Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Jozef Bednárik

4 5
95% (5 recenzií)
od Andrea Coddington z vydavateľstva IKAR, a.s
IKAR, a.s
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 14,90 €
Zľava: 2,98 € (20 %)
Naša cena: 11,92 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Jozef Bednárik

Popis knihy Jozef Bednárik (Andrea Coddington)

Kniha o Jozefovi Bednárikovi naozaj stojí za to! Prevedie čitateľa celým životom Jozefa Bednárika, predstaví jeho rodičov, kolegov, kamarátov. V knihe je množstvo nepublikovaných fotografií z čias Bednárikovho účinkovania v divadle. Množstvo fotografii pochádza aj z divadla v Zelenči kde Jozef nielen účinkoval ale neskôr aj režíroval. Divadlo počas pôsobenia Bednárika v režiserskej funkcii záskalo množstvo ocenení nielen za réžiu. Jozef Bednárik mal talent robiť veci inak a prinášať ľudom zážitky a radosť. Mnohý ho milovali aj keď si to občas svojim správaním nezaslúžil.... viac sa dozviete v novej knihe venovanej pamiatke neobyčajného človeka - Jozefa Bendárika.

 

Jozef Bednárik bol herec, cestovateľ, režisér, tanečník a humorista. Človek, ktorého charakterizoval extrémizmus vo všetkom – v láske, názoroch, bezuzdnom jedení i chronickom diétovaní.

Prečítajte si knihu jeho životnej cesty, ktorú režíroval on sám. V knihe sa dočítate o jeho životnej ceste, od narodenia až po nečakanú smrť.

 

Môžete sa tešiť na množstvo ešte nepublikovaných fotografii, príbehov, stretnutí so zaujimavími ľudmi, postrehov a krátkych príhod, ktoré vznikli pri režírovaní divadelných predstavení. Kniha je plná autentických výpovedí a zážitkov,ale aj úprimných vyjadrení rodiny, kamarátov a hviezd českého a slovenského divadla.

 

Ocenenia Jozefa Bednárika:

1986 zaslúžilý umelec

1998 Krištáľové krídlo za inscenáciu Fidlikant na streche

2007 Za celoživotné dielo mu bola udelená Cena mesta Nitra

2010 Cena Pavla Straussa za rok 2010

 

Na festivaly v Edinburgu získal cenu  kritiky za najlepšiu hudobnú inscenáciu Fausta a Margaréty

 

Jozef Bednárik a jeho tvorba:

1979: Federico García Lorca: Dom Bernardy Alby - DAB Nitra

1980: Anton Pavlovič Čechov: Dve duše - Divadlo pod hradom pri DAB Nitra

1980: Thomas Mann: Tristan - Divadlo pod hradom pri DAB Nitra

1981: William Shakespeare: Titus Andonicus - DAB Nitra

1981: Kozma Prutkov: Fantázia - DAB Nitra

1982: Vincent Šikula  - Darina Kárová  - Jozef Bednárik: Šikuliáda - DAB Nitra

1983: Katarína Párnická  - Jozef Mokoš: O cárovi Saltánovi - DAB Nitra

1983: Eurípídes: Trójanky - DAB Nitra

1983: Frank Wedekind: Jarné prebudenie - DAB Nitra

1984: Michail Bulgakov: Zojkin byt - DAB Nitra

1985: Henrik Ibsen: Strašidlá - DAB Nitra

1986: Andrej Ferko: Proso - DAB Nitra

1986: Molière: Meštiak šľachticom - DAB Nitra

1987: Andrej Ferko: Noc na zamrznutom jazere - DAB Nitra

1988: Maurice Maeterlinck  - Juraj Bindzár: Modrý vták - DAB Nitra

1989: Eugene O`Neill: Smútok pristane Elektre - DAB Nitra

1993: Petr Malásek: Malý pán Friedmann/Psycho - Balet ND Praha

1993: Willy Russel: Pokrvní bratia - Nová Scéna Bratislava

1994: Andrew Lloyd Weber  - Tim Rice: Jozef a jeho zázračný farebný plášť - Nová Scéna Bratislava

1994: Čajkovskij - Balet ND Praha

1994: Charles Gounod: Roméo et Juliette - Opera ND Praha

1995: Léo Delibes: Coppélia - Balet ND Praha

1997: Giuseppe Verdi: Don Carlos - Opera SND Bratislava

1998: Joseph Stein  - Jerry Bock  - Sheldon Harnick: Fidlikant na streche - DAB Nitra

1998: Petr Malásek: Isadora Duncan - Balet ND Praha

1999: Georges Bizet: Carmen - Opera ND Praha

2001: Joseph Stein  - John Kander  - Fred Ebb: Grék Zorba - DAB Nitra

2001: Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni - Opera SND Bratislava

2002: Jerry Herman  - Harvey Fierstein: Klietka bláznov - Nová Scéna Bratislava

2003: Gioacchino Rossini : Popoluška - Opera SND Bratislava

2003: Jozef Paštéka  - Vašo Patejdl  - Kamil Peteraj: Adam Šangala - DAB Nitra

2004: Gaetano Donizetti: Dcéra pluku - Opera SND Bratislava

2004: Terrence McNally, David Yazbek: Donaha! - Nová Scéna Bratislava

2004: Joseph Stein  - John Kander  - Fred Ebb: Kabaret - DAB Nitra

2006: Puccini: Turandot, Opera SND, Bratislava

2006: Harburg – Saidy – Lane: Divotvorný hrniec, DAB v Nitre

 

 

DAB - Divadlo Andreja Bagara

 

 

Viac o živote Jozefa Bednárika:


* 17.09.1947 Zeleneč
22.08.2013 Bratislava

 

Mal byť aranžérom

Na začiatku kariéry nechceli rodičia Jozefa Bednárika ani len počuť o tom, že by sa živil hereckým chlebíčkom. Túžili z neho mať aranžéra. Raz, keď prišla jeho mama na skúšku do divadla, zostala v šoku. O Béďovi totiž bolo známe, že v pracovnom zápale používal vulgarizmy. Nešetril nimi ani vtedy. Sám sa k téme "vybraných slov" v minulosti vyjadril pre týždenník Plus 7 dní. „Pri robote, keď sa tvorí, to prišlo. Ale to len preto, aby som nedostal infarkt,“ ospravedlňoval svoj temperament. Na pódiu však nemali neslušnosti miesto. „Viete, ja som také inscenácie nepreferoval. Myslím si, že je umnejšie hovoriť metaforicky. Dnes je taká doba, ako keby sa podobenstvo už nenosilo. Všetko musí byť odtlačok života, možno trochu príliš surové, naturalistické. Ale ak niekto pociťuje potrebu povedať to takto, neodsudzoval by som ho. Len v televízii to musí byť prístupné po polnoci a v divadle nad 18 rokov,“ povedal pre spomínaný časopis.


Nesplnený sen

Hoci Jozef Bednárik zrealizoval počas svojho života takmer úplne všetko, čo chcel, predsa len mal v muzikálovej oblasti nesplnené sny. Jeho veľkou túžbou, ktorá sa mu už bohužiaľ nepodarí naplniť, bolo režírovanie slávnych Les Miserábles – Bedárov od Victora Huga. V poslednom roku pred odchodom do dôchodku sa mi už zdalo, že sa nám v Bratislave podarí uviesť tento hudobno-divadelný zázrak v Opere SND, ale niektorí ľudia po ňom asi netúžili tak ako ja. Druhým nesplneným snom je muzikál Nine podľa filmu Osem a pol od Federica Felliniho,“ povedal v minulosti pre časopis Slovenka.


Ženy a Jozef Bednárik

Jozef Bednárik prežil svoj život bez partnerky. Prekvapivé je, že sa chcel počas svojho života oženiť hneď dvakrát. „Neurobil som tak preto, lebo neviem, kto by pri mne vydržal. Tak poviem, ako je,” reagoval na túto tému režisér. „Potom som to v podstate prežrel, že to asi nebude dobré. A teraz, keď sa s tou jednou osobou stretávam, bozkávam sa vždy v zrkadle - ‚Dobre, že si sa s ňou neoženil.‛ Ale pozor - potom je ešte ďalšia, a to je bohatá dáma, ktorá teraz sponzoruje umenie. To bol môj druhý pokus o ženbu,“ dodal. Spomínanú tému rozoberal Bednárik spoločne so svojím obľúbeným žiakom Viktorom Horjánom v jeho talkšou, kde sa nevyhli ani otázkam sexuálnej orientácie. Nimi však umelec vyvrátil akékoľvek špekulácie. „Orson Welles raz povedal, že režiséri po šesťdesiatke začnú mať radšej Rómeov ako Júlie, ale nie je to tak. Som len priaznivec gayskej komunity, ktorá nám veľa dala, ale gay nie som,“ prekvapil otvorenosťou Bednárik.


Vášne a závislosti

Režisér bol v spoločnosti veľmi obľúbený, málokto však vie, že miloval samotu. „Vyhľadávam ju. Spríjemňujú mi ju dobré herečky v divadle, kuchárske umenie a cestovanie,” prezradil v rozhovore pre Plus 7 dní Bednárik. Zaujímavosťou je, že u seba doma návštevy zväčša neprijímal. „Navonok chcem pôsobiť ako ten, čo nemá bordel. Ale u mňa sa niekedy v dreze začne vytvárať papleseň štetkovitá, penicilín,“ vtipkoval milovník šálov. Týchto módnych doplnkov mal doma zhruba 200 kusov. Nosil ich vraj preto, aby odpútavali pozornosť od veľkého brucha. Bednárikovou veľkou závislosťou boli aj umelé sladidlá. Každý nápoj si vždy poriadne osladzoval a pridával ešte aj vanilku. Jeho obrovskou vášňou bolo aj spomínané cestovanie. Seychelly či Maldivy ho však nikdy nelákali. „Veď tam ani divadlo nemajú! A úprimne? Pražiť a močiť sa medzi slovenskými pseudocelebritami na Maldivách? No, viete si ma predstaviť? Ja nie! Fuj! uzavrel.

 

 

http://youtu.be/LzR_jG_biQY

Podrobnosti

Vydavateľstvo: IKAR, a.s
EAN: 9788055139456
Autor: Andrea Coddington
Rok vydania: 2014
Počet strán: 432
432
Typ tovaru: Pevná väzba s prebalom, matná
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 145x227 mm
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Osobnosti
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-3945-6
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Divoké kone: Andrea Coddington a jej nový román
11.9.2015

Jedna z najobľúbenejších slovenských autoriek Andrea Coddington napísala knihu podľa televízneho seriálu. Spraviť z najsledovanejšieho jojkárskeho seriálu Divoké kone knihu, ktorá presne vystihne atmosféru seriálu, postavy a ich charaktery...to bola výzva, ako priznala sama Andrea, no podarilo sa. Kniha Divoké kone ponúka všetko to, čo seriál . lásku, nenávisť, zradu aj smrť. 

viac
Posledná možnosť: Nakúpte bestsellery v akcii a dostanete darček!
25.5.2015

Vyhrávajte a nakupujte v akcii! Vydavateľstvo Ikar oslavuje 25 rokov svojho založenia, vy dostávate 25 percentné zľavy a atraktívne ceny. Ak si do nedele 31.5. (vrátane) objednáte v internetovom kníhkupectve iPark.sk niektorý z nižšie uvedených titulov, automaticky naň dostanete zľavu 25%. To však nie je všetko. Okrem toho môžete získať až 25 hodnotných cien. Plus, ku každej objednávke nad 30...

viac
Jozef Bednárik - herec či režisér?
22.8.2014

BRATISLAVA - Spoznávate ho?! Predtým, než sa Jozef Bednárik (†65) stal uznávaným režisérom,mnoho krát sa objavil na javisku ako herec. A na počudovanie stvárňoval nielen komediálne, ale aj tragické postavy. Z tohto obdobia pochádzajú aj fotografie, ktoré verejnosť doteraz nevidela. Zverejnila ich Andrea Coddington vo svojej novej knihe o tomto výnimočnom umelcovi. Publikácia vychádza pri príležitosti výročia jeho úmrtia.

viac
Jozef Bednárik, rok po úmrtí vychádza kniha o jeho živote
20.8.2014

Bratislava - herec, režisér a humorista Jozef Bednárik odišiel z tohto sveta pred rokom 22. augusta 2013. Mnohým z nás bude chýbať. O jeho smrti a posledných chvíľach na tomto svete preniklo na verejnosť iba málo informácii. Doteraz nebolo nikde uverejnené čo sa dialo v posledných dňoch života známeho umelca v posledných dňoch jeho života. Známa spisovateľka Andrea Coddington odhaluje...

viac

Recenzie knihy Jozef Bednárik | Andrea Coddington
95%
5 recenzií

Ohodnoť knihu
03.12.2014, 02:45
5
Výborná kniha.Doporučujem ju každému kto mal pána režiséra,herca,humoristu ale hlavne človeka s velkým srdcom "Jozefa Bednárika" rád.
01.11.2014, 10:08
4
Kniha sa mi páčila, bola o mojom milovanom Beďuľkovi. Len v časti, ktorá popisuje obdobie, kedy som mala neuveritelné šťastie s pánom Bednárikom osobne pracovať, sa mi vidí, že som poznala asi iného človeka, než aký je v knihe. Nikdy som ho nezažila vulgárneho, dvojsmyslný humor, to áno, ten mal rád a vedel ho skvele a trefne používať. Bol neuvertelne humánny, aj v svojich réžiách, aj ako človek. Ešte než som ho prvýkrát stretla, počula som o ňom, že je slniečko - a bola to pravda.
Obdobie, o ktorom hovorím, bola jeho práca v balete Národného divadla v Prahe. V knihe nedostal priestor k vyjadreniu ani vterajší šéf baletu Vlastimil Harapes, ani Libor Vaculík, ačkoliv o ňom sa tam píše, že bol jeho nerozlučným choreografom.
V publikácii je fotografia zo skúšky na Malého pána Friedemanna vydávaná za foto zo skúšky na Rómea a Júliu a Michal Šebor je tam tiež pod menom kohosi iného. A ani Malý pán Friedemann ani Psycho se rozhodne nezaoberajú témou homosexuality. Tejto časti mohla autorka naozaj venovať viacej pečlivosti.
Dúfam, že ostatné časti knihy nie sú ušité rovnako \"horúcou jehlou\".
27.09.2014, 14:16
5
Dlho som na túto knihu čakala, ale oplatilo sa !!!!!!!! Odporúčam ju každému kto mal pána režiséra, herca, humoristu ale hlavne človeka s velikánským srdcom "Jozefa Bednárika" rád, tak ako ho milovala celá naša rodina !
Veľmi nám chýba....
15.09.2014, 10:14
0
Nevedela som vela z toho, čo mi kniha povedala. Ukázala mi pána Bednárika plného protikladov. Ale tak to je. Život nie je len biely, alebo čierny.
19.08.2014, 12:43
5
Kniha o Jozefovi Bednárikovi, práve som si ju objednal. Veľmi sa mi páčili jeho predstavenia.

Čitatelia si ku knihe Jozef Bednárik kúpili tieto tituly

Karambol

6,39 € (zľava 20 %)

Vodka, duša, kaviár

9,56 € (zľava 20 %)

Snehuliak

10,32 € (zľava 20 %)

Prdiprášok doktora Proktora

11,96 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup