Telefonický kontakt:      0902 402 204

Vyberte si z viac ako 100 odberných miest na Slovensku. Viac informácii tu.

Ohodnoť knihu

Kniha: Abeceda hubára

4 0
80%
od Vincent Kabát, Anton Janitor z vydavateľstva Vydavateľstvo Príroda s.r.o.
Vydavateľstvo Príroda s.r.o.
2014
slovenský
slovenský
Bežná cena: 8,90 €
Zľava: 1,78 € (20 %)
Naša cena: 7,12 €
Posielame do 3 pracovných dní In Stock


Ukážka z knihy Abeceda hubára

Popis knihy Abeceda hubára (Vincent Kabát, Anton Janitor)

Pri zvažovaní náplne tejto knihy autori vychádzali z vlastných skúseností, ale aj z rozhovorov s praktickými hubármi, ktorí sa zaujímajú o huby aj ako o surovinu na kuchynské využitie. Hľadali odpoveď na otázku, čo potrebuje rekreačný hubár, keď chce nazbierať dobré jedlé huby. Začínajúci hubár potrebuje vedieť, aké najlepšie huby má zbierať. Chce ich bezpečne rozpoznať v prírode. Potrebuje vedieť, kedy a kde ich má hľadať. Musí však vedieť, ako ich zbierať, prepravovať a uskladňovať. Tieto informácie chce získať rýchlo, bez zdĺhavého hľadania v množstve informácií, ktoré práve nepotrebuje. Táto kniha obsahuje sto, podľa názoru autorov, najchutnejších druhov. Považovali však za potrebné upozorniť, na ktoré nebezpečné druhy si treba dať pozor a desať z nich je vyobrazených v zadnej časti knihy.Pri pozornom preštudovaní tejto knihy by ste sa mali vyhnúť sklamaniu a nezdarom v určovaní nájdených húb. Skôr, než sa vyberiete do lesa, dôkladne si ju prezrite, nájdete v nej potrebné informácie na úspešný zber húb. Hlavným poslaním tejto publikácie je poskytnúť záujemcom o hubárčenie základné rady, ako a kde huby zbierať, správne ich určovať a zužitkovať.

 

 

Ukážka z knihy: Abeceda hubára

 

Čo sú to huby

V systéme živých organizmov existuje popri ríši rastlín a živočíchov aj samostatná ríša húb, ktoré majú svoj osobitý spôsob života, t. j. výživu, výskyt a rozmnožovanie.

Od rastlín sa líšia predovšetkým tým, že nemajú zelené farbivo (chlorofyl), teda ne­dokážu si vytvoriť látky potrebné pre vlastný život, ale sú odkázané na organické látky rastlinného a živočíšneho pôvodu. Väčšina húb zužitkováva ich odumreté časti, rozkladá ich až na elementárne prvky, ktoré sa vracajú do pôdy, čím udržujú biologickú rovnováhu v prírode. V ekologickom systéme plnia nikým a ničim nezastupiteľnú funkciu. Keby nebolo húb a baktérií, organická hmota by sa nerozkladala, ale hromadila a celý živý systém by po čase uhynul pre nedostatok priestoru a energie, takže vďaka nim sa udržiava život na Zemi Počet dodnes známych druhov je asi 100 tisíc. Celkový počet húb sa odhaduje na viac ako milión druhov. Z nich 80 % tvoria mikroskopické huby, teda tie, ktoré nevidíme voľným okom a na ich štúdium potrebujeme lupu alebo mikroskop Vyšších húb rastie vo svete vyše 24 tisic. Z nich na našom území rastie asi 5 až 6 tisíc druhov. Vybrali sme z nich 100 druhov, ktoré sú medzi hubármi najpopulárnejšie a najviac vyhľadávané.

Dobrý hubár je ten, čo pozná a zbiera aspoň 50 druhov. Ak budete poznať 100, je to už dobrá vizitka vašej zodpovednosti a odbornej úrovne.

Do lesa sa nechodí len tak naslepo. Predtým si preštudujme vhodnú hubársku knihu, ale treba si uvedomiť, že ani v najväčšom atlase nenájdeme všetky druhy, s ktorými sa v lese stretneme. V dobrých atlasoch nájdeme približne 500 druhov a v tých najväčších aj tisíc i viac. Pre široký záber je v nich však možno menej druhov jedlých húb, ako je uvede­né v tejto knihe. S takými atlasmi, ktoré majú hmotnosť niekoľko kilogramov, chodiť do lesa nebudeme. Vhodné sú vreckové atlasy, v ktorých je pri každom obrázku text. Odporúčam knihu dôkladne preštudovať a pozorne porovnávať, či to, čo je tam napísané, zhoduje sa s hubou, ktorú chceme správne určiť. Túto požiadavku nepodceňujme. Niektorí si to až ne­zodpovedne zľahčujú a nájdenú hubu chcú za každú cenu stotožniť s nejakým podobným obrázkom. Tento postup už mnohým spôsobil nešťastie.

 

Zoznámenie sa s lesom

Pri vstupe do lesa si všímajme jeho porast, aby sme náhodou nechceli hľadať masliaky v listnatých lesoch, pretože tie rastú len v ihličnatých porastoch. Ak sú tam brezy, hraby, osiky, liesky, môžeme predpokladať, že tam rastú kozáky, plávky, rýdziky a pod.

Podobne to platí o jarných a jesenných hubách. Napríklad nehľadajme smrčky na jeseň, keď tieto huby rastú na jar a pod.

Pri zbere sa pohybujeme čo najpomalšie Treba sa naučiť po lese, ako sa hovori, len motkať, pretože huby sa najskôr hľadajú a až potom zbierajú. Ak nájdeme napr. suchohríb hnedý, dubák alebo kozák, venujme tomuto miestu viacej pozornosti. Možno tam nájdeme aj jeho bračekov. Keby sme sa pobrali rýchlo preč, iste by tam zostalo niekoľko exemplá­rov, ktoré možno zakrátko skonzumujú larvy hmyzu alebo rozložia iné huby.

 

 

Podrobnosti

EAN: 9788007023345
Autor: Vincent Kabát, Anton Janitor
Rok vydania: 2014
Počet strán: 136
136
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
slovenský
Rozmery: 130x190 mm
Rok poslednej dotlače: august, 2015
Dátum plánovaného vydania: 19.1.2015
Podtitul: 100 najchutnejších druhov húb
Žáner: Prírodné vedy
Formát: A5
ISBN: 978-80-07-02334-5
Vydanie: 1

Zaujimavé články ku knihe

Kniha Abeceda hubára: Užitočný radca pre hubárov
2.10.2014

Hubárska sezóna je už v plnom prúde a niekedy dokáže trvať aj do polovice decembra. Všetko samozrejme závisí od viacdňových mrazov. Teraz je však ten správny čas, veď zber húb má na Slovensku veľmi dlhú tradíciu. Už stáročia sa hubári s rozžiarenými očami zdravia tým magickým „už rastú“:) Máme pre vás tip na skvelú knižku Abeceda hubára, s ktorou sa určite nepomýlite.

viac

Recenzie knihy Abeceda hubára | Vincent Kabát, Anton Janitor
80%
0 recenzií

Ohodnoť knihu

Čitatelia si ku knihe Abeceda hubára kúpili tieto tituly

Záhadný zlatý řez

7,45 € (zľava 20 %)

Zatratení

10,36 € (zľava 20 %)

Knihy, ktoré by vás mohli zaujímať

Garancianákupu.sk

Lístky a vstupenky môžete kúpiť na

 

Máš málo miesta na disku? Ulož si

dokumenty, súbory a e-knihy na

uschovna.sk

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

 Porovnanie cien na Pricemania.sk

Porovnanie cien na Pricemania.sk

 

Bezpečný nákup