaty a prikovaný k zemi, civel na kúsky, čo zostali zo sestričkinho tela.

„Ichmad, kade mám teraz ísť?“ spýtal sa baba.

Podľa mojej mapy sa mína nachádzala asi dva metre od Ama- linej hlavy. Slnko pálilo, ale striasalo ma od zimy. Bože daj, aby bola mapa presná. Vedel som celkom isto, že míny neukladali systematicky, lebo odjakživa som vo všetkom hľadal systém. Za­kopávali ich náhodne, aby ich bez mapy nik nevedel nájsť.

„Prejdi meter doľava,“ odvetil som, „a znovu sa načiahni.“ Ani som si neuvedomil, že zadržiavam dych. Keď baba zdvihol sestričkinu hlavu, vyrazil zo mňa vzduch ako z ventilu. Vytiahol šatku a zabalil do nej poškodenú hlavičku.

Baba sa načiahol aj za jej rukou, ale ležala priďaleko. Ťažko sa dalo určiť, či ju mala ešte pripojenú k tielku.

Podľa mojej mapy sa medzi ním a jej rukou nachádzala ďalšia mína a teraz bolo len na mne, aby som ho správne nasmeroval popri nej.

Robil presne to, čo som mu vravel, lebo mi dôveroval. Privie­dol som ho tesne k ruke - možno z nej zostala len kosť -, jemne ju zdvihol a zabalil do šatky. Najďalej ležal už len trup.

„Nechoď rovno. Tam je mína. Ukroč doľava.“

Baba si pritisol Amal k hrudi. Prv než urobil krok, pichol do zeme. Viedol som ho celú cestu, najmenej dvanásť metrov. A na­koniec som ho priviedol aj späť.

„Od značky rovno dopredu nie sú míny,“ povedal som. „Ale medzi tebou a rovným smerom sú dve.“

Navádzal som ho dopredu, potom do boku. Po tvári mi stekal pot, a keď som si ho rukou zotrel, zbadal som krv. Vedel som, že krv je sestričkina. Zotieral som si ju znovu a znovu, ale nedala sa zmazať.

Pramene čiernych vlasov otcovi v gučiach padali do tváre. Ne­mal ich prikryté bielou šatkou, lebo nasiakla krvou. Červeň mu rozkvitala aj na bielom šate. Amal držal v náručí tak, ako keď mu zaspala v lone a niesol ju na poschodie. Keď otec vynášal dcérku z poľa, vyzeral ako anjel z rozprávky. Široké plecia sa mu dvíhali a klesali, viečka vlhli.

Mama ešte vždy sedela na zemi a plakala. Abbás ju objímal, ale svoju zásobu slz už vyčerpal. Pripomínal človiečika, čo na ňu dáva pozor. „Baba ju opäť poskladá,“ uisťoval mamu. „On vie všetko opraviť.“

 

 

 

 

 

 

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055139852
Autor: Michelle Cohenová Corasantiová
Rok vydania: 2014
Počet strán: 352
352
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 145x227 mm
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-3985-2
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Mandľovník: Príbeh s potenciálom Majstra šarkanov
10.9.2014

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého...

viac

Recenzie knihy Mandľovník | Michelle Cohenová Corasantiová
80%
1 recenzia

Ohodnoť knihu
20.09.2014, 14:26
3
Situácii s Izraelom a Palestínou veľmi nerozumiem, no v konečnom dôsledku na tom vôbec nezáležalo, pretože sa s výpoveďou knihy dokážem stotožniť - násilie nikdy nie je odpoveď a všetky deti by mali mať právo vzdelávať sa.
Stránky plynuli rýchlo, hoci musím poznamenať, že ma nič vyslovene nenútilo pokračovať. Autorka si nedáva žiadne servítky pred ústa a všetko podáva jednoducho, realisticky a miestami na môj vkus azda až príliš surovo.
Postáv bolo v knihe pomerne dosť a všetky boli vykreslené ľudsky. Tiež sa mi veľmi páčil očividný vývoj, ktorým si niektoré počas deja prešli. Bohužiaľ sa mi však žiadna z nich tak úplne nedostala pod kožu.
Mandľovník je zaujímavý príbeh, má svoju výpovednú hodnotu a rozhodne neľutujem, že som si ho prečítala... Ibaže ma nechytil za srdce a neohúril, chýbalo mi v ňom väčšie napätie a čosi, čo by vo mne zanechalo silnejší výsledný dojem. Nesnažím sa vás od čítania odradiť, pretože kniha stojí za povšimnutie, ale osobne jej nemôžem dať viac než lepšie tri hviezdičky.

Čitatelia si ku knihe Mandľovník kúpili tieto tituly

Cudzoložstvo

8,72 € (zľava 20 %)

Odsúdení prežiť

11,92 € (zľava 20 %)

Knieža Smrť

10,36 € (zľava 20 %)

Mesačné slzy

7,20 € (zľava 20 %)

Chodiaca katastrofa

9,52 € (zľava 20 %)

Psi z Rigy

10,32 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup