Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Zatratení

5 3
100% (3 recenzie)
od Dávid Kičin z vydavateľstva Vydavateľstvo Dixit, s.r.o.
Vydavateľstvo Dixit, s.r.o.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 12,95 €
Zľava: 2,59 € (20 %)
Naša cena: 10,36 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Zatratení

Popis knihy Zatratení (Dávid Kičin)

Kniha Zatratení od autora Dávida Kičina Vám prináša spoveď chlapov, ktorí sú za svoje činy odsúdení na doživotie. „Sedia“ v najobávanejšej väznici na Slovensku  v Leopoldove. Niektorí,  by si radšej ako doživotie možno želali trest smrti. Hovorí sa, že horšie než trest smrti je doživotie, kde to všetko musíte pretrpieť a stále žiť s tým, čo ste spáchali, alebo nespáchali. Za čo ste boli právom, či neprávom odsúdení.

Niektorí z odsúdených sú napriek rozhodnutiu súdu i dostatočných dôkazoch o spáchaní trestných činov, stále presvedčení o svojej nevine.  Rozprávajú o tom, ako je rozdiel medzi doživotím a „doživotím“. Jedno z toho ešte stále dáva nádej, že by tam mohlo dôjsť k podmienečnému prepusteniu. Je ale možné, že pri vyrieknutí rozsudku sa povie že je to doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

Kniha Zatratení  nám v príbehoch mnohých ľudí ukazuje aké rôznorodé trestné činy boli spáchané a ako všetky z nich končia odsúdením na doživotie. Možno vám príde nezmyselné, že človek ktorý tri krát lúpil v obchode a nikoho pri tom nezabil ani nikomu neublížil je rovnako odsúdený na doživotie ako človek, ktorý niekoľkonásobne vraždil, znásilnil alebo inak ublížil na zdraví.

Autor Dávid Kičin sa rozhodol napísať túto knihu a ponúka vám možnosť prečítať si priznania a spovede týchto desiatich odsúdených a urobiť si tak svoj vlastný pohľad. 

 

Oficiálna anotácia:

Čo je horšie ako trest smrti? Po prečítaní tejto knihy to budete mať jasné: je to doživotný trest odňatia slobody. Desať doživotne odsúdených zločincov, s trvalým pobytom v Ústave na výkon trestu v Lepoldove, hovorí o svojom každodennom živote za mrežami, o príčinách, ktoré ich tam dostali, ale aj o svojich snoch a túžbach.

Rozhovory, ktoré vznikli na základe dva roky trvajúcej korešpondencie medzi autorom knihy a odsúdenými, sú otriasajúce svojou úprimnosťou a autenticitou. Galéria výpovedí je pestrá: od úsečného sériového vraha Ondreja Riga (9 vrážd), cez štylisticky obratného Ľubora Masára (lúpežná vražda), cynického Miroslava Borbélyho (2 vraždy), až po obete alkoholizmu, neutešenej sociálnej situácie či vlastnej demencie ako Zoltán Keka (2 vraždy), Jaroslav Garaj (4 vraždy) alebo Miroslav Dubaj (2 vraždy). Spoločnosť dopĺňajú Ján Karvai a Jozef Koky, ktorí doživotie dostali v rámci zásady Trikrát a dosť za lúpežné prepadnutie.
Títo muži zrejme v Leopoldove aj zomrú. Tak znie ich rozsudok a každý z nich vie prečo. Tí najstarší z nich už majú odsedených vyše dvadsať rokov, ale údesné zločiny, ktoré spáchali, dodnes nevybledli.

Táto kniha sa nedá prečítať na jeden záťah. Treba si ju dávkovať. Životné príbehy zatratencov, napísané ich vlastnou rukou, nie sú žiadnou slepačou polievkou pre dušu, ale skôr horkou pravdou o živote, ktorý sa stal trestom.

 

 

Autora Dávida Kičina priviedla jeho spolupráca s Gustávom Murínom na knihe „Mikuláš Černák. Boss všetkých bossov v rozhovoroch.“ (vydavateľstvo Marenčin PT, 2010) k myšlienke spoznať podrobnejšie príbehy slovenských odsúdencov na doživotie. Tých je dnes v ústavoch pre výkon trestu odňatia slobody štyridsaťjeden. Prevažná väčšina sedí za vraždy, no sú medzi nimi aj odsúdení za opakované závažné trestné činy v rámci zásady „Tri krát a dosť“. 

Autor sa po svojej prvotine rozhodol ďalšie práce realizovať ako samostatný autor. Disponuje rozsiahlym archívom z printových a elektronických médií, ktoré by sami o sebe stačili na podrobné popísanie trestných činov a ich následné prepísanie do detektívneho žánru či do podoby literatúry faktu. Autor sa však rozhodol pre inú cestu. Neopisuje podrobne krutosť a brutalitu, trestné činy predostiera v jednoduchšej verzii. Avšak, a to je oveľa dôležitejšie, pokúša sa odhaliť pohnútky ťažkých zločincov a zistiť ako vnímajú svoje činy s odstupom času, stráveného vo väzení. Postupne nadviazal korešpondenčný kontakt s 13 väzňami v Leopoldove a Ilave, ktorí spáchali najmenej 33 vrážd a mnoho ďalších otrasných činov. Desiatich z nich presvedčil, aby mu poskytli výpovede pre jeho knihu, ďalší dokonca svoje príbehy píšu pre neho sami inou formou. Potom, ako si David Kičin získal dôveru odsúdených, nadviazal aj osobný kontakt. Pravidelne ich vo väzení v Leopoldove navštevuje, nosí im potrebné veci, z väčšinou z nich si tyká. Jeden z väzňov by sa rád v prípade prepustenia nasťahoval k autorovým rodičom (sú približne rovnako starí), iný mu posiela svoje olejomaľby, ktoré robí na vyradené väzenské posteľné plachty. Dvaja väzni sa rozhodli na základe autorovho popudu napísať svoj príbeh ako samostatný román. 
Autor má dnes k dispozícii doslova autorizované spovede odsúdencov, ktoré priebežne cizeluje, dopĺňa a vytvára z nich nesmierne zaujímavý a pútavý obraz zločincovej duše. Autor poukazuje na vysokú spoločenskú nebezpečnosť ich činov, no hľadá aj možnosti prevencie. Svojim obsahom má kniha výrazný morálne – psychologický podtón. Niektorí väzni ľutujú, iní sa dodnes vykrúcajú a spochybňujú nezvratné dôkazy, ktorými boli usvedčení. Práve tým nás nútia hlboko premýšľať nad ich činmi a dôvodmi dnešného postoja. Za svoje činy dostali humánnejší, možno však osobne ťažší trest. V absolútnej izolácii čakajú na smrť s iskierkou nádeje na prepustenie po 25 rokoch či milosť. 


Samotná kniha je rozdelená do nasledovných častí: 

1. Úvod – predslov psychológa 
2. Desať príbehov a rozhovorov s doživotne odsúdenými + jeden samostatný príbeh, napísaný priamo väzňom. 
3. Stručný popis väzenského systému na Slovensku a podmienok výkonu trestu odňatia slobody. Rýchly sprievodca paragrafmi Trestného zákona, týkajúcimi sa trestných činov, spáchaných väzňami, ktorý poskytli rozhovor. Amnestie. 

Autor v knihe prináša príbehy a rozhovory s nasledovnými doživotne odsúdenými väzňami (v tomto texte zoradené abecedne): 


Miroslav Borbély 

V roku 2008 vtedy 35 ročný Borbély spolu so svojim komplicom vylákali do opusteného domu a následne zastrelili 35 ročného muža a jeho 22 ročnú priateľku, s ktorými spoločne podnikali. Obete zabalili do igelitov hodili do vyschnutej studne za domom. Borbély cez ich kreditné karty postupne vytiahol z bankových účtov 28 000 euro. Nakoniec dostal doživotie a jeho komplica pre nedostatok dôkazov oslobodili. 


Miroslav Dubaj 

Mentálne nevyspelý 27 ročný Dubaj pod vplyvom svojej o päť rokov staršej manželky v mrazivom februárovom dni roku 2010 brutálne zbil 51 ročnú poštovú doručovateľku. Vzal jej 400 euro a 20 stravných lístkov. Nevládnu poštárku ukryl do nevykúrenej miestnosti a s manželkou sa vybral na nákupy. Kým sa vrátili, doručovateľka na následky zranení a podchladenia zomrela. Počas vyšetrovania sa Dubaj priznal, že pred tromi rokmi na manželkin popud zavraždil udusením svojho svokra. Jeho telo sa našlo až po mnohých mesiacoch a tak nebolo možné preukázať cudzie zavinenie. Dubaj dostal doživotie, jeho manželka 25 rokov. 


Jaroslav Garaj 

Vzorný otec a manžel stratil prácu, dostal sa do sociálnej tiesne, zrejme sa zaplietol aj s nejakou sektou a nakoniec sa stal masovým vrahom. Ako 30 ročný v roku 1994 zaškrtil svoju 34 ročnú manželku a potom vo vani utopil 3 ročnú a 2 ročnú dcérku a 11 mesačného syna. Predtým, než ich utopil, obe dievčatá znásilnil. Svoje činy ľutuje a po takmer 20 rokoch trestu považuje síce svoje telo za väznené ale svojho ducha za slobodného. Vo zvyšku života túži poznať Božiu vôľu a chce sa úplne odovzdať do Božej vôle. Svokra mu odpustila a navštevuje ho vo väzení. 


Ján Karvai 

Deväťkrát bol súdený, osemkrát dostal nepodmienečný trest. Ak by občas nepoužil násilie, bol by obyčajným zlodejom. Ale bol nepoučiteľný. Na doživotie ho odsúdili ako 44 ročného v roku 2008 za tretiu lúpež, keď v nočnom parku prepadol opitého muža a vzal mu 5 000 korún. Pri prvej lúpeži v roku 1987 vzal poškodenému 6 700 korún (asi dvojmesačný plat) a dostal štyri roky. Druhý krát lúpil v roku 2002 – s kumpánmi sa vyhrážali obeti pištoľou a vzali jej 400 korún. Aj toto je cena za doživotnú stratu slobody. 


Zoltán Keka 

Narodil sa v roku 1967, vyrastal v jednom dome s rodičmi i starými rodičmi. Otec i dedo boli alkoholici a týrali celú rodinu. Keď mal 27 rokov, pohádal sa so starým otcom a udrel ho polenom tak, že ho zabil. Odsedel si 12 rokov. Po návrate z väzenia sa pokúsil z dedovho náhrobného kameňa odstrániť jeho meno. Za hanobenie miesta posledného odpočinku dostal jeden a pol roka natvrdo. Po odsedení sa dostával do konfliktov s opitým otcom, až mu pri pílení dreva v roku 2009 dreveným klátom rozbil lebku. 


Jozef Koky 

Doživotie dostal ako 27 ročný v roku 2005 na základe zásady „Trikrát a dosť“. Jeho osudom sa stali drogy a pod ich vplyvom spáchal niekoľko lúpežných prepadnutí. Vylúpil záložňu v Kysuckom Novom Meste, potraviny a herňu v Ružomberku a nakoniec a taxikára v Dolnom Kubíne. Pár rokov narkotického opojenia mu zmenilo celý zvyšok života. 


Ľubor Masár a Ján Molnár 

Masár (*1959) sedel ešte pred Novembrovou revolúciou za krádeže a útok na verejného činiteľa, Molnár (*1942) za vraždu. Po amnestii sa rozhodli ísť na Západ hľadať prácu. O pár dní v Rakúsku zabili mladú Holanďanku a ťažko zranili jej manžela. Oboch hodili do lesa a zahádzali krovím. S ich karavanom sa vrátili na Slovensko, rozdelili sa o ulúpené veci. Masár si potom s iným komplicom na karavane urobili výlet do Francúzska. V Le Havre ukradli dva lodné motory a luxusný čln aj s prívesom. Chytili ich až v Čechách! Molnár a Masár na súde hádzali vinu jeden na druhého. Robia tak až dodnes a budú tak robiť, až kým im obom neskončí doživotie. 


Arpád Nagy 

Pedofilný recidivista dostal doživotie ako 47 ročný. Za prvé zneužitie v roku 1982 dostal tri roky a ochrannú liečbu. Za druhý trestný čin v roku 1986 dostal šesť rokov, pustili ho však skôr na základe amnestie Václava Havla. Ochrannú liečbu nedodržiaval a recidíva nastala rýchlo. Za zneužitie v roku 1991 dostal sedem a pol roka. Po návrate z väzenia sa oženil, narodila sa im dcérka. Nakoniec niekoľko mesiacov zneužíval aj ju. Sedí od roku 2009. Je presvedčený, že je nevinný. 


Ján Rigo 

Beštia v ľudskej koži. Najhorší sériový vrah v histórii Slovenska, známy aj ako ponožkový vrah. Narodil sa v roku 1955 a do amnestie v roku 1990 bol desať krát súdený za majetkovú trestnú činnosť. Sedel šesť krát. Svoju hroznú sériu uskutočnil od júna 1990 do marca 1992. Zavraždil a následne znásilnil 8 žien od 22 do 88 rokov – dve v Mníchove, jednu v Amsterdame a päť Bratislave, pričom zabil aj malého syna jednej z obetí. 


Stanislav Zimermann 

Ako 38 ročný zabil deň pred Vianocami 1993 v hádke suseda. Dostal 17 rokov. Po šiestich rokoch trestu bol na cele so spoluväzňom Víghom, ktorý mal 15 ročný trest za znásilnenie a vraždu schizofrenika v psychiatrickej liečebni. Vígh ho nahovoril, aby zahrdúsili ďalšieho, 27 ročného spoluväzňa s úmyslom dostať sa neskôr do voľnejšieho režimu na psychiatrii. V roku 2000 dostali Zimermann aj Vígh doživotie. 


Kniha je bohato ilustrovaná farebnými kresbami, ktoré robili dvaja z väzňov. Čitateľ tak bude mať možnosť vidieť zariadenie cely či niektorých častí väzenia ich očami. Medzi ilustráciami sú aj autoportréty či portréty iných osôb, spomienky na život na slobode či predstavy. V knihe budú použité aj ukážky rukopisov listov. 

Grafické spracovanie knihy robí spoločnosť Pergamen, známa svojimi vynikajúcimi a oceňovanými realizáciami (napríklad historické knihy Pavla Dvořáka či Lucie Satinskej o jej otcovi Júliusovi).

 

 

 

 

 

Ukážka z knihy: Zatratení

 

OD HRIECHU PO SPOVEĎ

 

V roku 2009, keď polícia odhalila skutok Mira Borbélyho, som pracoval v novinovom stánku. O dvoch mŕtvych, ktorých našli v studni v obci Kolta, som ráno čítal v tlači, cez deň o nich hovorili v rozhlase a večer to miesto ukazovali v Televíznych novinách. O obvinených a ich motíve sa vedelo len veľmi málo. Vtedy som netušil, že sa s odsúdeným Miroslavom Borbélym, i keď len prostredníctvom listov, zoznámim a on mi prezradí viac o svojom živote aj zločine, ktorý spáchal. Prvý list som mu poslal 2. júla 2012 a po pár dňoch mi prišla táto odpoveď.

 

Dávid Kičin!

Úvodom môjho listu Ťa pozdravujem. Vzhľadom na náš vek si nemusíme vykať. Však sme mladí chalani. Píšeš, že si z Popradu. Poprad poznám veľmi dobre a aj okolie, lebo som tam dosť často chodieval na víkendy, nakoľko tam mám veľa kamarátov. Od Liptovského Mikuláša, kde je perfektná motokárová dráha, Liptovský Ján, Štrba, tam je veľmi pekný penzión Nezábudka, alebo hore na Štrbskom Plese, kde je hneď vedľa autobusovej zastávky tá drevenica, čo je vlastne najvyššia nadmorská výška na Slovensku, kde je diskotéka. No a ďalej od Popradu je to Kežmarok, Belá a aj v Tatrách ako je Stará Lesná, tam som chodil do hotela Hills. Ale kde je Krôn, ani netuším. No ale poďme k tomu tvojmu listu. Asi nebudeš mať moc veľký úspech, lebo čo si písal tie mená, tak si neviem predstaviť, čo ti mohli odpísať. Ale to musíš vedieť ty. Aj tak si spisovateľ vymyslí svoje, aby to bolo čitateľné. Tento názor mám preto, lebo o mne už jeden písal, ale to je des a hrôza. Je to bývalý policajt, šo sa teraz hrá na spisovateľa, ale tá kniha nemá ani halvu, ani pätu. Pracovné meno si dal Dominik Dán a kniha má názov Studňa. Je tam asi 10 až 15% o čom len chcel písať, ostatné sú bludy. Ale som rád, že si sa mi ozval, lebo do budúcna, ak budeš ešte písať, tak ti dám námet na dobrú knihu, a to z môjho života. A to na štýl, ako je tá s názvom Studňa, ale 100% inak, ako to ozaj funguje. Ako pracovala taká malá skupina v Blave a ako nás chránili politici a vysoký funkcionári z polície. ALe to až potom, keď padne aj posledná iskra, že už mi doživotie ostane, lebo ešte mám takú malú iskričku, no keď zhasne aj tá, tak už ozaj nemám čo stratiť. No ale to až potom. Kľudne mi pošli tie otázky, čo chceš, obratom ti ich pošlem zodpovedané. Posielam ti aj balíčenku a zoznam vecí, ktoré môžeš poslať. Tú tvoju knihu, rád by som si ju prečítal, nejakú instantnú kávu, nerezový hrnček, nejaký dezodorant, blok na písanie A4 a A5, nejaké perá, mäkké ceruzky a strúhatko, krížovky a veľmi rád ľúštim maľované krížovky RELAX, obálky plus známky, gél na holenie, ostatné čo sa zmestí, tak nejaké horalky, chipsy, sladkosti. A ešte jedna prosba: originál 3 metrovú predlžovačku, čo má na konci 3 zásuvky. V Tecsu to stojí asi 4 eurá. A nejaké obyčajné digitálne hodinky, ak ti to nerobí problém. Toto všetko je povolené a všetko to aj dosatnem. 

Tak vopred ďakujem a čakám na tvoje otázky.

 

S pozdravom Borbély Miroslav

Podrobnosti

EAN: 9788089662081
Autor: Dávid Kičin
Rok vydania: 2014
Počet strán: 320
320
Typ tovaru: Pevná väzba bez prebalu, lesklá
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 130,0x197,0x0,0 mm
Rok poslednej dotlače: december, 2016
Dátum plánovaného vydania: 15.7.2014
Druh tovaru: Kniha
Kniha
Žáner: Detektív+thriller
Formát: A5
Dátum plánovaného vydania (posun): 22.7.2014
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Najkrutejší zločinec v slovenskej histórii prehovoril: Z tých vrážd mám zlý pocit
17.7.2014

Ondrej Rigo. Najkrutejší vrah novodobej slovenskej histórie. Zločinec odsúdený na doživotie, ktorý si odpykáva trest v najprísnejšom väzení v Leopoldove. Zavraždil a následne znásilnil osem žien a syna jednej z obetí. Prinášame jeho doslovné citáty z knihy Zatratení autora Dávida Kičina. V nej šokujúce spovede desiatich zločincov odsúdených na doživotie. Nahliadnite do mysle beštie v ľudskej koži.

viac
Tipy: Nahliadnite do mysle slovenských vrahov alebo spoznajte liečivé antioxidanty
2.7.2014

Hoci sa o lete hovorí ako o uhorkovej sezóne, vo svete kníh sa deje stále niečo zaujímavé. Najnovšie vychádza publikácia od slovenského autora Davida Kičina s názvom Zatratení. V nej nahliadnete do mysle najväčších slovenských kriminálnikov. Ak preferujete ľahšie čítanie, určite si prídete na svoje v románe Desatoro přikázáni pro Veverku. Keď sa chcete počas prázdnin detoxikovať, zaručene vám poradí...

viac

Recenzie knihy Zatratení | Dávid Kičin
100%
3 recenzie

Ohodnoť knihu
27.06.2016, 21:29
0
máte tam chybu, nie Ján, ale Ondrej Rigo
03.08.2014, 13:37
0
kniha je vynikajúca - dych berúce čítanie, odporúčam každému, akurát mi prišla opačne zviazaná kniha, nevedel som, či to bol zámer alebo chyba tlače
16.07.2014, 07:51
5
Zaujimave ale nie pri kazdom z odsudenych pekne citanie. Koniec koncov bolo to ich rozhodnutie robit veci, za ktore teraz pykaju. Ocenujem spisovatela ze sa podujal na takuto knihu.

Čitatelia si ku knihe Zatratení kúpili tieto tituly

Snehuliak

10,32 € (zľava 20 %)

Polícia

11,92 € (zľava 20 %)

Odsúdení prežiť

11,92 € (zľava 20 %)

Netopierí muž

11,12 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup