Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Hľadá sa Elizabeth

4 1
90% (1 recenzia)
od Emma Healeyová z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 12,90 €
Zľava: 2,58 € (20 %)
Naša cena: 10,32 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Hľadá sa Elizabeth

Popis knihy Hľadá sa Elizabeth (Emma Healeyová)

Kniha Hľadá sa Elizabeth od autorky Emmy Healeyovej rozpráva príbeh staručkej pani Maud Hroshamovej. Pani je už vo veku, kedy stráca pamäť a tiež je stále ťažšie pre ňu, aby sa o steba postarala. Aj cez toto všetko nechce zabudnúť na svoju najlepšiu a najbližšiu kamarátku Elizabeth, o ktorej si Maud myslí, že sa stratila a je vo veľkom živote ohrozujúcom nebezpečenstve. Starú pani Maud ale nikto nepočúva, ani jej vlastná dcéra Helen, ani polícia a dokonca ani nie veľmi milý Peter,  ktorý je syn pani Elizabeth. Keďže Maud má už aj problémy s pamäťou, prichystá si lístočky, na ktoré si všetko pozapisuje aby na nič nezabudla a chce konať a hľadať Elizabeth na vlastnú päsť. Je si istá, že Elizabeth potrebuje pomoc a tak sa vydáva na cestu hľadania pravdy aby tak zachránila svoju srdcu blízku milovanú priateľku. Táto myšlienka ju ale natoľko opantá, že Maud začína strácať zmysel pre realitu a prítomnosť.  Kroky a stopy, ktoré nachádza, ju vedú smerom do jej vlastnej minulosti a tam nachádza iné nevyjasnené zmiznutie jej vlastnej sestry Sukey. Tá sa stratila chvíľu po skončení druhej svetovej vojny. Maudina zmätené mysel je zahlcovaná živými spomienkami spred viac ako päťdesiatich rokov a pri pátraní po kamarátke Elizabeth, krok za krokom nachádza nové nečakané skutočnosti. Mohlo by tajomstvo zmiznutia Sukey pomôcť pri hľadaní Maudienej kamarátky Elizabeth?

 

 

Z anglického originálu preložila Elena Diamanatová.

 

 

 

 

 

Ukážka z knihy: Hľadá sa Elizabeth

 

Zdvihla do výšky plastovú tašku. „Prečo by Carla ne­chala konzervy s broskyňovým kompótom v predizbe?“ Neznížila hlas, hoci sme v tej istej izbe, a drží tašku vy­soko vo vzduchu. „Nesmieš chodiť nakupovať. Poveda­la som ti, že ti prinesiem všetko, čo potrebuješ. Chodím k tebe každý deň.“

Určite ju nevídam tak často, no neprotirečila som jej. Spustila ruku a taška jej oblúkom narazila do nohy.

„Sľúbiš mi to? Nebudeš nakupovať potraviny?“ „Neviem, prečo by som to robila. Povedala som ti, že to musela priniesť Carla. Mimochodom, keď si chcem kúpiť broskyňový kompót, tak si ho kúpim.“ Tá veta sa mi zdá povedomá, no netuším prečo. „Keby som chcela pestovať tekvicu, kde by som ju mala zasadiť?“ spýtala som sa a ob­rátila som zoznam potravín k svetlu.

Helen s povzdychom vyšla von, ja som vstala a nasledo­vala ju. V predizbe som zastala; odniekiaľ sa šírilo hučanie. Netuším, čo to je, neviem, odkiaľ prichádza. V kuchyni som ten zvuk už nepočula. Všetko je tu veľmi čisté, riady sú na poličke, ale nemyslím si, že som ich ta dala ja. A príbor, ktorý rada používam, je umytý. Keď som otvorila skrinku, vyleteli z nej dva útržky papiera a spadli na zem. Na jednom je recept na bielu omáčku a na druhom je napísané Hele­nino meno a pod tým nejaké číslo. Zo zásuvky som vybrala lepiacu pásku a papieriky som znovu prilepila. Možno dnes urobím bielu omáčku, ale najprv si dám šálku čaju.

Zapla som varič s čajníkom. Viem, ktorý gombík to je, lebo niekto ho označil nápisom CAJNIK. Vybrala som šálky a mlieko a z nádoby s nápisom CAJ čajové vrecko. Pri výlevke je napísané: Káva podporuje pamäť. To je moje písmo. Chcela som si zaniesť šálku do obývačky, no vo dve­rách som zastala. V hlave mi rachotí. Možno ten zvuk prichádza zhora. Podišla som k zábradliu, ale keď chcem vyjsť nahor, musím sa držať oboma rukami, preto som odložila šálku na poličku v predizbe. Zdržím sa iba minútku.

Moja izba je slnečná, vládne v nej pokoj, ak si odmys­líme vrčanie kdesi v dome. Zavrela som dvere a sadla si k toaletnému stolíku pri okne. Všade na dečkách a v por­celánových mištičkách je bižutéria; teraz už okrem snub­ného prsteňa nenosím pravé šperky. Celých viac ako päť­desiat rokov som si ho nemusela dať upraviť. Patrikovi sa obrúčka zarezávala do mäsa, až sa mu vydúval článok prsta; odmietol si ho dať prepíliť a márne som mu ho na­tierala maslom, ani sa nepohol. Tvrdil, že prsteň je s ním zrastený, čo je dôkaz pevného manželstva. Ja som tvrdila, že je to dôkaz, že sa o seba nestará. Patrik mi povedal, aby som sa radšej starala o svoju obrúčku, lebo mi tancuje na tenkom prste, ale v skutočnosti mi bola vždy akurát a ani raz som ju nestratila.

Helen vraví, že strácam šperky a väčšinu cenných kúskov si spolu s Katy vzali, aby boli „v bezpečí“. Je mi to jedno. Napokon, zostanú v rodine a navyše nemajú veľkú hodno­tu. Najdrahší bol zvláštny zlatý prívesok s hlavou kráľovnej Nefertiti, ktorý Patrik priniesol z Egypta.

Navliekla som si na ruku ošúchaný plastový náramok a pozrela sa do zrkadla. Pohľad na vlastnú podobu ma za­každým šokuje. Nikdy som nechcela uveriť, že zostarnem, rozhodne nie takto. Pokožka okolo očí a koreňa nosa je neuveriteľne zvráskavená. Pripomína mi kožu jašterice. Takmer si nepamätám, ako som vyzerala kedysi, vynárajú sa mi len záblesky predstáv. Dievčatko s bucľatými lícami pred zrkadlom si prvý raz vyberá z vlasov natáčky, bledá mladá žena v zábavnom parku hľadiaca do zelenej rieky, unavená matka s neupravenými vlasmi, napoly odvrátená

od okna vlaku, usilujúca sa odtrhnúť od seba klbčiace sa deti. V spomienkach sa vždy mračím, nečudo, že mám zvráskavené čelo. Moja mama mala do smrti hladkú bros­kyňovú pokožku, hoci mala dosť dôvodov mať viac vrások ako iní. Možno to súviselo s tým, že nepoužívala mejkap; tuším sa to vraví aj o rehoľných sestrách.

Teraz ani ja nepoužívam mejkap a nikdy som si nemaľo- vala pery rúžom, neznášala som to. Dievčatá v ústredni sa mi preto vysmievali a ako mladá žena som kedy-tedy nejaký rúž vyskúšala, požičala som si od kamarátky alebo som sa namaľovala rúžom, čo som dostala na Vianoce, no po chvíľ­ke som si ho zasa zotrela. Aj teraz mám v zásuvke rúž od Helen alebo od Katy a tak som ho vybrala, otvorila a veľmi opatrne naniesla na pery. Naklonila som sa tesne k zrkadlu, aby som si nezababrala zuby. Niektoré staré ženy so žltými protézami a tmavými viečkami majú rúž rozmazaný po tvári a obočie namaľované do vysokého oblúka. Radšej umriem, než by som vyzerala ako ony. Pevne som zovrela pery. Mám ich pekné žiarivé, len trochu popraskané a som veľmi smäd­ná. Najvyšší čas, aby som si spravila šálku čaju.

Hodila som rúž späť do zásuvky a skôr ako som zišla dolu, prevliekla som si cez hlavu dlhý perlový náhrdelník. Samozrejme, nie sú to pravé perly. Keď som otvorila dvere, začula som hlasný hukot. Netuším, čo to môže byť. Ako som schádzala dolu schodmi, hluk sa zosilňoval. Na konci schodov som zastala, no nič som nevidela. Nazrela som do obývačky. Hukot bol čoraz hlasnejší. Pomyslela som si, či to nie je v mojej hlave, či sa mi v nej niečo neuvoľnilo. Hluk narastal a vibroval. A potom zrazu zanikol.

„A je to. Povysávala som ti.“ Helen stála pri jedálenských dverách a navíjala šnúru od vysávača. Ústa sa jej skrútili do úsmevu. „Niekam sa chystáš?“ spýtala sa.

 

 

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055139432
Autor: Emma Healeyová
Rok vydania: 2014
Počet strán: 304
304
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 125x200 mm
Dátum plánovaného vydania: 25.8.2014
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Svetová súčasná, Román pre ženy
ISBN: 978-80-551-3943-2
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Hľadá sa Elizabeth: Čo sa s ňou stalo?
27.8.2014

Predstavte si, že máte vyše osemdesiat rokov a vaša najlepšia priateľka Elizabeth odrazu nereaguje na volanie ani neotvára dvere, keď naliehavo klopete. Spozorujete nákladné auto naložené jej majetkom a nepríjemného syna vašej priateľky, ktorého váš záujem otravuje a hnevá. Nejasne tušíte, že starej priateľke sa stalo niečo zlé...

viac

Recenzie knihy Hľadá sa Elizabeth | Emma Healeyová
90%
1 recenzia

Ohodnoť knihu
27.08.2014, 11:06
4
zaujímavá novinka. Knižka je napínavá a obostretá rúškom tajomstva...

Čitatelia si ku knihe Hľadá sa Elizabeth kúpili tieto tituly

Benátska babica

9,52 € (zľava 20 %)

Len počúvaj

10,39 € (zľava 20 %)

Súboj kráľov

19,92 € (zľava 20 %)

Karambol

6,39 € (zľava 20 %)

Nikdy

8,72 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup