Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Jony Ive – Geniálny dizajnér z Apple

5 0
100%
od Leander Kahney z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 13,90 €
Zľava: 2,78 € (20 %)
Naša cena: 11,12 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Jony Ive – Geniálny dizajnér z Apple

Popis knihy Jony Ive – Geniálny dizajnér z Apple (Leander Kahney)

Kniha Jony Ive s podtitulom geniálny dizajnér z Aplle od autora Leandera Kahneyho ponúka príbeh anglického študenta umenia, ktorého handicapom je dyslexia ale jeho obrovský talent ho priviedol k tomu, že sa z neho stala osobnosť. Táto osobnosť zmenila každodenný spôsob ľudskej práce, zábavy i komunikácie.

Jony Ive povedal: „Vytvoriť niečo iné a nové je jednoduché. Oveľa ťažšie je niečo skutočne zdokonaliť“.

Keď sa skoro pred dvadsiatimi rokmi v roku 1997 Steve Jobs opäť vrátil do spoločnosti Apple ako jej výkonný riaditeľ mal úlohu, ktorá nebola veľmi ľahká a nikto mu ju určite nezávidel. Mal od základu zmeniť firmu, ktorú sám založil. V centrále spoločnosti stretol unaveného britského dizajnéra, ktorého stôl sa prehýbal pod veľkou kopou rôznych náčrtov a projektov. Vtedy Stevovi Jobsovi došlo, že tento skrytý talent, by mu mohol pomôcť  dostať spoločnosť z dna na vrchol.

Týmto dizajnérom bol Jony Ive. Steve Jobs a Jony Ive priiesli svetu legendárny iMac, iPod, iPad a iPhone – výrobky, po ktorých je svet lačný. Práve tieto produkty zo spoločnosti Apple urobili firmu obrovskej hodnoty a silnú celosvetovú značku. Nastala revolúcia v celom technologickom odvetví. Vtedy sa Jony Ive stal najdôležitejším technologickým vynovovateľom na celom svete. Jony získal i mnoho celosvetových ocenení za dizajn. Podľa časopisu Time je zaradený medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta a získal i čestný rytiersky rad.

Toľko úspechov a tak málo informácií o tomto skvelom geniálnom človeku. Steve Jobs ho nazval svojim „duchovným partnerom“ v Aplle. Nech sa páči, stačí sa len začítať do knihy Jony Ive a dozviete sa viac o jeho príbehu. 

 

Z anglického originálu Jony Ive preložil Matej Duman.

 

 

Ukážka z knihy: Jony Ive

 

Ojedinelé sponzorstvo

Jony mal iba šestnásť rokov, keď si jeho talent začal všímať dizaj­nérsky svet.

Philip J. Gray, riaditeľ jednej z najlepších londýnskych dizajnér­skych firiem Roberts Weaver Group, si na jednej učiteľskej konfe­rencii všimol jeho práce.

Mike Ive ako hlavný inšpektor jej veličenstva pre dizajn organi­zoval konferenciu na podporu vyučovania dizajnu v rámci celoštát­nych osnov. Keď prišiel Phil Gray, hlavný rečník podujatia, prvýkrát uvidel Jonyho diela.

Vo foyer konferencie bola nainštalovaná malá výstava dizajnér­skych prác stredoškolských študentov. Medzi vystavenými práca­mi bolo aj niekolko Jonyho výtvorov. Graya ihneď upútali Jonyho náčrty zubných kefiek. Ako sa neskôr vyjadril, zaujali ho „jemné línie ceruzky a pasteliek“ a „kvalita myslenia a analýzy“, ktorá bola z tvorby mladého študenta dizajnu jasne viditeľná.

„Jeho práca vyčnievala, pretože bola veľmi vyzretá na šestnásť- či sedemnásťročného študenta,“ vyjadril sa Gray. „Uvidel som výni­močný talent. Mike odpovedal: ,To ma teší, pretože to robil môj syn Jony."

Pre svoj projekt v druhom ročníku si Jony vybral dizajn spätné­ho projektora. Od študentov dizajnu a technológií sa očakávalo, že vytvoria prvotný koncept, doladia ho, urobia prezentačné nákresy a model, a ak to bude možné, zostroja aj skutočný produkt. Nešlo teda iba o teoretické cvičenie na papieri: bol to komplexný proces dizajnovania - od konceptu až po zhotovenie.

Projekt si tiež vyžadoval prieskum trhu. Jony si bol vedomý toho, že spätné projektory vtedy boli bežnou výbavou škôl a firiem. Stáli na učiteľských katedrách a na stenu alebo bielu tabuľu premietali obraz z transparentných fólií. Všadeprítomné prístroje boli veľké a neforemné, Jony sa však na základe prieskumu trhu rozhodol, že existuje priestor aj na prenosný model.

Nadizajnoval ľahký spätný projektor, ktorý sa dal zbaliť do mat­ne čierneho kufríka s limetovozelenou ozdobou. Vysoko prenos­ný a veľmi moderne vyzerajúci - úplný opak vtedajších nemotor­ných a na funkčnosť zameraných stolných spätných projektorov. Po otvorení veka sa ukázala plocha s Frenselovou šošovkou so zväčšovacím sklom a podsvietením. Prístroj fungoval ako tradič­né spätné projektory: transparentné fólie uložené na ploche sa prostredníctvom série zrkadiel a zväčšovacích skiel zobrazovali na stenu.

Učiteľ a priateľ Mika Iva Ralph Tabberer bol uchvátený, keď prvý­krát uvidel Jonyho projektor. „Jeho hydraulické časti boli tak dobre zostrojené, že sa rozostavili takmer akoby s úľavou. Videl som, že zárodok talentu v Jonathanovi sa derie von.“

Učiteľom vo Waltone sa Jonyho práca páčila a spolu s projektmi niekoľkých ďalších študentov sa ju rozhodli prihlásiť do celoštátnej súťaže. V tom roku mal o Cene mladého architekta roka, ktorú sponzoroval Britský výbor pre dizajn, rozhodovať medzinárodne známy architekt a dizajnér interiérov Terence Conran. Do prvého kola mohli účastníci prihlásiť grafiky, kresby a fotografie. Najzaují­mavejšie boli vybraté do ďalšej časti súťaže.

Jonyho prenosný spätný projektor sa dostal do druhého kola. Predtým ako svoj projekt poslal na ďalšie posúdenie, zobral si ho, aby ho mohol ešte raz na záver vyčistiť a vyleštiť. Keď ho však skla­dal dokopy, z nepozornosti vložil opačne šošovku. To malo za násle­dok, že projektor namiesto premietania ostrého obrazu vrhal cez Frenselovu šošovku rozmazané svetlo na všetky strany, obraz bol teda nečitateľný. Takto znehodnotený prístroj porotcovia nakoniec vylúčili. Aj tak však jeho myšlienka bola unikátna. Hoci nevyhral, onedlho sa na trhu objavil podobný prenosný spätný projektor.

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055138510
Autor: Leander Kahney
Rok vydania: 2014
Počet strán: 344
344
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 125x200 mm
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Osobnosti
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-3851-0
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Jony Ive: Génius v pozadí najväčších produktov Apple
19.9.2014

Leander Kahney sa spoločnosti Apple venuje viac ako desať rokov a napísal o nej a jej nasledovateľoch tri uznávané knihy, vrátane Ako uvažuje Steve Jobs a Kult Macu. Teraz je tu jeho novinka Jony Ive – Geniálny dizajnér z Apple, príbeh o mladom dizajnérovi, na ktorého Steve Jobs narazil kedysi v roku 1997, keď plánoval kompletne zmeniť firmu. 

viac

Recenzie knihy Jony Ive – Geniálny dizajnér z Apple | Leander Kahney
100%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Jony Ive – Geniálny dizajnér z Apple kúpili tieto tituly

Templárske rozprávky

5,52 € (zľava 20 %)

Marťan

11,92 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup