Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Bellman & Black

od Diane Setterfieldová z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 14,90 €
Zľava: 2,98 € (20 %)
Naša cena: 11,92 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Bellman & Black

Popis knihy Bellman & Black (Diane Setterfieldová)

V knihe Bellman & Black autorka Diane Setterfieldová rozpráva o príhode desaťročného chlapca Williama Bellmana, ktorému do života vstúpi smrť. Je to však pre neho nezaujímavé, nestojí mu za to, aby si na to spomínal. Zahynul len havran. Ako roky ubiehajú William prežíva jednu katastrofu za druhou. Jednej noci je na tom tak zle, že prichádza na cintorín a chce tak ukončiť svoj život a trápenie. Do cesty mu však vkročí tajuplný muž v čiernom. Williamovi sa predstaví ako pán Black a ten s ním v opojení alkoholom uzavrie nezvyčajnú dohodu. Ako dôkaz, na to, že na tohto neznámeho podivného spoločníka nezabúda, otvorí v Londýne obchodný dom Bellman & Black, kde predávajú smútočný tovar ako napríklad rakvy, dáždniky a iné. Anglicko vo Viktoriánskom období si potrpí na pompézne pohreby, takže zástupy pozostalých a smútiacich sa hrnú, obchod prekvitá a darí sa mu. Williamov podnikavý duch a jeho nadanie mu pripravujú cestičku k úspechu, a on dúfa, že minulosť je konečne preč. No havrany nezabúdajú...

 

Z anglického originálu Bellman & Black preložila Zdenka Buntová. 

 

 

 

 

 

Ukážka z knihy: Bellman & Black

 

2. Kapitola

 

Havrany nám pripadajú všedné a dôverne známe, ale len kým sa im neprizrieme zbližša.

Perie havrana patrí k najkrajším výtvorom prírody. Ako chlapci zistili, havranie perie môže hrať farbami ako páví chvost, hoci v sebe nemá ani za máčik modrého, fialového alebo zeleného pigmentu. Saténová čerň na chrbte a halve prechádza na hrudi a nohách do zamatovo čiernej. Havran nie je jednoducho čierny, on je ešte tmavší než čerň. Takú márnotratne sýtu čiernu nenájdete na žiadnom inom tvorovi. Havranie perie je samotnou esenciou černe.

Kde sa potom berú tie žiarivé farby?

Nuž, havran má v sebe dar kúzelníka. Jeho čierne perie dokáže vytvoriť fascinujúci optický efekt.

"Aha!" poviete si. "Takže tie farby sú len ilúzia."

Nie, ani zďaleka. Havran nie je divadelný kúzelník s klobúkom plným trikov, ktorými oklame oko, aby videlo, čo neexistuje. Práve naopak, havran ja kúzelník reálneho. Spýtajte sa svojich očí, akej farby je svetlo. Nedokážu odpovedať, no havran áno. Havran svetlo zacyhtí, rozloži, časť z neho pohltí, zvyšok odrazí a v nádhernej demonštrácii optiky vám povie pravdu o svetle, ktorú vaše biedne oko nie je schopné postrehnúť.

A rozprávkovo dúhové farby nie sú jediným kúzlom zakliatym v jeho perí. Stáva sa to veľmi zriedka, že za jasného letného dňa sa môže havran v slnečnom svetle premeniť z čierneho na anjelsky bieleho. Zažiari oslepujúco ako zrkadlo, zaskvie sa bielučký biely.

Človeku nejde do hlavy, prečo pri všetkej tej kráse a zázračnej schopnosti meniť podobu vídame havrany na obyčajných poliach rozhrabávať zem a hľadať larvy. Prečo tie dokonalé tvory nechovajú princovia v pozlátených voliérach, prečo im lokaji v livrejach nenosia vyberané dobroty na strieborných podnosoch? Prečo trávia čas s vranami, keď patria skôr do spoločnosti jednorožcov, gryfov a drakov?

Odpoveď je jednoduchá. Havran si žije, ako chce. Ak sa mu zažiada ľudskej spoločnosti, pravdepodobne vyhľadá opitého básnika alebo ježibabu so zlými očami, nie princeznú s korunkou na hlave. Rád si pochutná na dračej pečeni alebo jazyku jednorožca, ak sa k nim dostane, a neodmietne ani mäso gryfa, pokiaľ sa mu naskytne príležitosť.

 

Na kolónie havranov existuje veľa pomenovaní. Niektorí ľudia ich nazývajú havraními kongregáciami. ...

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055138428
Autor: Diane Setterfieldová
Rok vydania: 2014
Počet strán: 360
360
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 145x227 mm
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-3842-8
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Krutý čin chlapca má hrozné dôsledky
8.7.2014

William Bellman spáchal ako malý chlapec jeden malý krutý čin, ktorý však má nepredvídateľné a hrozné dôsledky. Mal desať rokov, keď sa vybral s kamarátmi do polí, ktoré sa tiahli od rieky až k lesom. Na tých poliach často pristávali kŕdle havranov. Plieskali krídlami a v honbe za potravou energicky ďobali do zeme. A vtedy prišiel Will. Mal dobrý prak,...

viac

Recenzie knihy Bellman & Black | Diane Setterfieldová
0%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Bellman & Black kúpili tieto tituly

Half Bad – Polozlý

9,52 € (zľava 20 %)

Voľba

9,52 € (zľava 20 %)

Sám sobě doktorem

5,98 € (zľava 20 %)

Úplne najviac

9,56 € (zľava 20 %)

Ľadové kráľovstvo

7,04 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup