Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Silo

4 1
80% (1 recenzia)
od Hugh Howey z vydavateľstva Ikar, a.s.
Ikar, a.s.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 17,90 €
Zľava: 3,58 € (20 %)
Naša cena: 14,32 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Silo

Popis knihy Silo (Hugh Howey)

V knihe Silo autor Hugh Howey rozpráva o svete, ako ho poznáme dnes, ktorý sa stal neobývateľným. Posledným útočiskom ľudí, ktorým sa podarilo prežiť, je obrovské, vyše stoposchodové podzemné silo. Ľudia sa tu rodia, žijú a pracujú, aby sa po smrti stali výživou pre rastliny na farmách. Pohyb po sile je možný iba po točitom schodisku, mnohí obyvatelia sa preto od svojho rodiska za celý život nevzdialia viac než niekoľko poschodí. Platia tu prísne pravidlá, pôrodnosť podlieha kontrole, iná ako oficiálne schválená láska je neprípustná. Naoko spravodlivá spoločnosť je v skutočnosti rozdelená podľa úloh vykonávaných pre silo aj podľa spoločenského postavenia, ktoré s hĺbkou klesá. Výhľad na zem sprostredkúvajú kamery a veľké obrazovky, no rozprávať či dokonca snívať o povrchu je zakázané. Trestom je, paradoxne, vyhnanstvo na vytúžený povrch zeme, z ktorého niet návratu. Súčasťou trestu je čistenie kamier. Ale prečo z doterajších odsúdencov ani jeden neodmietol vykonať túto povinnosť?

Posledná pevnosť je cyklus na seba nadväzujúcich príbehov. Sleduje osudy viacerých postáv a ich úsilie dopátrať sa pravdy o sile a zámeroch tajomného IT oddelenia, ktoré má v tejto uzavretej spoločnosti podozrivo výnimočné postavenie.

 

Z anglického originálu Wool preložil Michal Jedinák. Verše preložila Jana Kantorová-Báliková.

 

 

 

Ukážky z knihy: Silo

 

Aj potom, keď som si uvedomil, aké sú nezmyselné."

Jahnsová si znova odkašlala. „Nepýtam sa na dôvod vášho rozhodnutia. Predpokladám, že v sile by ste boli nešťastný."

Šerif jej pozrel do očí. Skôr než zažmurkala, všimol si, že sú vlhké. Starostka vyzerala chudšia než zvyčajne, v rozopnutej kombinéze pôsobila smiešne. Vrásky na krku a okolo očí sa jej prehĺbili a boli tmavšie, ako si pamätal. Veril, že hlas sa jej náhle zastrel dojatím, že ten chripot nespôsobil vek a časté fajčenie.

Holston sa na seba skúsil pozrieť starostkinými očami. Na ošúchanej lavici s kožou sfarbenou dosiva od bledej žiary mŕtveho sveta uvidel zničeného muža Zakrútila sa mu hlava. Mozog sa usiloval zachytiť niečoho zmysluplné. Vlastný život mu pripadal ako zlý sen, posledné tri roky akoby nikdy neexis­tovali. Nič už nebolo skutočné.

Znova obrátil zrak k hnedým vrchom. Zdalo sa mu, že kúti­kom oka zazrel ďalší zomierajúci pixel. Ďalšie maličké okno v ilúzii, o ktorej čoraz väčšmi pochyboval.

Aj keď zajtra tam vonku zomriem, bude to vykúpenie, pomy­slel si bez štipky ľútosti.

„Už som príliš dlho starostkou," prehovorila Jahnsová.

Holston na ňu pozrel. Vráskavými rukami zvierala chladné oceľové mreže.

„Nemáme listiny, ktoré by sa zmieňovali o našich začiatkoch. Chýbajú nám svedectvá z obdobia pred povstaním pred pol­druha storočím, no podľa dostupných záznamov ešte nijaký sta­rosta neposlal na povrch toľko čističov ako ja."

„Mrzí ma, že vám to sťažujem," sucho odvetil Holston.

„Chcem tým iba povedať, že mi je to ľúto."

Šerif prešiel rukou po veľkej obrazovke.

„Zato zajtra si čistý západ slnka pozriete medzi prvými, však?" Protivil sa mu vlastný tón. Nezožieralo ho, že zajtra umrie, alebo bude žiť čertvieakým životom, gniavila ho trpkosť nad Allisoniným osudom. Aj keď to už bolo dávno, aj teraz si bol istý, že nevyhnutný tok udalostí v minulosti sa dal zvrátiť. „Zajtrajší výhľad sa vám istotne bude páčiť," povedal skôr pre seba než pre starostku.

„Ste nespravodlivý/ zachmúrila sa Jahnsová. „Zákon je zákon. Vedeli ste, že ho porušujete."

Holston sklopil zrak. Na chvíľu zavládlo ticho. Prvá ho pre­rušila starostka.

„Doteraz ste ani raz nepohrozili, že si nesplníte povinnosť. Niektorí kompetentní sú znepokojení, obávajú sa, že kamery nevyčistíte."

Šerif sa zasmial a pokrútil hlavou. „Keby som povedal, že to neurobím, cítili bv sa lepšie?"

„Každý, kto sa ocitne v cele, sa vzpiera, no napokon kamery vyčistí. Zvykli sme si na to."

„Allison sa tiež nevyhrážala," pripomenul jej, hoci vedel, ako to myslí. Aj on bol presvedčený, že jeho manželka šošovky ne­vyčistí. No teraz sa domnieval, že chápe, čím prechádzala, keď sedela na tej istej lavici ako teraz on. Nešlo iba o kamery. Väč­šinu ľudí cesta do izolačnej celv zaskočila, neboli pripravení na také rýchle zavŕšenie svojho osudu. Lenže Allison, a teraz aj Holston, to prežívali inak. Pre nich nebolo dôležité, či si splnia povinnosť; prišli dobrovoľne, do cely ich dohnala hlboko ukrý­vaná túžba. Spaľovala ich zvedavosť. Úžas zo sveta na povrchu nespútaného projekciou na nástenných obrazovkách.

„Urobíte to, alebo nie?" opýtala sa Jahnsová netrpezlivo, ale v hlase mala zúfalstvo.

Holston pokrčil plecami. „Sama ste povedali, že každý to urobí. Musí to mať nejaký dôvod, nemyslíte?"

Predstieral, že je mu to jedno, že ho nezaujíma, prečo odsú­denci čistia kamery, no väčšinu života, a najmä posledné tri roky, si aj on neprestajne kládol túto otázku. Privádzala ho do šialenstva. Ak jeho neochota odpovedať Jahnsovej spôsobí utrpenie tým, čo mu zavraždili manželku, bude len rád.

Jahnsová netrpezlivo pošúchala mreže. „Môžem im sľúbiť, že to urobíte?"

„Pokojne im povedzte, že to odmietam. Je mi to fuk. Aj tak sa mi vidí, že na odpovedi nezáleží."

Jahnsová nereagovala. Holston na ňu pozrel, starostka pri­kývla.

„Ak si to s jedlom rozmyslíte, povedzte to vášmu prvému zá­stupcovi Marnesovi. Celú noc bude pri stole, ako káže tradícia..."

Nemusela mu to hovoriť. Pri spomienke na túto časť bývalých povinností vyhŕkli šerifovi slzy. Pred dvanástimi rokmi sedel pri stole, keď poslali na povrch Donnu Parkinsovú, pred ôsmimi prišiel rad na Jacka Brenta a pred troma rokmi zničený a zúfalý ležal na dlážke a zvieral mreže, keď v cele sedela jeho žena.

Starostka sa zvrtla na odchod.

„Šerifovi," zašomral Holston.

Jahnsová zastala, sivé husté obočie jej padalo na oči. „Prosím?"

„Odteraz je šerif Marnes, nie prvý zástupca," pripomenul jej.

Starostka poklopala hánkami prstov po mrežiach. „Najedzte sa. Spánok vám z taktnosti nebudem pripomínať."

 

Podrobnosti

Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
EAN: 9788055137827
Autor: Hugh Howey
Rok vydania: 2014
Počet strán: 560
560
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 145x227 mm
Dátum plánovaného vydania: 19.6.2014
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-551-3782-7
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Tipy: Nahliadnite do mysle slovenských vrahov alebo spoznajte liečivé antioxidanty
2.7.2014

Hoci sa o lete hovorí ako o uhorkovej sezóne, vo svete kníh sa deje stále niečo zaujímavé. Najnovšie vychádza publikácia od slovenského autora Davida Kičina s názvom Zatratení. V nej nahliadnete do mysle najväčších slovenských kriminálnikov. Ak preferujete ľahšie čítanie, určite si prídete na svoje v románe Desatoro přikázáni pro Veverku. Keď sa chcete počas prázdnin detoxikovať, zaručene vám poradí...

viac
Exkluzívny rozhovor o jedinečnej sci-fi novinke: Posledné zvyšky ľudstva žijú v podzemí
25.6.2014

„Prekvapil ma počet ľudí, ktorým sa Silo páčilo," tvrdí skromne 39-ročný spisovateľ Hugh Howey, ktorého kniha Silo sa dostala do TOP 5 najúspešnejších sci-fi kníh na portáli Amazon a vo svete spôsobila doslova ošiaľ. Silo práve vyšlo v slovenskom preklade a my vám ponúkame rozhovor s úspešným autorom.

viac
Posledné zvyšky ľudstva žijú v podzemí!
24.6.2014

Svet sa stal neobývateľným. Posledným útočiskom ľudí, ktorým sa podarilo prežiť, je obrovské, vyše stoposchodové podzemné silo. Ľudia sa tu rodia, žijú a pracujú, aby sa po smrti stali výživou pre rastliny na farmách. Pohyb po sile je možný iba po točitom schodisku, mnohí obyvatelia sa preto od svojho rodiska za celý život nevzdialia viac než niekoľko poschodí. Platia tu...

viac

Recenzie knihy Silo | Hugh Howey
80%
1 recenzia

Ohodnoť knihu
17.06.2014, 21:48
4
Svet sa v autorovom príbehu stal neobývateľným a posledným útočiskom ľudí je podzemné silo. Autor teda posadil príbeh na spoločnosti, ktorá sa odlišuje od tej našej, zapojil svoju fantáziu a predstavivosť, a to sa mu určite vyplatilo. Silo malo teda ten správny šmrnc, ktorý nemôže chýbať žiadnej dobrodružnej knihe. Páčilo sa mi, že sa pribúdajúcimi stranami príbeh stupňoval, autor z vrecka vyťahoval nové a nové odhalenia a čítanie ma bavilo – aj keď je kniha poriadna bichľa. Teším sa na druhý diel, ktorý príbeh určite ešte viac zamoce. :-) Knižku by som odporúčil najmä tým, ktorí sa neboja rozsiahlejších románov, majú radi sci-fi a radi si prečítajú niečo nové a kreatívne.

Čitatelia si ku knihe Silo kúpili tieto tituly

Piata vlna

12,72 € (zľava 20 %)

Žena bez čísla

8,17 € (zľava 25 %)

Šum

8,72 € (zľava 20 %)

Hypnos

6,80 € (zľava 20 %)

Na vine sú hviezdy

10,32 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup