Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Zviera, 2.vyd.

od Kolektív z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 34,90 €
Zľava: 6,98 € (20 %)
Naša cena: 27,92 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Zviera, 2.vyd.

Popis knihy Zviera, 2.vyd. (Kolektív)

Zviera je jedinečný encyklopedický sprievodca svetom živočíchov od najväčšieho cicavca po najmenšieho bezstavovca. Ich rozmanitosť a krásu približuje kvalitnými fotografiami, aktuálnym odborným textom a nápaditým dizajnom.

 

Delfíny

Tušili ste, že delfíny sú rýchle ako torpéda? Áno, je to naozaj tak. Je to vďaka prúdnicovito tvarovanému telu, ktoré vo vode poháňajú vopred mohutné zábery chvosta. Škvrnité atlantické delfíny sú rýchli, výkonní plavci. A ako viacero iných druhov bezkosticovcov, aj ony často putujú vo veľkých húfoch. Zaujímavosťou o delfínoch tiež je, že škvrnité sfarbenie ich maskuje v plytčinách a preslnených vodách pred predátormi.

 

Najväčšia "hviezda" morských akvárií je delfín skákavý. V skutočnosti pravdepodobne jestvujú dva druhy: Tursiops truncatus, rozšírený celosvetovo, a menší Tursiops aduncus, ktorého výskyt sa obmedzuje na pobrežné vody Indie a západného Pacifiku.

 

 

V tropických pobrežných vodách je delfín skákavý dlhý v priemere 2 metre a má relatívne veľké prsné plutvy aj chvostovú a chrbtovú plutvu. V chladnejších otvorených oceánoch je takmer dvakrát dlhší a má proporcionálne menšie telové výbežky. Sociálne skupiny a lovecké metódy sa tiež líšia v závislosti od oblasti výskytu, podobne ako skoky, premety či zvukové prejavy.

 

Delfín skákavý je všestranne prispôsobivý. Živí sa rozličnými rybami, mäkkýšmi a kôrovcami, ktoré chytá pomocou 18-27 párov malých kolíkovitých zubov v oboch čeľustiach, zobec je krátky a robustný.

 

 

 

Krokodíly a ich príbuzní sú mäsožravce, jedia živú korisť aj zdochliny. Pri love používajú rôzne techniky, ale najčastejšie ležia a čakajú na brehu rieky, kým sa nejaký živočích nepríde napiť alebo sa nepokúsi prebrodiť rieku. Veľké krokodíly sú schopné zdolať aj také veľké živočíchy, ako sú pakone alebo byvoly. Usmrtenú korisť potom zvyknú skladovať pod prevísajúcim brehom alebo pod kusmi dreva vo vode a skonzumujú ju neskôr.

 

Samce obhajujú svoje teritórium a pária sa s niekoľkými samicami. Samice kladú vajcia v blízkosti vody, do hnijúceho rastlinstva a blata alebo do podzemných komôr. Svoje vajcia strážia a pomáhajú mláďatám pri liahnutí, keď začujú ich volanie. S mláďatami ostávajú niekoľko mesiacov (aligátor severoamerický aj rok a viac), aby ich chránili pred predátormi.

 

Krokodíl morský vylieza počas horúcich dní na breh a slní sa tam s otvorenou papuľou. Otvorená papuľa zabraňuje prehrievaniu jeho tela a malé vtáky mu zároveň vyberajú parazity a zvyšky potravy spomedzi zubov.

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055138817
Autor: Kolektív
Rok vydania: 2014
Počet strán: 624
624
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 252x301 mm
Dátum plánovaného vydania: 19.5.2014
Žáner: Zvieratá
Formát: A3
ISBN: 978-80-551-3881-7
Vydanie: 2

Zaujimavé články ku knihe

Encyklopédia Zviera: Čo ste (ne)vedeli o krokodíloch
24.10.2014

Vedeli ste, že tieto veľké plazy patria medzi nemnohé živočíchy, ktoré prežili od doby dinosaurov, pričom sa za týchto 65 miliónov rokov zmenili len málo? Patria sem krokodíly, aligátory, kajmany a jeden druh gaviála. Sú to impozantné vodné predátory. Aligátory a kajmany (okrem jedného druhu) žijú len v Severnej, Strednej a Južnej Amerike. Krokodíly sa vyskytujú hlavne v Ázií, Afrike...

viac
Encyklopédia ZVIERA: Čo ste (ne)vedeli o žirafách
15.10.2014

Vedeli ste, že žirafa ma problém s pitím? Áno, je to tak. Môže za to jej dlhočizný krk, ktorý jej v tomto smere strpčuje život. Síce vďaka nemu dosiahne na potravu v korunách stromov, no keď sa chce napiť, musí rozkročiť predné nohy. Niekedy si dokonca musí kľaknúť na kolená. Keď je vo vzpriamenej polohe, musí srdce pumpovať krv pod...

viac
Čo ste (ne)vedeli o delfínoch
2.10.2014

Tušili ste, že delfíny sú rýchle ako torpéda? Áno, je to naozaj tak. Je to vďaka prúdnicovito tvarovanému telu, ktoré vo vode poháňajú vopred mohutné zábery chvosta. Škvrnité atlantické delfíny sú rýchli, výkonní plavci. A ako viacero iných druhov bezkosticovcov, aj ony často putujú vo veľkých húfoch. Zaujímavosťou o delfínoch tiež je, že škvrnité sfarbenie ich maskuje v plytčinách a...

viac

Recenzie knihy Zviera, 2.vyd. | Kolektív
0%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Zviera, 2.vyd. kúpili tieto tituly

História

27,92 € (zľava 20 %)

Veda, 2. vydanie

27,92 € (zľava 20 %)

Vesmír, 2. vydanie

27,92 € (zľava 20 %)

Zem, 2. vydanie

27,92 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup