Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Mysli ako freak

5 1
100% (1 recenzia)
od Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 12,95 €
Zľava: 2,59 € (20 %)
Naša cena: 10,36 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Mysli ako freak

Popis knihy Mysli ako freak (Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner)

Séria Freakonomics obsahuje tieto knihy:

SuperFreakonomics

Freakonomics

Mysli ako freak


 

 

Autori Freakonomics zmenili spôsob, akým sa pozeráme na svet. Vo svojej tretej knihe sa zamerali na to, čo čitateľov prvých dvoch zaujímalo najviac – existuje spôsob, ako sa naučiť vidieť veci inak ako vyzerajú? Levitt s Dubnerom veria, že áno a ukazujú, ako sa naučiť myslieť ako freak.
Aj tentoraz kladú množstvo netradičných otázok, napríklad:

Prečo vedia americkí školáci menej ako estónski?
Je ťažké vynikať v niečom, čo nerobíte radi?
Prečo sa nigérijskí podvodníci priznávajú, že sú z Nigérie?
Prečo je také ťažké povedať „Neviem”?
Chutia drahšie vína naozaj lepšie?
Prečo sa oplatí, ak sa k ľuďom správate slušne

Ako zvyčajne nie je pre nich tabu žiadna téma, s ľahkosťou sa presúvajú od zdanlivo okrajových až ku globálnym témam. Týkajú sa biznisu či filantropie, športu aj politiky, všetko s cieľom zbaviť nás bežných myšlienkových návykov, ktoré zvyčajne vedú len k bežným, často neúčinným riešeniam.

 

 

 

 

 

 

Ukážka z knihy: Mysli ako freak

 

Predpokladajme, že niektorí sú vinní a niektorí sú nevinní. Ako sme poznamenali predtým, vin­ník i nevinný často reagujú na rovnaký podnet rozlične. Čo si myslia vinní Adamovia a nevinní Adamovia v takomto prípade?

Vinný Adam si pravdepodobne myslí niečo ako toto: Boh vie, že som vinný. Ak podstúpim skúšku pravdy, hrozne sa zmrzačím. Nielenže pôjdem do väzenia a budem musieť zaplatiť pokutu, ale navyše strávim zvyšok života v boles­ti. Nuž by som možno mal priznať svoju vinu a vyhnúť sa Božiemu súdu.

A čo by si pomyslel nevinný Adam? Boh vie, že som nevinný. Podstúpim skúšku pravdy, pretože Boh by nikdy nedopustil, aby mi táto žeravá kliatba ublížila.

Čiže viera v to, že Boh zasiahne pri ich súdnom pro­cese formou skúšky pravdy (ako píše Leeson) „vytvorila si­tuáciu, v ktorej boli len nevinní obvinení ochotní podstúpiť skúšku pravdy“. To môže vysvetliť, prečo 100 z 308 skúšok pravdy nevykonali: obvinení sa v týchto prípadoch dohod­li so žalobcom (aspoň v mnohých prípadoch to môžeme predpokladať), pretože obvinený bol vinný a uvedomil si, že bude lepšie, ak prijme trest a vyhne sa dodatočnému spáleniu.

A čo sa stalo s naším pastierom Adamom? Povedzme, že neotrávil Ralfove ovce a Ralf to naňho narafičil. Ako sa to s ním skončí? V čase, keď stál v kostole pred bublajúcim kot­lom a modlil sa o milosť, kňaz pravdepodobne zistil, že Adam je nevinný. Nuž zmanipuloval podľa toho skúšku pravdy.

Ale nezabúdajme na tých 78 obvinených, ktorí sa podľa údajov obarili a následne na nich uvalili pokutu alebo ich poslali do väzenia. Čo sa stalo v týchto prípadoch?

Najlepšie vysvetlenie, aké vám vieme ponúknuť, je: (1) kňazi verili tomu, že títo obvinení sa skutočne previnili, alebo (2) kňazi museli prinajmenšom udržať zdanie toho, že Boží súd skutočne funguje, lebo inak by sa vystavili hrozbe straty právomoci triediť nevinných a vinníkov - a tak týchto ľudí obetovali.

Mali by sme aj poznamenať, že hrozba by stratila svoju moc, ak by obvinení neverili vo všemocného a vševediaceho Boha, ktorý trestal vinníkov a omilostil nevinných. Ale dejiny tvrdia, že väčšina ľudí v tom období verila vo všemocného a spravodlivého Boha.

Čo nás privádza k najbizarnejšiemu zvratu v príbehu: ak stredovekí kňazi skutočne manipulovali skúšky pravdy, znamená to, že boli jedinými zo zúčastnených, ktorí neverili, že existuje vševediaci Boh? Alebo verili, že ak aj existuje, má dostatočnú vieru v svojich kňazských zástupcov a vníma ich manipulácie ako súčasť božského hľadania spravodlivosti?

Aj vy sa môžete zahrať raz za čas na Boha, musíte sa však naučiť zriadiť samoplejúcu záhradu.

Povedzme, že pracujete v spoločnosti, ktorá najíma stovky nových zamestnancov ročne. Prijímanie nových ľudí vyžaduje mnoho času a peňazí najmä v priemyselných odvetviach, v ktorých pracovníci prichádzajú a odchádzajú. V maloob­chode je napríklad fluktuácia zamestnancov približne 50 per­cent ročne, pokiaľ ide o zamestnancov rýchleho občerstvenia, dosahuje miera fluktuácie takmer 100 percent.

Nie je prekvapujúce, že zamestnávateľom záleží na ze­fektívnení prijímacieho procesu. Uchádzači o zamestnanie môžu vyplniť žiadosť o zamestnanie na internete za dvadsať minút z pohodlia svojich domovov. Úžasné správy, však?

Možno nie natoľko. Takýto jednoduchý proces uchá­dzania sa o zamestnanie môže pritiahnuť ľudí, ktorí majú minimálny záujem zamestnať sa na danom mieste a ktorí síce vyzerajú na papieri dobre, ale nie je pravdepodobné, že by sa v spoločnosti nadlho ohriali, ak ich prijmú.

Čo ak by zamestnávatelia namiesto zjednodušovania procesu daný proces nepotrebne sťažili - povedzme, že by vymysleli 60-minútové či 90-minútové vyplňovania žiadosti o zamestnanie, ktoré „vypleje“ diletantov?

Prihrali sme tento nápad niekoľkým spoločnostiam, ale ani jedna z nich nezareagovala. Prečo? „Ak by sme proces uchádzania o zamestnanie predĺžili,“ tvrdili, „prihlásilo by sa nám menej záujemcov.“ To je, samozrejme, presne to, o čo nám išlo: spoločnosť sa totiž okamžite zbaví uchádzačov, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou nebudú chodiť do práce včas alebo po pár týždňoch dajú výpoveď.

Vysoké školy a univerzity však nepochybujú o tom, že uchádzačov o štúdium mučia. Len sa zamyslite nad tým, kolko práce musí stredoškolák spraviť, aby o ňom čo i len uvažovali ako o kandidátovi na štúdium na slušnej vysokej škole. Ro­zdiel medzi vysokou školou a uchádzačmi o prácu je zvlášť výrazný, keď vezmete do úvahy, že uchádzačovi o zamestnanie budú po prijatí platiť, zatiaľ čo uchádzač o štúdium bude za privilégium navštevovania danej školy platiť.

Tento fakt však pomáha vysvetliť, prečo je vysokoškolský titul stále taký cenný. (V Spojených štátoch zarába pracovník s bakalárskym titulom o 75 percent viac ako niekto, kto má len maturitu.) Aký druh signálu vysiela vysokoškolský dip­lom potenciálnemu zamestnávateľovi? To, že jeho držiteľ je ochotný a schopný splniť všakovaké spletité úlohy, s ktorými sa vytasia, a neutečie pri prvých náznakoch problémov.

Čiže okrem šance, že spoločnosť donúti pracovať každého uchádzača o zamestnanie rovnako tvrdo ako uchádzača o štúdium, existuje rýchly, šikovný a lacný spôsob, ako vyplieť zlých zamestnancov?

Podrobnosti

Autor: Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner
Rok vydania: 2014
Počet strán: 256
256
Typ tovaru: Pevná väzba
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 150x230mm
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Ezoterika

Zaujimavé články ku knihe

Kniha My: Ako oživiť upadajúce manželstvo?
15.6.2015

Čo s dvadsaťročným manželstvom vedca a maliarky, keď rodinné hniezdo ostane prázdne? Pomôže mu okružná cesta po Európe?Alebo je už neskoro?

viac
Umenie vidieť veci inak ako vyzerajú
9.7.2014

Len mesiac po americkom vydaní vychádza v slovenčine jedna z najočakávanejších kníh sezóny, tretí diel Freakonomics. Jej názov je Mysli ako freak a autori opäť ponúkajú množstvo bizarných príbehov. Napríklad ukazujú, ako sa stať svetovým šampiónom v jedení hotdogov, či ako spevák skupiny Van Halen šikanoval usporiadateľov koncertov žiadosťami o hnedé lentilky (v skutočnosti mu išlo o bezpečnosť na štadióne)....

viac

Recenzie knihy Mysli ako freak | Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner
100%
1 recenzia

Ohodnoť knihu
09.07.2014, 10:47
0
zaujimavá knižka, zaujali ma hlavne fakty o drahých vínach a nigérijskí podvodníci....

Čitatelia si ku knihe Mysli ako freak kúpili tieto tituly

Liečebný kód

10,32 € (zľava 20 %)

Chlapec v sukni

7,96 € (zľava 20 %)

Pán Smraďoch

7,96 € (zľava 20 %)

Roosevelt

3,72 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup